tarım kredi üreye zam

Katılım
26.04.2014
Mesajlar
1,690
Yaş
38
Şehir
Balıkesir
Şuan manisa salihlide arpayı 2700 liraya alıyolarmış.Tamam bu fiyatlara hayvancı ezilirde tmo müdahale fiyatla bu seferde çifçi ezilecek.Arpanın fiyatı bencede fazla ama buğday kadar bakım istiyor.Bu sene ne olacak hepbirlikte görecez..
 
Katılım
10.01.2013
Mesajlar
2,515
Şehir
ankara
Güncel Fiyatlar
 

Resimler ve ekler

  • FB_IMG_1623342910793.jpg
    FB_IMG_1623342910793.jpg
    87.4 KB · Görüntüleme: 68
Katılım
01.08.2020
Mesajlar
8
Şehir
Ank
Anlatıyorum zaten yaptığım uygulamalari. Mikrobiyal Gübreleri kompost çaylarini ot çaylarini.

Hele nisanda bir gübre yaptım. Isırgan ve bazı çeşit Otlardan ve solucan gübresi çayı. Bunlara bir de laktik asit bakterisi ürettim ekstradan yoğurt suyundan. Külleme vardi Buğdaylarda. Eleine ingham diye bir kadin var mikrobiyolog. 15yıldır bunlarla uğraşıyor. O 6-10 litre arası öneriyor. Tabi ben o kadar yapamadim Ama 4-6 litre attığım buğdaylara hiç pas ilacı atmadım külleme Başlangıci vardı tamamen temizledi. 2-4 litre attıklarım biraz geriletti. Bugdayin da besin alimini cok hızlandırıyor. 10gun erken Başak çıkardı Buğdaylar bu sene. Milletin kuraktan bayrak yaprağı çıkmadan Başak çıkardı.

Çok faydali denemeler yaptım yani anlatarak bitirmek mümkün değil ama bir özet yapacam konu açıp. Bi de fotosentetik bakteriler var. Bakteri kendisi fotosentez yapıyor bitkinin yapamadıgi yerde bitkiye surekli güneş enerjisi sağlıyor. Onu yetiştiremedim seneye Onu da yapacam. Nohutlara ve Çiçeğe kullanıcam onları denemeler yapmam lazım önce.

Neyse açtığım konuda uzun uzun anlatırım özetini. Ama şu da var. Sentetik azot kullanarak 3-4kg saf azot ile bitkinin verdiği verimi organik azot ile 600-800gram kullanarak verebiliyor bitkiler. Tooraksiz tarımda sıfır sentetik gübre kullanarak bu ot çaylari ve kompost çaylari İle beslenen denemeler var bedavadan azıcık pahalı Gübreler ile daha iyi verim alınabiliyor. Bizim de tarla bitkilerinde mümkün olduğu kadarıyla bunlara geçmemiz şart.
aenema , bende mikrobiyal gübreleme ile ilgili çalışmalar yapıyorum . Eminim bu sitedeki birçok arkadaşın bu konu hakkında bilgileri vardır. En yakın zamanda böyle bir konu açıp bu konu hakkında birbirimizi bilgilendirelim.
 
Katılım
18.01.2020
Mesajlar
790
Şehir
.
aenema , bende mikrobiyal gübreleme ile ilgili çalışmalar yapıyorum . Eminim bu sitedeki birçok arkadaşın bu konu hakkında bilgileri vardır. En yakın zamanda böyle bir konu açıp bu konu hakkında birbirimizi bilgilendirelim.
İnşallah hocam 2021 bugday son durumlar diye bir konu açmıştım orda çok kısa özet bilgiler geçmistim Ama @adurak59 İle ve @MASAY ile birlikte çok konuştuk uyguladık cok faydali da oldu. Hatta @MASAY Bluen kullandı bu sene Azot bakterisi. Kullananlardaki gubre maliyetleri cok düşüyor. Artık cidden bu konuları konuşmak öğrenmek öğrendiğimizi herkese aktarmak gerek. Kurtuluş bunlarla gelecek.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst