tarım kredi üreye zam

Hani dün trakkulup de buğdaya zam fazla gelirse ülke ekonomisi şöyle olur böyle olur deyen arkadaşlar vardı bu haber onlara gelsin .
Üre kışa 5 lira olur
Neyse buğdaya zam gelmesinde ülke ekonomisi bozulmasın ama buğdaylara kısa ne atarız bilemiyorum.ure uygulamayonca da dönüme 600 kilo buğday biçeriz heralde !
Saygı ve selamlar.ver mehteri ver coşkuyu kolonlar gumburdesin.🤣🤣🤣

kişa
Hani dün trakkulup de buğdaya zam fazla gelirse ülke ekonomisi şöyle olur böyle olur deyen arkadaşlar vardı bu haber onlara gelsin .
Üre kışa 5 lira olur
Neyse buğdaya zam gelmesinde ülke ekonomisi bozulmasın ama buğdaylara kısa ne atarız bilemiyorum.ure uygulamayonca da dönüme 600 kilo buğday biçeriz heralde !
kışa evde idrarlari toplayip aticaz, hemde organik ürün yetistirmis olucaz. amca cocuklarini hala oğullarını bizim eve cagirip yapma bira iciricez onlara 😀

Üre kışa 5 lira olur
hocam cidden ne boş adamsın. 5 değil 6 olacak üre merak etme sen buğdayı 5 e satarsan 10 tl olacak. Attığın ilaç gübrenin maliyetini karşılamak için her zaman aynı miktarlarda buğday satman gerekecek. Şunu anlayamadıktan sonra ben ne desem boş.

Şunu da unutma senin ürettiğin ürünün fiyatının artması hep 1 yıl geriden gelir. Önce ilaca gübreye gelir sonra demire kaynakçının tamircinin ustanın işçiliğine sonra parça fiyatlarına en son senin buğdayına zam gelir.

2500 tlye buğday satıp şükretmez de gözün döner, gözün doymaz daha da artsın diye için için beklersen o eline aldığını cebine koymadan alırlar elinden. Denge bozuldukça üretici hep zararlı çıkar. Şu işi bile kendince siyasete bağlayacak kadar kör olmayın Allah aşkına.

4 sene önce 7500-8000 tlye leblebilik sattık. Bir kere para kazandık ordan sonra ithalat sürekli hale geldi, leblebiciler iyi nohut aramayı bıraktı gitti azkan nohutundan kaplama leblebi yapmaya başladı 3-4 tlye nohut topladılar sonraki 3 sene sırasıyla 5 tl 4.5 tl 4tlye nohut sattık. Nohut para yaptı diye nohut ilaçlarına da ekstra zam bindirdiler. Fiyatlar geri gelince o zamlar hiç geri gelmedi.

Geçmişte yaş sebze tedariği yapıyorduk konserve-turşu fabrikalarına. Bi yıl biberiye yoktu piyasada, kocaman olmuş kızarmaya başlamış normalde fire kesecekleri içi geçmiş biberleri bile ayırmadan 6-7-8 tlye kadar aldılar. Fabrika müdürleri kahve önlerinde yatıyordu üç çuval fazla biber bulalım diye açık arttırmaya dönmüştü. O sene Güney marmarada bu işi yapan tüm çiftçiler traktörleri arabaları sıfırladılar. Ertesi sene herkes ekti fiyat 2tlden açıldı. 1300 e 3-6 ay vadeli 1 lira peşine kadar düştü. 1 tl zaten işçinin toplama maliyeti. Mala bakmadan %20 %30 fireleri bıçak gibi vuruyorlardı tertemiz mala. Öyle bir kin olamaz. Gavura vurur gibi vurdular çiftçiye. Bir önceki yıl ihracat anlaşmaları olan fabrikaların hepsi sözleşmelerini tamamlayabilmek için zararına çalıştı sonraki sene kucağa oturma sırası çiftçideydi.

Sen buğdayı 2.5tan satarsan üre 5 olur kışa, 3tlden satarsan 6 olmaz 7 olur. Senin kazanacağın para her zaman herkesin gözüne batar. İlaççısı gübrecisi sanayideki ustan çalıştırdığın işçi bankadaki memura kadar. Bu memlekette herkesin kazandığı-çaldığı-çırptığı kimsenin gözüne batmaz sadece çiftçinin/hayvancınınki batar.

Bu sene arpaya ithalat gelir bak bakalım bundan sonra 10 sene daha arpa para yapacak mı? Arpa için alacağın ot ilaçları 3 katına çıkar. Tohumun 2 katına çıkar ama bu sene kazandığın para sana 5 sene yeter biraz da biz kazanalım derler. Sen hala burda mehter vs diye gezer gezer ağlarsın.

