Toros 20.32 gübre

Ynt: Toros 20.32 gübre

Çinko 3 şekilde verilebilir:

1-) Doğrudan toprağa uygulama:

sıvı çinkonun pülverizatör (ilaç makinası) yardımı ile, yada çinko sülfat tarzı katı formdaki çinkolu gübrenin doğrudan toprağa saçılması sureti ile verilebilir. Lakin uygulama sonrası homojen dağılım için toprağın 15 cm derinlikte karıştırılması gereklidir. Bu yöntem hem en etkili ve kalıcı, hem de en ekonomik yöntemdir. Zaten en iyi sonuç, bu yöntemin aşağıdaki yöntemlerden herhangi biri ile yapılan uygulamalardan alınıyor.

2-) Yaprak gübresi şeklinde: ilaçlama makinası ile doğru zamanda yapılan uygulama. Ilk metod kadar etkili olmasa da işe yaradığı kanıtlanmış.

3-) Tohum kaplama yöntemi: Yalın haldeki sıvı çinko ile, yada Nutriseed gibi içeriğinde çinko olan tohum gübreleri ile, özellikle tohumun elenmesi/seleksiyonu (sellektörden geçirme işlemi) esnasında uygulanabilir. Bu yöntem özellikle ciddi çinko noksanlığı görülen alanlarda ciddi verim artışı sağladığı için polülerdir. Lakin gerçekte toprağa uygulama kadar etkili değildir.

EN IYI VE DOĞRU uygulama 1. seçenekteki toprağa uygulamadır. Diğer seçenekler, toprağın işlenme ihtimalinin olmadığı ekim sonrası, özellikle de bitkide çinko noksanlığı belirtisinin görüldüğü durumlarda tercih edilen yöntemlerdir. Lakin çinko noksanlığı çok üst düzeyde ise 2, hatta 3 uygulama birden yapılabilir.

En ekonomik çözüm ise toprak işleme öncesi dekara 5-7 kg arası çinko sülfatı saçmaktır. En az 3-4 yıl çinko ile derdiniz olmaz.

peki beyler bu kadar bilgi bana yetmedi. birde toz çinko 25 kg mı 40 tl sıvı çinko nun litresi 20 tl ve değerleri toza göre düşük . buna göre toz çinkoyu eritip atsam hem ekonomik hemde değerleri oranında toprağa daha fazla düşmez mi.

FEHİM link=topic=78380.msg927949#msg927949 date=1413863500' Alıntı:
peki beyler bu kadar bilgi bana yetmedi. birde toz çinko 25 kg mı 40 tl sıvı çinko nun litresi 20 tl ve değerleri toza göre düşük . buna göre toz çinkoyu eritip atsam hem ekonomik hemde değerleri oranında toprağa daha fazla düşmez mi.
Fehim abi 25 kg çinkoyu eritip, toprağı hazırlamadan önce direkt ilaç makinası ile atıp yeri aysan ya da tillerle hazırlarsan en güzel uygulama bu olur. Bu yoğunluktaki çinkoyu ilaca karıştıramazsın ilacın etkisini bozar çünkü Fehim abi.

Fehim Abi, Yakup Abi de doğrusunu söylemiş zaten. Toz haldeki (25 kg torbalar) Çinko Sülfat, suda tamamı ile eriyebilir oldugundan, ilaçlama makinası ile yapılan uygulamalara da son derece müsaittir.

Yalnız bu yöntemde dikkat edilecek 2 önemli nokta var:

1-) Sulandirmada kulanilacak su/çinko sülfat oranı 1/5 ' ten fazla olmamalı. Yani 5 litre suya maksimum 1 kg çinko ilave edilmeli. Bundan daha koyu yapılan uygulamalarda ilaç makinasida tıkanmalar olabiliyor. Yani cinko bol su ile karıştırılmalı.

2-) yapılan bazı araştırmalar, bu sekilde (sulndirarak) yapılan çinko uygulamalarında verilen çinko miktarının dekara 2 kg ' ı geçmemesi, geçtiği taktirde, (mesela dekara 4-5 kg gibi miktarların) verim düşüşlerine neden olabileceği yazılı.

Yani dekara 2 kg gelecek şekilde uygulanmalı.

Bu bilgiler de yetmediyse, seni Prof. Dr. İsmail ÇAKMAK ' a havale ediyorum ki kendisi tarimda çinko kullanımı ile degil Türkiye, dünyadaki en önemli birkaç kisiden biridir.

sebazios link=topic=78380.msg927986#msg927986 date=1413881151' Alıntı:
Fehim Abi, Yakup Abi de doğrusunu söylemiş zaten. Toz haldeki (25 kg torbalar) Çinko Sülfat, suda tamamı ile eriyebilir oldugundan, ilaçlama makinası ile yapılan uygulamalara da son derece müsaittir.

