Tarım Bakanı Yumaklı, Van'daki Tarımsal Potansiyeli Değerlendirdi

Screenshot_3.png

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Van Ziyaretiyle Tarımsal Potansiyeli Değerlendirdi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Van'daki tarımsal potansiyeli değerlendirmek üzere gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında çeşitli programlara katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yumaklı, Van'ın tarımsal üretimdeki önemine vurgu yaparak, 5 yıllık hayvancılık yol haritasında Van'ın önemli bir pay alacağını ifade etti.

Van'ın küçükbaş hayvancılık ve mera varlığı açısından Türkiye birincisi olduğunu belirten Bakan Yumaklı, aynı zamanda kentte üretilen korunga, arpa, yonca ve diğer yem bitkileri ürünlerinde de ilk üç il arasında yer aldığını aktardı. Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün Van'a kazandırılmasının önemine de değinen Yumaklı, enstitünün tarımsal ve üreticinin ihtiyacı olan ürün araştırmalarına ev sahipliği yapmasının sektör için büyük bir avantaj olduğunu vurguladı.

İklim değişikliklerinin etkileri ve gıda arzı güvenliği konularına da değinen Bakan Yumaklı, tarımın geleceği açısından araştırma enstitülerinin önemini vurguladı. Hayvancılık alanında da Van'ın önemli bir merkez olduğunu belirten Yumaklı, halihazırdaki potansiyelin istedikleri düzeyde olmadığını aktardı.

Yumaklı, 5 yıllık hayvancılık yol haritasında belirttikleri gibi kaliteli ve verimli küçükbaş hayvan sayısının artırılması konusunda kararlı olduklarını ve devletin bu konuda gerekli hazırlıkları yaptığını ifade etti. Ayrıca, hayvan hastalıklarının önlenmesi için çeşitli desteklerin sağlanacağını ve anaç hayvan sayısının artırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Van'ın tarımsal altyapısını güçlendirmek amacıyla önemli yatırımların yapıldığını dile getiren Bakan Yumaklı, Van-Çaldıran Çubuklu Barajı ve Sulama Projesi'nin ihalesinin yapıldığını ve projeyle 50 bin dekar alanın sulanacağını aktardı. Yumaklı, Van'ın mera ıslahı konusunda da Türkiye'de öncü bir il olduğunu belirtti.

Programa katılan diğer yetkililer de Van'ın tarım ve hayvancılık alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve bu alanda yapılan çalışmaların önemli olduğunu ifade ettiler. Bakan Yumaklı, çiftçilerin taleplerini dinledikten sonra sektör temsilcileriyle bir araya gelerek talep ve önerileri değerlendirdi.

Bakan Yumaklı'nın Van ziyareti, tarım ve hayvancılık alanındaki potansiyelin değerlendirilmesi ve sektöre yönelik yapılan çalışmaların önemine dikkat çekti
 

Benzer Konular