SÜTIRKI İNEK SÜRÜSÜNDE KAZANÇ

Farzedelim 100 dekar bugday ekildi ve hasat edildi. Toplam calisma kac gun kac saat ? Toprak hazirlik, ekim , gubreleme , ilac, sulamama Ogrenebilirmiyim lutfen.

Bölgeden bölgeye değişir ama kuru tarım olarak;
Sürüm 1 gün
Kazayak 3 seferde 3 gün
Ekim 1 gün
Gübreleme yarım gün tek seferde
İlaçlama yarım gün
Hasat 1 gün
Yarım günleri de tam gün saysak 8 günü alır.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Ben tarla tarimi yapmiyorum, bilmem acikcadsi. Allah kazancinizi bol etsin.
Arkadaslar ciftcilikle sehirde fabrikada calismayi karsilastiriyor ya o nedenle yazdim. Sekiz on gun calis para kazan olacak is degil. Fabrikada olsan ayin yirmi gunu gunde 8-9 sàat calisacaksin.
Sebze yapanlar farkli. Cok daha fazla calisiyorlar sanirim daha iyi kazaniyorlar . Serasi plan daha fazla emek harciuor ama iyi kazaniyor hele mali pazara goturuyorsa ...

Ben tarla tarimi yapmiyorum, bilmem acikcadsi. Allah kazancinizi bol etsin.
Arkadaslar ciftcilikle sehirde fabrikada calismayi karsilastiriyor ya o nedenle yazdim. Sekiz on gun calis para kazan olacak is degil. Fabrikada olsan ayin yirmi gunu gunde 8-9 sàat calisacaksin.
Sebze yapanlar farkli. Cok daha fazla calisiyorlar sanirim daha iyi kazaniyorlar . Serasi plan daha fazla emek harciuor ama iyi kazaniyor hele mali pazara goturuyorsa ...
Hocam fabrikada çalışanın 1 tl sermayesi yok fabrikada ama çiftçi okadar cok sermaye koyuyor ki bide zarar riski var birde 8 10 gün çalışıp para kazanacak çiftçi hic görmedim ben yeri geliyor gece gündüz çalışılıyor. koyulan sermayeye ve emeğe göre kazanç az

Arkadaşlar tarımdan para kazanmıyorum zarar ediyorum diyen şu şartlarda yalan söyler.Allah bin bereket versin

Aynı şeyi hayvancılık için söyleyemiyorum çünkü para kazanmıyor.2020 dana besisinden hayvan başı 1500 tl zarar ettik.Hayvanlarım 375 kg et yaptı,alışta o gün ki piyasada aldiktan sonra hemen satsam hayvan başı bin lira karım oluyordu.Besicilik para kazanmıyor.
İneklerimiz var sütü parekende ev ev gezdiriyoruz.O şekilde para kazanıyor.

Bilecikte arkadaşlar 2.40 a sütünü satamıyor.

Ben depomdaki malı bugün ki satışından hesaplarım.Kendimi kandırmam.Depomdaki para bağlayıp içeri koyduğum arpam şuan 1700 tl ineğe yedirdim diye alsana arpa 1500 tl demiyorlar. İneği zorla para kazanıyor göstermek için arpadan kazandığımı inek kazandı gösteremem.

Arkadaşlar tarımdan para kazanmıyorum zarar ediyorum diyen şu şartlarda yalan söyler.Allah bin bereket versin

Aynı şeyi hayvancılık için söyleyemiyorum çünkü para kazanmıyor.2020 dana besisinden hayvan başı 1500 tl zarar ettik.Hayvanlarım 375 kg et yaptı,alışta o gün ki piyasada aldiktan sonra hemen satsam hayvan başı bin lira karım oluyordu.Besicilik para kazanmıyor.
İneklerimiz var sütü parekende ev ev gezdiriyoruz.O şekilde para kazanıyor.

Bilecikte arkadaşlar 2.40 a sütünü satamıyor.

Ben depomdaki malı bugün ki satışından hesaplarım.Kendimi kandırmam.Depomdaki para bağlayıp içeri koyduğum arpam şuan 1700 tl ineğe yedirdim diye alsana arpa 1500 tl demiyorlar. Arpadan kazandığımı inek kazandı gösteremem.
Hocam yanlış düşünüyorsunuz patates 30 kuruş dekar maliyeti 2500 tl yi geçiyor dekardan ortalama 3_4 ton patates cikar hesap ortada sen zarar etmeyebilirsin ama zarar eden cik oluyor ciftcilikten

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Hocam yanlış düşünüyorsunuz patates 30 kuruş dekar maliyeti 2500 tl yi geçiyor dekardan ortalama 3_4 ton patates cikar hesap ortada sen zarar etmeyebilirsin ama zarar eden cik oluyor ciftcilikten

Valla o zaman kusura bakma bilmediğim bi iş ben kendi bölgemde yapılan tarım için konuştum 😒

Allah kimseye zarar ettirmesin🙏

üretici patetesin 3 tonunu 2500 tl ile üretiyorsa, çiftçinin satış fiyatı 1500 tl/ton olmalı. bu durumda, pazarda patates fiyatı 3-4 tl/kg olur.
belki de fiyat ayarlamasında, iyi bir sistem yok...

üreticinin zarar etmesi kabul edilecek bir durum değil...
fırsatçılık, geçerli bir sistem olmamalı...

üretici patetesin 3 tonunu 2500 tl ile üretiyorsa, çiftçinin satış fiyatı 1500 tl/ton olmalı. bu durumda, pazarda patates fiyatı 3-4 tl/kg olur.
belki de fiyat ayarlamasında, iyi bir sistem yok...