Yalnız bu yöntemde dikkat edilecek 2 önemli nokta var:

1-) Sulandirmada kulanilacak su/çinko sülfat oranı 1/5 ' ten fazla olmamalı. Yani 5 litre suya maksimum 1 kg çinko ilave edilmeli. Bundan daha koyu yapılan uygulamalarda ilaç makinasida tıkanmalar olabiliyor. Yani cinko bol su ile karıştırılmalı.

2-) yapılan bazı araştırmalar, bu sekilde (sulndirarak) yapılan çinko uygulamalarında verilen çinko miktarının dekara 2 kg ' ı geçmemesi, geçtiği taktirde, (mesela dekara 4-5 kg gibi miktarların) verim düşüşlerine neden olabileceği yazılı.

Yani dekara 2 kg gelecek şekilde uygulanmalı.

Bu bilgiler de yetmediyse, seni Prof. Dr. İsmail ÇAKMAK ' a havale ediyorum ki kendisi tarimda çinko kullanımı ile degil Türkiye, dünyadaki en önemli birkaç kisiden biridir.

gençler ben tarlamın birini tahlil ettirdim ekimle beraber dölüme 1 kg çinko sülfat verdiler. 1 kg olunca nasıl bir yol izleyeyim diye uygulama yapanlardan bilgi almak gayem. ilk yazında dölüme 200 gr civarı pompayla atmayı düşünüyorum da önemli olan ekimle beraber uygulaya bilmek onuda mibzerin içine gübreyle karıştırıp uygulamak var aklımda.

FEHİM link=topic=78380.msg927997#msg927997 date=1413883519' Alıntı:
gençler ben tarlamın birini tahlil ettirdim ekimle beraber dölüme 1 kg çinko sülfat verdiler. 1 kg olunca nasıl bir yol izleyeyim diye uygulama yapanlardan bilgi almak gayem. ilk yazında dölüme 200 gr civarı pompayla atmayı düşünüyorum da önemli olan ekimle beraber uygulaya bilmek onuda mibzerin içine gübreyle karıştırıp uygulamak var aklımda.

Fehim Abi analizde bahsedilen 'ekimle beraber' ibaresi 'tabana uygulammali' anlamında. İlla ekim esnasında mibzer ile vermen gerekmiyor yani.

Senin için en kolay yontem, 25 kg ' lik Çinko Sülfatı suda eritip '25 dekar' yere ilaçlama makinası ile püskürtmek.

Üstüne bir de aysan çekersen on numara olur.

Hepsi bu.

Biz geçen sene çinko atmadık magnezyum sülfat atdık yaprak gübresi ile birlikte dengeli gitmedi toz olduğu için ama verimde fark oldu bu sene tozu ilaç ile Atcak oluyoz 1 kg ilaça zararı olurmu birde 30 tane çinko varmış piyasada bunlardan 2 yada3 tanesi dedikleri oranda çinko varmış il tarımdan ögrendim onlarda topraktan atmayı tevsiye ediyor en fazla verimi almak için

şadan aysul link=topic=78380.msg928008#msg928008 date=1413890724' Alıntı:
Biz geçen sene çinko atmadık magnezyum sülfat atdık yaprak gübresi ile birlikte dengeli gitmedi toz olduğu için ama verimde fark oldu bu sene tozu ilaç ile Atcak oluyoz 1 kg ilaça zararı olurmu birde 30 tane çinko varmış piyasada bunlardan 2 yada3 tanesi dedikleri oranda çinko varmış il tarımdan ögrendim onlarda topraktan atmayı tevsiye ediyor en fazla verimi almak için
İlaçları aldığın bayiye danışsan iyi olur Şadan, çinko tepkimeye giripte ilacı etkilemesin.

Merhaba 8 yıl sonra konuyu tekrar gündeme getireyim dedim
Yazık arpa ve yulaf ekeceğim. Taban gübresi olarak Dap yerine içinde kükürt de olduğundan Toros gübrenin 20.32.0 +15 atmayı düşünüyorum. Dap pahalı olduğundan ilçeye getiren ve satan olmuyor. Etraf illerden bulurum ama çektiğim eziyete değer mi bilemedim. Alternatif bakayım istedim. Bu gübreyi kullanan, tavsiye eden veya etmeyen varsa bilgi almak isterim.