Toprak işleme Cizel ne işe yarıyor?

Arkadaşlar bildim bileli tarlaları hep pullukla sürüp alabora çekip ekiyoruz bu tarlalar cizel nedir bilmiyorlar sürümlerde falan hep kesekli kalkıyor toprak bu cizel nedir tavsiye edermisiniz uygulamalimiyiz ne gibi faydaları var ?
Her yörenin Kendi uygulama şekli yada atadan kalma yöntemleri var. Değişiklik yapmak isteyenler yapıyor çizel dip patlatan vs gibi tabiki faydası olacaktır ilk yıllar faydasını görüldüğü için hep o kalacak sonra bu sefer toprak bir süre sonra eski haline dönecek
Şöyle düşün hep aynı yemeği günlerce yiyebilirmisin toprakta öyle her yıl işleme yönü, Ekim yönü, tohum çeşidi hatta markası bile değişse faydası var. Tarlalarda aynı yemeği yediği zaman bıkıyor. Biz denedik çukurovada faydasını gördük sizde deneyin görün. Sulu yerde çizel şart ilk baharda taban suyu yüksek olduğu için çizeli 2 defa yaparak toprak hazırlığı yapıyoruz güzel yanı tarla tesviyesini bozmuyor. Damlama da ise tohum yatağı düzgün olursa kök gelişimi ve mantar oluşmamasında çok faydası olduğunu gözlemledim. Çizelin markası önemli değil önemli olan kalitesi biz demirci yapımı çizel kullanıyoruz çok memnunuz yaysız tipi

Arkadaşlar bildim bileli tarlaları hep pullukla sürüp alabora çekip ekiyoruz bu tarlalar cizel nedir bilmiyorlar sürümlerde falan hep kesekli kalkıyor toprak bu cizel nedir tavsiye edermisiniz uygulamalimiyiz ne gibi faydaları var ?
Değerli büyüklerim ben 6 7 senedir kullanıyom olmuyo denemek için tarlanın yarısını sürdüm yarısınıda cizelle sürdüm hazırlayıp ektim sadece cizelle sürülen yerde yarı yarıya verim kaybı var ama şimdi kışa girerken çökelle sürüyorum nisanda pullukla sürüyorum sonra kaz ayağı ile ikiliyorum aldığım sonuç mükemmel tavsiye ederim

• Beğen
Tepkiler: muyank
7li patlatmayı 640 lara 8073e 265 mfye çektirenlerin yeteneği nedir.patlatma diyio 20 30 cm sslıyorsanız eyvallah ama 7liyi şaseye yakın çekecek ne 640 var nede 265.toprakla alakalı desem bunlar bide tek çekerdir.ben anlayamadım
Kurakta 7liyi şaseye kadar 130bg altı çekmez trakyada yaz kurak gitti ağustosun 25de cizel çekmeye gittim 100luks Erkunt ile 4teker zıplayarak zor çektim şaseye dokunduramadim bir poşet sigorta ile temmuzun ortalarında şaseye dokundurmustum

IMG_8574.JPG

Olay budur

Edirne Keşan ilcesinde ciftcilik yapıyorum. Tarlalar bayır sarı toprak epeyde taşlı. Bu yaz kuruda sürdüğümüz yerleri zor hallettik hatta topaçlı kalan yerlerde oldu. Yerlerde çok taş olduğu için kültivatör cekemiyoruz. Matris dragon yaylı çizel almak istiyorum anız patikli.

Oncelikle 110 hp erkunt marka traktorumuz var. Degistirmeyi dusunuyorum ama beygir olarak 110 hp ı gecmeyecek yine alacağımız traktör. Matris dragon kullananlarin yorumlari nelerdir dayaniklilik konusuna nasildir? Açma patlama yamulma yapar mi? Yada hangi markanin yayli cizelini alalim kullanan arkadaslarin yorumlari nelerdir?

Son olarak genelde 110 hp icin 9 ayak deniyor. 11 ayak zorlar mi traktörü? 9 ayak mi almamiz gerek ideal olarak.

Birde bir arkadaş verimden bahsetmiş. Ben pulluk kullanmak istemiyorum artik devamlı tas ve kesek cikardigindan dolayi. Verim kaybi yasanir mi?

Bereketli seneler....

