TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI %50 HİBELİ PROJELERİ

bende tambur alıyım dedim 30 dönüm tapulu arazi istiyor şaka gibi bide parayı peşin vercen sonra yarısı hesabına yatacak peşin para olsa 2000 lira ucuzuna alırım şuan almak istediğim malzemeyi devletin desteğini öperde geçer. yine birileri zengin olacak bu işten ama du bakalım
O nasıl bi sacmalik mış, bende balya makinesine başvurmak istiyorum. Alacağım Makine 150 bin. Şimdi başvuru yaparken 150 bini yatıracak miyiz ? Hibe çıkmazsa almayacağım zaten. Geri mi verecekler paramı ?
Başvuru yapan larin basına böyle birsey geldi mi ? Bilgi verirseniz memnun oluruz.

• Beğen
Tepkiler: filizma
O nasıl bi sacmalik mış, bende balya makinesine başvurmak istiyorum. Alacağım Makine 150 bin. Şimdi başvuru yaparken 150 bini yatıracak miyiz ? Hibe çıkmazsa almayacağım zaten. Geri mi verecekler paramı ?
Başvuru yapan larin basına böyle birsey geldi mi ? Bilgi verirseniz memnun oluruz.
Bugün bende böyle birşey duydum ama emin değilim.

• Beğen
Tepkiler: filizma
bayii bana öyle dedi ve konunun tüm yorumlarını okursan bi kaç kişi dah aynı şeyi söyledi önce peşin ödüyorsun sonra yarısını hesabına yatırıyorlar.

Biz 2 malzeme yazılcaz şuanki fiyatını sabitlemek için parayı nakit verdik hibe çıkarsa devletin yatırdığı parayı verecekler ama şöyle bişey var devlet 6lı havalı makina maliyetini 64 bine yakın tutmuş yani 64.000in yarısını verecek ama makina 84.000 aradaki farkı malesef çiftçi ödüyor. Destek çıkmazda nakit verdiğimiz parayı geri alıcaz ekipman kredisine başvurcaz

• Beğen
Tepkiler: Aykt_Alprsln
Bizim burada da mahalle geçtiğimiz için bize destek vermiyorlar. Yan tarafımız köy geçiyor. Oraya destek var. Bize yok. Mahalle de çiftçilik yapan çiftçi sayılmıyor herhalde. Daha önce ki desteklerde almıştık. Bu sefer siz mahalle geçiyorsunuz. Sadece köy geçenlere var demişler. İşleyiş hep bir garip ülkemizde.

• Beğen
Tepkiler: ufukk
Hibe destekli ekipman alımları önceki yıllarda da olmuş, ekipman üretici sanayicilerin fahiş zamlarından dolayı da, bu destekten faydalanan çiftçilerin aldıkları ekipmanları o kadar da avantajlı fiyatlara alamadıklarını hep birlikte görmüştük. Bu sistemden kar edenlerin de, herkes tarafından bilindiği gibi sadece üretici konumundaki sanayiciler olduğu görülmüştü. Ekipman zamlarının sık yaşandığı bir dönemde uygulanacak olan bu hibe destekli ekipman işi hiç olmasaydı daha iyi olurdu diye düşünenlerdenim. Ekipman ihtiyacınızın temini için ziraat bankasının beş yıl vadeli düşük faizli kredisini kullanmak bizler için çok daha avantajlı. Beş yılda ödeyeceğiniz faiz şu andaki hibe olaylarından dolayı yapılan bir aylık zamdan daha az olacaktır. Üstelik cebinizdeki paranız da sizde kalacak.

• Beğen
Tepkiler: ufukk
Bugün bir bayi ile görüştüm ;
Proje hazırlayan ekipler aracılığıyla basvuruluyor dedi.( 500arti hibe çıkarsa 1000 lira). Balya Makinesi icin hayvan varlığı ve yem bitkisi şartı olduğunu söyledi.

Başka bir bayi ise birkaç parça evrak istedi adlı sicil kaydı vs. Onlar la beraber ücretsiz başvuru yaparız diyor. Şu cks dosyamı bi hazırlarsam başvuracaktım.

