Tarla pülverizatöründeki hava sibobu ne işe yarar

Hayırlı bayramlar değerli çiftci dostlar
Bugün ilaçlama sonrası pompanın altında fark ettim acaba ne işe yaradığını bilen arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi ? Hava falan mı vurmamz lazım. Bilgisi olan paylaşırsa çok mutlu olurum
IMG_7307.JPG

IMG_7315.JPG

Hayırlı bayramlar değerli çiftci dostlar
Bugün ilaçlama sonrası pompanın altında fark ettim acaba ne işe yaradığını bilen arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi ? Hava falan mı vurmamz lazım. Bilgisi olan paylaşırsa çok mutlu olurum Ekli dosyayı görüntüle 38930
Ekli dosyayı görüntüle 38932
Bizimki taral marka bizimkindede var aynı siboptan köşe dönüşlerinde traktörün devrini kestiginiz zaman ilaçlama makinasının basıncının düşmemesi için olduğunu söylemişlerdi

• Beğen
Tepkiler: Yasirgungor
Makinanın daha iyi basınç yapması için zaten çok fazla bir hava basmaya gerek yok hemen şişiyor 2.2 psi hava basıyorum ben ise başlamadan önce kış sezonunda sıcak soğuk farkında dolayı membran da hava eksilebilir buda makinanın iyi basınç yapmasını etkiler

• Beğen
Tepkiler: Yasirgungor
İlaçlama pompaları vereceği sıvı miktarına ve basıncına göre 2-3-4-5 yada daha fazla pistonlu (membranlı)üretilir,pozitif deplasmanlı pompa olarak geçer ve verimi çok yüksektir,pompa içindeki pistonun ileri geri hareketiyle emme-basma görevini yerine getirir,fakat sıvı püskürtme işlemi sadece basma zamanında olduğu için pompa sıvıyı emerken aynı anda sıvıyı basamaz,basamadığı zamanlarda ise eğer pompada hava tüpü yoksa yada tüp var ama hava yoksa sıvı akışı kesik kesik ve vuruntulu olur,işte bu emme ve basma arasındaki geçen zamanda akışın kesintiye uğramaması için hava tüpü kullanılır,Amazonda çalışan birine bu hava tüpüne kaç Bar hava basmamız gerekir diye sorduğumda bana ilaçlamayı kaç barda yapıyorsanız o ayarda basmanız gerekir demişti,yani yurdışındaki çiftçilerin ilaçlama basınçları max 6-7 Bar olduğunu düşünürsek hava tüpünede 5-6 Barlık bir hava basmamız yeterli olacaktır,hava tüpünün içi ikiye ayrılmıştır ve 2 bölümün arasında esnek bir membran lastiği vardır hava bastığımız bölüm membran sayesinde tüpün diğer tarafına geçmez,pompa emme-basma esnasında tüpün diğer yarısını sıvı ile doldurur ve emme-basma arasındaki ölü zamanda bu tüp sayesinde sıvı akışı hiçi kesintiye uğramaz,dikkat ettiyseniz pompada hava tüpü var ve içindede hava var diyelim basınç saatini gözlemlediğinizde örnek veriyorum 2-10 bar arasında saat ibresi hiç titremezken 11-12 barda titremeye başlar buda tüpe basılan hava miktarıyla ilgilidir..

40307

Havası az olursa ilaç atarken kesik kesik yapar. Ordan anlaşılır havasının eksik olduğu. Öyle bir durumda hava basmanız gerekir. Basınç için gerekli. 2 bar civarında basınca yeterli olur. Aynı mantık su hidroforlarinda da mevcut. O da basınç yapmadığı zaman kesik kesik yapar. Onada hava basılır.
2 psi değil de 2 bardır o belki. Ki yine de düşük

Moderatör tarafında düzenlendi: