TİGEM yonca tohumu tavsiye eder misiniz?

Merhaba arkadaşlar, Konya bölgesinde 150 dekar tarlamiza kaplamasiz bilensoy yonca edeceğiz. Tohum olarak hangi marka iyidir, TİGEM yonca tohumunu tavsiye eder misiniz. Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Cevabınız için teşekkür ederim. Dk da kaç kg verim aldınız
ilk yılım geçen sene 4 dekarlık araziden ilk biçimden dekara 120 balya, diğer biçimlerden 60 balya, son biçimden 40 balya civarlarında aldım toplam 340 balya civarlarında dekrar 85 balya dersek 85*20= 1700KG

ekimden önce tarla yüzeyine dekara 1KG leonarlidi sulandırıp attım. devamı standart gübreleme her iki biçimde 4 dekara yarım çuval üre attım

Not: Rekor gübre denemesi yaptım fayda göremedim. Bu yıl elimde kalan gübrenin devamı ile tekrar denem yapacağım ama hiç ümitli değilim.

• Beğen
Tepkiler: itach
ilk yılım geçen sene 4 dekarlık araziden ilk biçimden dekara 120 balya, diğer biçimlerden 60 balya, son biçimden 40 balya civarlarında aldım toplam 340 balya civarlarında dekrar 85 balya dersek 85*20= 1700KG

ekimden önce tarla yüzeyine dekara 1KG leonarlidi sulandırıp attım. devamı standart gübreleme her iki biçimde 4 dekara yarım çuval üre attım

Not: Rekor gübre denemesi yaptım fayda göremedim. Bu yıl elimde kalan gübrenin devamı ile tekrar denem yapacağım ama hiç ümitli değilim.
Yoncaya neden azotlu gübre attiniz ?

Yoncaya neden azotlu gübre attiniz ?
Baklagiller in köklerinde bulunan bir yapı sayesinde havadaki azotu yapraklarına alıp kullanıyor diye okudum. Bu işlemi hızlandırarak verimi artıracağını düşündüğüm için üre attım. Bu konu hakkında YouTube video izlemiştim o yüzden. Herangi bir ziraat mühendisine danışmadım. Faydası var mı yokmu bilmiyorum. Bana mantıklı geldiği için attım açıkçası.

• Beğen
Tepkiler: Mihalgazi