Tarımsal sulama için elektrik alma

Arkadaşlar, bir yada iki direk 20 kw civari elektirik alsak maliyet ne olur, yakin bi zamanda bu işle uğraşan varsa bi maliyet yazabilir mi, köyün icme suyundan alinabilir, o zaman trafo gerekmez, ana hattan alinabilir trafo gerekir, ikisi icinde maliyet ne olur acaba

Arkadaşlar, bir yada iki direk 20 kw civari elektirik alsak maliyet ne olur, yakin bi zamanda bu işle uğraşan varsa bi maliyet yazabilir mi, köyün icme suyundan alinabilir, o zaman trafo gerekmez, ana hattan alinabilir trafo gerekir, ikisi icinde maliyet ne olur acaba
Köyün icme suyu trafosundan muhtar verse bile köyde illa karsı çıkan olur köylü kabul etse muhtar etmez en iyisi kafan rahat olsun diyosan kendine ait trafo olması ana hatta yakınsa abonelik pano saat trafo algısı vergisi 40 50 bini bulur

• Beğen
Tepkiler: wallace22 ve grall
@grall hocam bence en güzeli bölgendeki elektrik kurumuna gidip görüş yada elektrik projesi yapan bir mühendislik firmasından fikir al. Durum bölgeden bölgeye değişir. Mesela Elektrik ne için kullanılacak? Motor mu çalıştıracak? OG(orta gerilim) den mi alınacak AG'den mi alınacak? Aktif - reaktif güç meselesine göre kompanzasyon istenecek mi? vsvs çok değişken var yani. En doğru yanıtı bölgede iş yapanlardan alırsın. Zaten her şartta elektrik dağıtım şirketi proje isteyecek senden.
Kolaylıklar dilerim...

Enerjisanin hattı sahiprnmesi nasıl oluyor. Her hattı aliyormu işine yararsa mi alıyor.

Eğer hat trafo direği hariç birkaç direkten oluşursa ve başka bir abone çektiğin hattın bir yerinden kendine elektrik çekerse,kaçıncı direk olduğu birinci ortancı yada sonuncu olarak belli hesap yaparak enerjisa size ödeme yapar. ( Enerjisa Ankara için bazı illerde değişebilir. ) Hat enerjisaya geçer.

Şuan diyelim enerji aldınız 5 direkle enerji aldığınız direğin bağlantısına kadar size aittir bir arızada tüm masraf size ait olur. Ama hattı sahiplenirse trafo direğiniz ve trafo direğindeki kablolar size aittir. Geri kalan sizi ilgilendirmez.

Yetkililerden biraz bilgi aldim, Köyün trafosu 160 kw imiş ve 10 kw alabilirmisiz trafosuz,
3 numara elektirik hatti
İşaretli yerde 200m² tapulu yerimiz var, yakininda ruhsatli kuyu olabilir bi arastiricaz, musaitse sondaj vurucaz
1 numarali yerde sondajimiz var,, yeralti kablosuyla elektirik alabilirmişiz

2 numara ise sulamak istedigimiz yer.

Trafosuz abonelik masrafi ne olur acaba?

IMG_20201216_183335.jpg

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Hayırlı olsun tarıma iyi yatırım yapıyorsunuz bu aralar...
Hayvancılıkta yapıyoruz ama tarım kadar kazançlı değil.Bu sene dana başı 1000 lira zarar yazdık.Bu yüzden kıraç yerlerimize su çekmeye çalışcaz.
Direk ve hat hazirsa 40 bin cok para farkli yerlerden de fiyat alsaydın
3 yerden fiyat aldım hocam.Astor trafolar pahalı.Başka trafo kullandığımiz zaman fiyat 7 bin düşüyor.

Ahmet elektrik direğine kaç metre uzaklık varsa trafo gerekir aceba
Abi hangi elektrik direği ama ? Size gelen hattın önünde dağıtım sirketinin bi trafosu varsa trafoya ihtiyac olmaz sadece abonelik alırsın.Ama trafo yok sadece dagitim hatti varsa trafo koyman gerekir diye biliyorum tecrubeli olduğum bi konu değil 😊

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Direk hazır yere bende elektrik alacam.100 kva astor marka trafo 40 bine anlaştık.
Bizim burda dekar sulamasi 30 tl erken odeyene%15 indirm var yinede millet odemiyor sulama kooperatifi icra yolluyor. Siz ne kadar masrafa giriyorsunuz sulama icin arazi buyukse 2 yil icinde amorti eder traktore yatirim yapicaginiza araziye yapin iyi yoldasiniz.microsoftun sahibi kuresel isinmanin covidten 10 kat daha etkili olacagini acikladi.yani kitlik aclik geliyor kuresel isinma sadece kuraklik degil bu gece -12 oldu gece 7 8 derece daha dusuk olsaydi butun arpa bugdaylar donardi burda tarim her zamankinden degerli olacak simdi cok kazanamiyoruz ama ilerisi umutlu