Bugün bir bayi ile görüştüm ;
Proje hazırlayan ekipler aracılığıyla basvuruluyor dedi.( 500arti hibe çıkarsa 1000 lira). Balya Makinesi icin hayvan varlığı ve yem bitkisi şartı olduğunu söyledi.

Başka bir bayi ise birkaç parça evrak istedi adlı sicil kaydı vs. Onlar la beraber ücretsiz başvuru yaparız diyor. Şu cks dosyamı bi hazırlarsam başvuracaktım.
2021 yılı çks si ile başvuru yapabiliyorsun. 2022 yılını kabul etmiyor.

Başvuru yapan arkadaşlara birkaç sorum var,

1) Gerekli belgeleri (proforma fatura, teknik şartname vb dahil) siz kendiniz mi sisteme yüklediniz? Yoksa çks, tapu vb belgeleri ekipman satan yere verip, onlar mı sizin adınıza işlemleri yapacak?

2) Tapu fotokopisi, takyidat belgesi için ilçe tapuya gitmeden il tapu dan alınabiliniyor mu? Mantığen alınabilmesi lazım ama burası Türkiye 😂

3) Başvuru yaparken istenen belgelerden "kamu görevinde bulunmadıkları ve kamu personeli olmadıklarına dair taahhütname" bunun hazır bir örneği var mı? Siz nasıl yaptınız?

Başvuru yapan arkadaşlara birkaç sorum var,

1) Gerekli belgeleri (proforma fatura, teknik şartname vb dahil) siz kendiniz mi sisteme yüklediniz? Yoksa çks, tapu vb belgeleri ekipman satan yere verip, onlar mı sizin adınıza işlemleri yapacak?

2) Tapu fotokopisi, takyidat belgesi için ilçe tapuya gitmeden il tapu dan alınabiliniyor mu? Mantığen alınabilmesi lazım ama burası Türkiye 😂

3) Başvuru yaparken istenen belgelerden "kamu görevinde bulunmadıkları ve kamu personeli olmadıklarına dair taahhütname" bunun hazır bir örneği var mı? Siz nasıl yaptınız?
Üzerine kayıtlı tarla ve traktör olmalı. Ziraat bankası ve tkk dan vadesi geçmiş borcu yoktur yazısı alman gerekiyor. Tapuya gitmene gerek yok e devlet den bilgilerine bakıyorlar zaten. Geriye kalan bütün işlemleri makina ekipman alacağın yer hallediyor. Benimki öyle oldu. Daha doğrusu benim adıma kayıtlı tarla yoktu. Babam adına başvuru yaptık. Ben kiralık ekiyorum. Kiralama ile ekenlere destek vermiyor. Genel olarak söyleyeceğim bunlar.

• Beğen
Tepkiler: by_siverekli
KKYDP kapsamindaki %50 kirsal kalkinma destek proje basvurulari baslamistir. Basvuru da bulunacak kisilerin asagidaki belgelerle is yerimize gelerek basvuru islemlerini ucretsiz bir sekilde yaptirabilirler.
Istenilen evraklar asagidaki gibidir;
1- Nufus cuzdani,
2- Adli sicil belgesi,
3- Borcu yoktur kagidi,
4- Traktor ruhsati,
5- Tapu,
6- Tapu takyidat belgesi,
7- 2022 CKS,
8- 2019-2020-2021 gecmis CKS kayitlari,
9- Tarimsal isletmesini tesvik edici belgeler(varsa),
10- Ikametgah belgesi.
Bunlar genel evraklardir alinacak makineye gore ekstra evrak istenmektedir.
Detayli bilgi almak icin aramaniz yeterli olacaktir.
Benden istenen evraklar bunlar.

• Beğen
Tepkiler: balkan59
Arkadaşlar referans fiyatları tekrar güncelleme olcak kesinlikle basvuru yapmayın bu önümüzdeki günlerde tekrar acıklanacak ve sürede uzatılacak kesin bilgi
Hadi bakalım, İnşaAllah fiyatlara yine bi zam daha yapmazlar. Gönül isterdi ki, hibe başvuruları açıklandıktan sonra fiyatlar artmasa. Lakin dolar, euronın artmasıyla herşeye zam geldi, birde millet olarak kurnazlık yapıp hibe duyurusu olunca hemen fiyatlara zam yapanda olmuştur. Bu yüzden ekipman fiyatları da uçtu maalesef.

Dün birkaç ekipman satan yerle görüştüm, ekipman fiyatı hibe açıklandığı zaman güncel fiyat neyse onun üzerinden istenecekmiş. Misal 22 lik mibzer için şuan 52.000 tl deniyor, devlet 39. 000 tl ye yakın değer biçmiş. Hibe açıklandığı zaman diyelim 60.000 oldu (yada bayii kendi yanında rastgele 5 bin daha ekledi) 65.000 tl oldu. E devlet zaten 19.000 tl küsür ödeyecek, şayet 65 bin olursa 45 bin cepten çıkacak. Bu şekilde hibe mantıksız.

Konuşma esnasında, millet gelip peşin paraya ekipmanı alıyor sonrada hibeye başvuruyor. Hibe açıklanana kadar ki fiyattan etkilenmiyor denildi. İyide hepsini verecek para olsa zaten sıkıntı yok ki

Hadi bakalım, İnşaAllah fiyatlara yine bi zam daha yapmazlar. Gönül isterdi ki, hibe başvuruları açıklandıktan sonra fiyatlar artmasa. Lakin dolar, euronın artmasıyla herşeye zam geldi, birde millet olarak kurnazlık yapıp hibe duyurusu olunca hemen fiyatlara zam yapanda olmuştur. Bu yüzden ekipman fiyatları da uçtu maalesef.

Dün birkaç ekipman satan yerle görüştüm, ekipman fiyatı hibe açıklandığı zaman güncel fiyat neyse onun üzerinden istenecekmiş. Misal 22 lik mibzer için şuan 52.000 tl deniyor, devlet 39. 000 tl ye yakın değer biçmiş. Hibe açıklandığı zaman diyelim 60.000 oldu (yada bayii kendi yanında rastgele 5 bin daha ekledi) 65.000 tl oldu. E devlet zaten 19.000 tl küsür ödeyecek, şayet 65 bin olursa 45 bin cepten çıkacak. Bu şekilde hibe mantıksız.

Konuşma esnasında, millet gelip peşin paraya ekipmanı alıyor sonrada hibeye başvuruyor. Hibe açıklanana kadar ki fiyattan etkilenmiyor denildi. İyide hepsini verecek para olsa zaten sıkıntı yok ki
Gerçekten makina ihtiyacı olana 19 bin de iyi para. Hibe olmadan o makinayı almak zorunda olan ne yapsın . Evet söylendiği gibi yüzde 50 değil ve çiftçi ile dalga geçiliyor.

Bı dönerli pulluk basvuracaktik 150 dekar tapulu yer istediler fazlası var ama başvuruda afalladik anlamadım bişey 26 dekar yerin 25.300 metresi bizim 700 metre hisse var olmaz hisseli olandan muvafakat getir diyorlar 25 dekar yer var 15 dekar bizim olmaz 10 dekar yer sahibinden muvafakat getir diyorlar ya bu hisse sahipleri Allah'ın yanına aldığı vefat eden kişiler kimden muvafakat alcaz intikal yapılmamış yerler bu tip hisseli yerleri çıkarınca sınırda kaldık 147 dekar şaka gibi ya bu tarlalar bizim malımız değilde kimin mali çok meraklıyım çok valla şeytana uyup gidip alicam ziraat bankasi ekipman destek kredisi ile üstüne de yazdiracağim pulluğu hibeniz de sizin olsun alın münasip bir yerinizde saklayın diye şaka gibi konuyu bilen hakim olan biri de yok biri diyor ki tapuda ipotek varsa ödemesi düzenlidir diye banka yazısı al diğeri diyor ki sisteme tüm tapu parselleri girilmiyor ipoteksiz parsel numarasını yaz kimse senin tapuların nerde ipotekli diye bakmayacak biri diyor tapu fotokopisi yeter diğer diyor olmaz web tapudan alacaksınız üzerinde ipotek var mı yokmu göreceğiz bı Allah in kulu da tarım ilçe yada tarım ilden bilsin şu işi hergün Ankara'dan yeni bilgi geldi öyle değilmiş böyleymiş diyor son gününe kadar bakalım neler değişecek

• Beğen
Tepkiler: 1011011