Targel Nedir, Ne Değildir?

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt
http://www.hazimgokcen.net/guncel/targel-nedir-ne-degildir/

TARGEL ( Tarımsal Yayını Geliştirme Projesi ) 1 Ocak 2007 de, adından da anlaşılacağı üzere ziraat ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin eğitimi amacıyla hazırlanmış bir projedir. Avrupa Birliği uygulamalarından esinlenerek hazırlanan ve başlangıçta Tarım Danışmanlığı olarak ifade edilen bu projenin en önemli niteliği Veteriner Hekimi, Ziraat Mühendisi gibi teknik personelin İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin yönetimi altında belde, mahalle ve köylerde çiftçi ile içiçe hizmet veriyor olmasıdır. Son verilere göre bu projede 6129’u Ziraat Mühendisi, 3872’si de Veteriner Hekimi olmak üzere toplam 10.001 personel görev yapmaktadır. Başlangıçta sözleşmeli olarak istihdam edilen bu elemanlar günümüzde 4-A Daimi Köy Kadrosunda çalışmakta ve emeklilik, disiplin gibi özlük işleri norm kadrolu elemanlarda olduğu gibi yürütülmektedir. Targel bünyesinde çalışan personelin görev ve sorumluluklarını içeren belge yeni oluşan koşullar da göz önüne alınarak yeniden düzenlenmiş ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 17. 05. 2013 tarihli Genelgesi ile İl Müdürlüklerine bildirilmiştir. Bu Genelgede Targel bünyesinde çalışan Veteriner Hekimlerinin görev ve yetkileri şöyle sıralanmıştır. Öncelikli olarak Veteriner Hekimleri hayvancılıkla uğraşan yetiştiricileri yeni gelişen teknolojilerle ilgili olarak eğitmekle görevlendirilmişlerdir.

...
 
Ynt: Targel Nedir, Ne Değildir?

Meslektaşım olmalarına rağmen, daha bugüne kadar bölgemde hiç Targelci ile tanışma fırsatım olmadı.Açıkçası, özel sektörde çalışan mühendislerin dahi daha çok çiftçi portföyü vardır diye düşünüyorum.
 
Ynt: Targel Nedir, Ne Değildir?

ZATEN hepsi sahadan çekilip il-ilçe merkezlerinde masa başı yaptı.. bakan kendini kandırıyo sahada şu kadar eleman var diye!

***

YAZIDAN Bİ ALINTI;

Bakanlığın bildirimlerinde ve çalışanların imzaladıkları sözleşmede önemle vurgulanan köyde görev yapma kuralı ne yazık ki uygulanmamaktadır. Targel çalışanlarının
büyük çoğunluğu, yaklaşık %85 i İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde çalışmakta, sadece görev çıktığında ya da müfettiş geldiğinde köye gitmektedirler.
 

Benzer Konular