Geçen yıl 6.50 TL olan dolar şuan 8.50 olduğu için bu zamlar çok normal. Enflasyon durmaksızın artıyor. Buğday arpa arttı diye çiftçiye "oh be!" dedirteceklerini sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Herkes elinden geldiği kadar herşeyi artırsın en son çiftci kazanacak elbet önemli olan ülkede hareket olsun pahalılıktan bişey olmaz yalnız şu var ıyıkı bugday arttı buğday artmasada gübre artacaktı ilaç atacaktı ithal değil ne getirse düşmez artık

Arpa, bugday, misir gibi tonaj urun yerine sebze para edecek. Daha once yazdim, tarlada ve ya serada sebze yapip battim diye yazan yok, hele seraci olup battim diyen yok. Dogru urun secimi , modern yontem olamazsa sorun bitmez.

Kahvede ne kadar insan varsa bindircen römorka doğru tarlaya gübreletmeye.:D
Bu gübre işinin sonu ucu yok.

Özellikle fosfor. Suda çözünur fosfor için dünyada bilinen tespit edilmiş madenler şurda 15-20 sene içerisinde tükenecek. Yıldan yıla haddinden fazla Sürekli olarak artmaya devam edecek. Dap gibi bir gübreyi kullanmak bu saatten sonra hayal olacak. Azot fosfor kadar yükselmez belki ama önümüzdeki yıllarda sürekli yukarı tırmanacak dünya Piyasalarinda da. E enflasyon boyle yüksek olmaya devam ederse dolar da sürekli yukarı.

Toprakta fosfor zaten var. Mesele Topraktaki fosforu çözecek Mikrobiyal florayi oluşturup aynı zamanda azot bağlayan bakterileri hem yapraktan hem topraktan kullanmak gerek. Dünyada araştırmalar hep bu yönde. Bu konuda kendini yenileyemeyen çiftçinin işi zor. Ağlamaya çok devam ederiz.

Bugün 20 Kg Saf azot 7-8kg fosfor vererek aldığımiz bugday verimini bunun yarısını vererek alabilmek mümkün. Zamanla toprak iyileştikce daha da düşürulebilir. En başında nitrat kullanımini tamamen bırakmak gerek.

Bu konularda önümüzdeki tohum zamanına doğru bir başlık açacağım insallah. Herkesin uygulayabilecegi En basit yöntemlerden cok kapsamlı uzak doğunun uyguladığı tam organik tarım modellerine kadar elimden geldiğince bahsedicem Allah izin verirse vakit bulursam. Konular çok uzun çok detaylı olabiliyor. Ancak en basit uygulamalar bile %30gubre maliyetini düşürebilir cinsten.

Dünyadaki hiç bir çiftçinin şuanki düzende devam etme şansi Yok. Sürdürebilir değil. Boş boş ağlamak dışında Yapılabilecek cok sey var. Biz talep edersek firmalar da bu yönde yenilikçi ürünleri arz edecektir. Dünyada çalışmaları cok. Abdde 1000e yakın patenti ürün var. Avrupa birliğinde 200-300 civarı. Bizim memlekette henüz 4-5adet patentli ürün var. Yakında rekabet de artar fiyatlar da
daha makul olur. Bu yönde kendini yenileyemeyen çiftçi bertaraf olacak. Acı da olsa gercek bu.

Türkiyedeki en önemli tarım forumunda konuşmamız araştırmamiz gereken bir sürü çok önemli mevzu var. Urenin fiyatına bütün gün ağlamak isteyenler ağlayabilir ben daha emzik vereni görmedim. Hayvan gübresi kullanırız bundan sonra en basiti. Peletli üretim yapan firmalar da yoğunlaşirsa inşallah bu ureye dapa zam umrumuzda olmaz.

Özellikle fosfor. Suda çözünur fosfor için dünyada bilinen tespit edilmiş madenler şurda 15-20 sene içerisinde tükenecek. Yıldan yıla haddinden fazla Sürekli olarak artmaya devam edecek. Dap gibi bir gübreyi kullanmak bu saatten sonra hayal olacak. Azot fosfor kadar yükselmez belki ama önümüzdeki yıllarda sürekli yukarı tırmanacak dünya Piyasalarinda da. E enflasyon boyle yüksek olmaya devam ederse dolar da sürekli yukarı.

Toprakta fosfor zaten var. Mesele Topraktaki fosforu çözecek Mikrobiyal florayi oluşturup aynı zamanda azot bağlayan bakterileri hem yapraktan hem topraktan kullanmak gerek. Dünyada araştırmalar hep bu yönde. Bu konuda kendini yenileyemeyen çiftçinin işi zor. Ağlamaya çok devam ederiz.

Bugün 20 Kg Saf azot 7-8kg fosfor vererek aldığımiz bugday verimini bunun yarısını vererek alabilmek mümkün. Zamanla toprak iyileştikce daha da düşürulebilir. En başında nitrat kullanımini tamamen bırakmak gerek.

Bu konularda önümüzdeki tohum zamanına doğru bir başlık açacağım insallah. Herkesin uygulayabilecegi En basit yöntemlerden cok kapsamlı uzak doğunun uyguladığı tam organik tarım modellerine kadar elimden geldiğince bahsedicem Allah izin verirse vakit bulursam. Konular çok uzun çok detaylı olabiliyor. Ancak en basit uygulamalar bile %30gubre maliyetini düşürebilir cinsten.

Dünyadaki hiç bir çiftçinin şuanki düzende devam etme şansi Yok. Sürdürebilir değil. Boş boş ağlamak dışında Yapılabilecek cok sey var. Biz talep edersek firmalar da bu yönde yenilikçi ürünleri arz edecektir. Dünyada çalışmaları cok. Abdde 1000e yakın patenti ürün var. Avrupa birliğinde 200-300 civarı. Bizim memlekette henüz 4-5adet patentli ürün var. Yakında rekabet de artar fiyatlar da
daha makul olur. Bu yönde kendini yenileyemeyen çiftçi bertaraf olacak. Acı da olsa gercek bu.

Türkiyedeki en önemli tarım forumunda konuşmamız araştırmamiz gereken bir sürü çok önemli mevzu var. Urenin fiyatına bütün gün ağlamak isteyenler ağlayabilir ben daha emzik vereni görmedim. Hayvan gübresi kullanırız bundan sonra en basiti. Peletli üretim yapan firmalar da yoğunlaşirsa inşallah bu ureye dapa zam umrumuzda olmaz.
Abi anlat hele sende bişeyler var

Abi anlat hele sende bişeyler var
Anlatıyorum zaten yaptığım uygulamalari. Mikrobiyal Gübreleri kompost çaylarini ot çaylarini.

Hele nisanda bir gübre yaptım. Isırgan ve bazı çeşit Otlardan ve solucan gübresi çayı. Bunlara bir de laktik asit bakterisi ürettim ekstradan yoğurt suyundan. Külleme vardi Buğdaylarda. Eleine ingham diye bir kadin var mikrobiyolog. 15yıldır bunlarla uğraşıyor. O 6-10 litre arası öneriyor. Tabi ben o kadar yapamadim Ama 4-6 litre attığım buğdaylara hiç pas ilacı atmadım külleme Başlangıci vardı tamamen temizledi. 2-4 litre attıklarım biraz geriletti. Bugdayin da besin alimini cok hızlandırıyor. 10gun erken Başak çıkardı Buğdaylar bu sene. Milletin kuraktan bayrak yaprağı çıkmadan Başak çıkardı.

Çok faydali denemeler yaptım yani anlatarak bitirmek mümkün değil ama bir özet yapacam konu açıp. Bi de fotosentetik bakteriler var. Bakteri kendisi fotosentez yapıyor bitkinin yapamadıgi yerde bitkiye surekli güneş enerjisi sağlıyor. Onu yetiştiremedim seneye Onu da yapacam. Nohutlara ve Çiçeğe kullanıcam onları denemeler yapmam lazım önce.

Neyse açtığım konuda uzun uzun anlatırım özetini. Ama şu da var. Sentetik azot kullanarak 3-4kg saf azot ile bitkinin verdiği verimi organik azot ile 600-800gram kullanarak verebiliyor bitkiler. Tooraksiz tarımda sıfır sentetik gübre kullanarak bu ot çaylari ve kompost çaylari İle beslenen denemeler var bedavadan azıcık pahalı Gübreler ile daha iyi verim alınabiliyor. Bizim de tarla bitkilerinde mümkün olduğu kadarıyla bunlara geçmemiz şart.

Valla hocam iiyi güzel haklısın.Ben artık önümü göremiyorum.Hersene sertifkalı tohum kullanırdım bu sene tohumluk ayıracam ..İşimiz çiftçiler olarak gerçekten zor.Gerçekten çevremde hayvanı olan kestiriyor.Mısır ekim alanları azaldı.Herkez buğdayı yeşile biçti.Kimle muhabbet etsek seneye ekmeyecem diyor.Herkez gübre fiyatından yem fiyatlarından bunalmış durumda.Çevredeki esnaflar gübreye yeme daha zamlar gelecek diyorlar.Yarı yarıya gidecek.Dayanabilen dayanacak.1 haftada bir gübreye yeme 5 lira zam geliyor.Biz ekim zamanında kök gübresini kaça alacaz?Ben 20-20 için çuvalı 220 lira olur diyorum.Üreyi 270 den aşşa alınmaz.Nasıl olacak bu iş bunun ilacı var zamlı osu var busu var.Hangi çifçi dayanacak bu fiyatlara.

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.