üreticinin zarar etmesi kabul edilecek bir durum değil...
fırsatçılık, geçerli bir sistem olmamalı...
Hocam sıkıntılı olan durum taban fiyatin olmaması bir yıl kilosu 2500_3000 tl oluyor bir yıl 300 kuruşa düşüyor ortalama bir fiyat olacak ekecek çiftçi ona göre hesabini yapacak ama ne yazık ki kumar gibi fiyatlar

Ben tarimdan para kazanilir diyorum, bu nedenle size soruyorum ya. Dedigim bugday yapma sebze yap. Daha fazla kazanma sansi var. Mumkunse tek cesit yapma ki biri kazanmasa oburu kazansin. Miras yoluyla kalan arazi bolunmus ve kucukse, sera yapilabilir. 2-3 dekar sera iyi kazanabilir, ama tek cesit mesela domates degil de 3-4 cesit sebze. Bu durumda bugdaydan fazla kazanir, sera masrafi traktor ve ekipmanlarindan az tutar.

Bunlari yazmaktan amacim ciftci daha fazla nasil kazanir sorusuna cevap bulmak. Kucuk arazisi olana, sehirde note done sera iyi mi degil mi,? Bunu tartismak lazim. Yoksa bugday yerine daha kucukb yerde cesit sebze yapmak daha faydali bu belli.

Burada bunlari tartismak, ciftci ozellkkle kucuk ciftci icin cikar yol bulmak lazim.

Bunlari yazmaktan amacim ciftci daha fazla nasil kazanir sorusuna cevap bulmak. Kucuk arazisi olana, sehirde note done sera iyi mi degil mi,? Bunu tartismak lazim. Yoksa bugday yerine daha kucukb yerde cesit sebze yapmak daha faydali bu belli.

Burada bunlari tartismak, ciftci ozellkkle kucuk ciftci icin cikar yol bulmak lazim.
Dün ve ondan önceki bir kaç gün geçe sıcaklığı eksi 20 nin altında ölçüldü cennet vatanımın her yeri seraya uygun değil bazen arpa buğday sorumluluk değil zorunluluktur

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Arkadasim hava sartlarinda haklisiniz, ama Rusya domates serasi kurdu, seneye bize rakip olacak , Avrupa'ya ihracata baslayacak.

Bugday stratejiktir. Ama her koyde 2-3-5000 m2 sera olsa bugdaya zarari olmaz.

Gecende pirasa hasat makinasi dedim, bu makina kereviz, havuc ve ispanak toplar dedim. Adana da universite yapti. Fotograflari var.

Resimler ve ekler

• 20140312e55d116fbd6ae9431afecbb062ad344b.jpg
    20140312e55d116fbd6ae9431afecbb062ad344b.jpg
    68.4 KB · Görüntüleme: 8
  • download (3).jpeg
    download (3).jpeg
    11 KB · Görüntüleme: 8
  • download (2).jpeg
    download (2).jpeg
    9.8 KB · Görüntüleme: 8
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci32

Elinden tamirat gelen arkadaslar bir baksin bakalim kaca cikar. Koyde bir tane olsa, ilk uc kisi pirasa , havuc, kereviz yapsa bu makina hepsini toplasa para kazanir mi ?

Evde yemek pişirirken yemek ucuz olsun maliyetim düşük olsun diye,domates soğan,patlıcan,fasülye vb. yediğin herşeyi kendin mi üretiyorsun ?

Valla arkadaşlar siz bu şekilde bakın.Hem Sanayide hem tarımda çalışan biri olarak sanayide çalışan hiçbir fabrika herşeyi kendim üreteyim kendi ürünümde kullanayım ürünüm ucuz olsun demez.
Bi fabrikada çalısan 8 saat çalışırken neden tarım çalışani ucuz süt üreticem diye 12 saat 15 saat çalısmak zorunda mı ?

Bizde danelik yulaf ekiyoruz güzel kazancı var ama ucuz süt üretip ucuz süt satmak için yulaf ekmiyorum.
Cevabınız anlamsız.Fabrikaların en büyük maliyetleri ne ise ona yönelirler.Örneğin Araç üreten fabrika en fazla maliyetli parça ne ise ya kendi üretir ya da bu ürünü zaten hali hazır da üretimini yapan kendisinden ucuza yapabilen bir firmaya işi verir.Nasıl bir çözüm bulduğunuz size kalmış zaman,mekan ve eliniz de ki imkanlara bağlı olarak değişir.Kimisi traktörüne binip kendi tarlasını ekip arpa üretir 5 Bin TL masraf eder.Kimisi devlet arazisini kiralar daha uygun fiyata traktör kiralayıp götürüye verdiği tarladan ektiği arpayı 3 Bin TL ye maliyet oluşturur.Burada amaç maliyeti azaltmak.Fabrikaların temel çalışma prensibi öncelik maliyeti ve minimum kazancı garantiye almak.Yoğurt üretiyorsunuzdur piyasa da 10 TL ye satılan ürünü bir toptancı ile senelik anlaşarak ona 7 TL ye satabilirsiniz.Maliyetlerinizi kurtartığınız ve minimum kazanç sağladıktan sonra farklı pazarlar da 10 TL ye yoğurt satabilmeniz için gerekli koşulları sağlar.Şuan Türkiye şartların da tüm çiftçiler arazi ekmeli,ektirmeli,yem üretimini kısmi kendisi yapmalıdır.Bunun şuan başka bir yolu yok.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32