Sürekli aynı derinlikte işlenen toprakta zamanla oluşan sert tabanı kırmak, toprağa su tutacak kanal açmak ve toprağın suyu kusarak bitkiyi fazla suyla hasta etmesini engellemek için kullanılır. Sürüm derinliği konusunda, arazinin toprak yapısını ve daha önceki yıllarda nasıl işlendiğini ve de işlenecek olan arazinin hangi ürüne hazırlandığını bilmeden yorum yapmak, ezbere konuşmak olur.

Bizim bölgemizde 0-50 cm derinliğe kadar kırmızımsı kahverengi toprak killi ve yapışkan bir yapıya sahip ve genellikle buğday ve mısır (1.-2. mahsül) tarımı yapılıyor. 2-3 yılda bir olmak üzere ve silajlık mısır hasadı sonrası aşırı sıkışan toprağı gevşetmek için kesinlikle 40-45 cm aralığında çizel ya da dip kazanı da denen patlatma uyguluyoruz.

Pulluk ile sürmek, toprağı devirerek toprağın işlenen kısmını dinlendirmemizi ve toprağın üzerinde bulunan artıkları ya da otları gömmemizi sağlıyor.
Çizel ise toprağı devirmeden ve yüzeyde bulunan artıkları gömmeden sadece tabanı kırarak kanal açıyor.
Sadece pulluk ya da sadece çizel (farklı şekilde kombine edilmiş olsa bile) demek yanlış olur kanaatindeyim.

Edirne Keşan ilcesinde ciftcilik yapıyorum. Tarlalar bayır sarı toprak epeyde taşlı. Bu yaz kuruda sürdüğümüz yerleri zor hallettik hatta topaçlı kalan yerlerde oldu. Yerlerde çok taş olduğu için kültivatör cekemiyoruz. Matris dragon yaylı çizel almak istiyorum anız patikli.

Oncelikle 110 hp erkunt marka traktorumuz var. Degistirmeyi dusunuyorum ama beygir olarak 110 hp ı gecmeyecek yine alacağımız traktör. Matris dragon kullananlarin yorumlari nelerdir dayaniklilik konusuna nasildir? Açma patlama yamulma yapar mi? Yada hangi markanin yayli cizelini alalim kullanan arkadaslarin yorumlari nelerdir?

Son olarak genelde 110 hp icin 9 ayak deniyor. 11 ayak zorlar mi traktörü? 9 ayak mi almamiz gerek ideal olarak.

Birde bir arkadaş verimden bahsetmiş. Ben pulluk kullanmak istemiyorum artik devamlı tas ve kesek cikardigindan dolayi. Verim kaybi yasanir mi?

Bereketli seneler....
11 li çeker ama fazla batıramazsın 2nci sürümde kaz ayağı yerine kullanıla bilir.
2 ayak çıkar 9 lu olur.
Birde izler den dolayı çimlenme sorunu olduğu yazılmış çaresi 2 defa çapraz çek izler sıkıntı yaratmaz hem pulluk gibi yumuşak olur tarla. Çapraz dan kastım bir uzunlamasına sürdüysen 2. Yanlamasına işle arada ki farkı izle 7 li patlatmayı Ford 5000 lik 2. Sürümde şahseye kadar batardı.
11 çizeli de bu şekilde işleyebilirsin.

• Beğen
Tepkiler: marican22
Burada hem çift çeker hem dört çeker motorda çizel kullanımı var
8066 takılı olduğu patlamanın ayakları çok iyi; bu tip ayaklar traktörü az tutar, hız artar,yakıt düşer. Her yerde bu tip bulunmuyor markası neydi acaba.
Bunun denemesini patlamaları değiştirerek takarsak anlaşılır. Yani tek çeker gold ta 11 liyi çekebilir, o zaman

• Beğen
Tepkiler: OkumuşMühendis
8066 takılı olduğu patlamanın ayakları çok iyi; bu tip ayaklar traktörü az tutar, hız artar,yakıt düşer. Her yerde bu tip bulunmuyor markası neydi acaba.
Bunun denemesini patlamaları değiştirerek takarsak anlaşılır. Yani tek çeker gold ta 11 liyi çekebilir, o zaman
hocam bnce imkanı yok bizim 286 11 li çekemez
8066 da ki patlatma eski elimizde 9 lu yok diye onu kullanmıştık hatta bacagın birisi de yamuk bariz gözüküyor ama iş yapıyor

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10