Tmo depo

08.09.2014
2,222
3,198

Tmo buğday alacak mı? Mahalle dedikodularına göre ilçemizdeki şube depoları bir gruba kiralamış ve önce onun malını alacakmış sonra vatandaşın malını. Eğer böyleyse biz neciyiz amaç yine tüccarı zengin etmekmi. Bankalar depo hesabı yapıyormuş. Yeminle birşey anlamadım!!! Bilen aydınlatabilirmi bizleri?

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Bir kaç telefon görüşmesi sonrası işin aslını öğrendim eğer anlatılanlar doğru ise biz çiftçiler için çok iyi yanları var. Tabiki bana anlatılanlar üzerine yorum yapıyorum.

Şöyle başlayayım; öncelikle tmo buğday almayacağı falan hikayeymiş. Tmo lisanslı depolar kiralamış önce onları dolduracakmış. Sonra kendi depolarına alacakmış buğdayı.

Banka hesabı olayı da şöyle; tmonun lisanlı deposuna bağımsız eksperler yerleştirilip buğdayın fiyatı belirlenecekmiş. Sana bir karne verceklermiş.Sonra sen malı dökmeye karar verirsen o karne ile döktüğün malın ederinin %70 ini bankadan 6 aylık 0 faizle çekebilecekmişsin. İster 3 ay ister 5 ay sonra malını tmo yada tüccara karne usulünce satabilir ve bankaya paranı yayırabilirmişsin.
Yani malın ederi altın yada döviz gibi yükselme şansı daha çok çünki sezonda fiyat aşağı düşüyor ama 4-6 ay sonunda piyasa az da olsa canlanıyor. Bana anlatılandan sonra biz çiftçiler için süper bir iş ancak banka ve tmo bu işten bedavya kimseyi nemalandırmaz o ayrı bir konu. İnşallah böyledir de az da olsa yüzümüz güler.

Ben de Çankırı tmo ile görüştüm. Çankırı'da depo olmadığından en yakın Çorumdaki lisanslı depo ya yönlendirdiler. Tonuna 25 TL ( yanlış yatırılıyor olabilirim) nakliye desteği ve 6 ay boyunca da depolama ücretini tmo ödüyormuş. İstediğimiz zaman da da satabiliyormuşuz.

Şuan çiftçi gırtlağına kadar borcun içinde .
Bu nasıl bir sistemdir böyle !
Ödemeler konusu gercekten düşündürücü olacak.
Inşallah Buğday döktüğümüz halde üstüne birde borçlu çıkmayız gidişat hiç
Hayra alamet değil.
Ayrıca yağlık bitki desteklerinin %70 ını ödediler
Kalan %30 nezaman ödenecek bu ülkede çiftçi olmak bu kadar zor olmamalı bir 10 yıl sonra zaten bu ülkede çiftçilik yapacak nesil olmayacak.
Yazık olacak !

Bir kaç telefon görüşmesi sonrası işin aslını öğrendim eğer anlatılanlar doğru ise biz çiftçiler için çok iyi yanları var. Tabiki bana anlatılanlar üzerine yorum yapıyorum.

Şöyle başlayayım; öncelikle tmo buğday almayacağı falan hikayeymiş. Tmo lisanslı depolar kiralamış önce onları dolduracakmış. Sonra kendi depolarına alacakmış buğdayı.

Banka hesabı olayı da şöyle; tmonun lisanlı deposuna bağımsız eksperler yerleştirilip buğdayın fiyatı belirlenecekmiş. Sana bir karne verceklermiş.Sonra sen malı dökmeye karar verirsen o karne ile döktüğün malın ederinin %70 ini bankadan 6 aylık 0 faizle çekebilecekmişsin. İster 3 ay ister 5 ay sonra malını tmo yada tüccara karne usulünce satabilir ve bankaya paranı yayırabilirmişsin.
Yani malın ederi altın yada döviz gibi yükselme şansı daha çok çünki sezonda fiyat aşağı düşüyor ama 4-6 ay sonunda piyasa az da olsa canlanıyor. Bana anlatılandan sonra biz çiftçiler için süper bir iş ancak banka ve tmo bu işten bedavya kimseyi nemalandırmaz o ayrı bir konu. İnşallah böyledir de az da olsa yüzümüz güler.
hocam peki paraya ihtiyac var hemen paraya çevirmek istiyoruz o nasıl olucak hepsini nakit almak isersen ona bır acıklık getır

Ben daha önce lisanslı depoya ürün teslim ettim
Haftanın belirli günleri tmo alım yapıyor bu da genellikle teslim ettiğiniz haftadan hemen sonraki hafta oluyor. Mesela Edirne Ticaret Borsasında ürün analizleri ekrana yansıtılıyor tüccar bir fiyat veriyor tmo bir fiyat veriyor siz hangisi işinize gelirse onu tercih ediyorsunuz. Tüccarda para peşin tmo ise maksimum 15 gün.

• Beğen
Tepkiler: sarilar1
Arkadaşlar türib diye bir şirket kuruldu açılımı Türkiye ürün ihtisas borsası öncelikle buraya üye olmak için yatırım hesabı açıyoruz mkk numarası alıyoruz ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile acente olan bağlı olduğunuz ticaret borsasına giderek üye oluyorsunuz size bir şifre geliyor buğdayın izi lisanslı depoya döküyor sunuz elüs belgenizi alıyorsunuz bugdayinizi satmak istediğiniz zaman türib siteye girerek internet üzerinden satış emri vererek satış yapabilirsiniz
Bu bilgiler türib sitesinde mevcut.
Herkese hayırlı ve bereketli hasarlar.

Şuan çiftçi gırtlağına kadar borcun içinde .
Bu nasıl bir sistemdir böyle !
Ödemeler konusu gercekten düşündürücü olacak.
Inşallah Buğday döktüğümüz halde üstüne birde borçlu çıkmayız gidişat hiç
Hayra alamet değil.
Ayrıca yağlık bitki desteklerinin %70 ını ödediler
Kalan %30 nezaman ödenecek bu ülkede çiftçi olmak bu kadar zor olmamalı bir 10 yıl sonra zaten bu ülkede çiftçilik yapacak nesil olmayacak.
Yazık olacak !

10 yılı bulmaz başkan bu taklalar bşr sene daha öteler sonrası hüsran. Yandaş alhmet mehmet ağalar parsayı toplar bizde onlara ırgat oluruz.

Bu depo işinden ben bişey anlamadım ben sattık dan sonra en çabuk şelilde paramın hepsini nasıl alırım bana o lazım
Abi hani altın hesabı yapıyorsun ya diyelim 6 bin kiralık. Sıkıştıkça 3-5 gram altını bozup kullaniyosunnya hububatta böyle olacak tmo ya teslim edilip dilediğin zaman dilediğin miktarını satip parasını kullanabileceksin . Hani gram altın artıyor ya hububat fiyatı da artabilir zaman içinde 1 lira olan hububat zaman içinde 1.50 ye çıkıp o zaman da hububatini satabilirsin

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Abi hani altın hesabı yapıyorsun ya diyelim 6 bin kiralık. Sıkıştıkça 3-5 gram altını bozup kullaniyosunnya hububatta böyle olacak tmo ya teslim edilip dilediğin zaman dilediğin miktarını satip parasını kullanabileceksin . Hani gram altın artıyor ya hububat fiyatı da artabilir zaman içinde 1 lira olan hububat zaman içinde 1.50 ye çıkıp o zaman da hububatini satabilirsin
Haaa anladım tamam teşekkür ederim devlet çıkan bugfayın hepsini kontrol altında tutacak olası bır durum için tamam