Traktör Tavsiyesi

Herkesin sezonu bereketli olsun.
- Bu yıl ilk ekin senem. İlk Kez ektim, ücret mukabilinde ektirdim. 150 dekar kuru tarla için Traktör, pulluk vb. İhtiyacım var. Şuan elimde ekipman ve diğer araçlar yok. Yani sıfırdan başlıyorum.

Sadece Traktör için 600.000 TL kadar bütçem var. Bu tutar da alabileceğim traktör marka model ve sonrasında pulluk ve diğer ekipman önerileriniz nelerdir? En kolay ve ucuz yollu ekipman tavsiyeniz de ögrenmek isterim. Ekipman bütçesi bahsettiğim tutara dahil değil.

Görüşleriniz izleyeceğim yol için aydınlatıci olacak. Herkesin görüşü çok kıymetli. Teşekkürler.

Yorumlarınız için çok teşekkürler.
Traktörü aldım. Muhtemelen belirli zaman sonra kabinlisine geçiş yaparım.

Şimdi ise pulluk problemimiz var. Ne önerirsiniz. Tarla durumu görselini ekledim.

Kıymetli yorumlarınız için teşekkürler.
Ekli dosyayı görüntüle 79576
Hayırlı olsun.

fotodaki tarla gibimi 150 dekarın hepsi?

Bu tarladan iki yılda bir hububat hasat edilecek anladığım kadarıyla, 10 yıllık dekar verim ortalaması nedir bölgenizde, örneğin buğday için konuşursak? 300 kg civarımı? Tahmin etmek istedim sadece, siz gerçekleşen rakamları biliyorsunuzdur az çok.

Pulluğu fazla taş çıkarmayacak cins.bişey seçerseniz daha iyi olur bence, taşı toplamakla biter ama her yıl.pulluk altta bitmeyem taşı çıkarır, zamanla azalsada, uçlu pulluklar ne yapsan her seferinde.dürter çıkartır bu durumda mibzerinden tut her türlü aletle pulluk sürümünden sonra tarlayı işlemek ekime hazırlamak tam bir iş olur size.

Biraz güçlü traktör almamın ana sebepleri var.

-*1990-2010 arası tutulan modeller maalesef fiyatları çok yüksek. Bu fiyatları hak etmediklerini düşünüyorum.
- Ben tarla taşı toplatma maliyetini, kendi traktör bütçeme ilave ederek güçlü traktör almayı tercih ettim. Günün sonunda bu işi kendim yapmaya karar verdim.
- Traktörü ana işlerde kullanmak için aldım. Örneğin, tarla sürme, taş toplama, gübre atma, ilaçlama vs. bu sebepten yakıtını düşünmedim. Belki %20 yada %50 fazla yakar bunu bilmiyorum. Kırsalda benim işimi görsün, sorun yaratmasın, güç noktasında eksiklik hissetmeyeyim, iş bitip tarlanın başına geldiğimde utanılacak iş yaptın dememek için.. Bu sebepten dolayı da kendi konforumdan taviz vererek kabinlisini al(a)madım.

Bir kaç yıl sonra sulu tarıma geçme gibi planım var. Buralarda da değerlendiririm, al-sat-yenisini bul, tekrar satın al gibi iş dışı faaliyetlerin zamanımızı almaması için.

Şuan için kullanma ve tarlaya sokma fırsatım da olmadı. Getirdim çektim.
--- Fakat frenlerin durumunu iyi görmedim. Servise sorduğumda hava yapmış olabilir dedi. Bunun sebebi tam olarak netleştirmedik. Önümüzdeki günlerde ortaya çıkar.

Pulluk konusunda 4-13 veya 14 numara olarak düşünüyorum. Bu konuda görüşünüze ihtiyacım var.

Hayırlı olsun.

fotodaki tarla gibimi 150 dekarın hepsi?

Bu tarladan iki yılda bir hububat hasat edilecek anladığım kadarıyla, 10 yıllık dekar verim ortalaması nedir bölgenizde, örneğin buğday için konuşursak? 300 kg civarımı? Tahmin etmek istedim sadece, siz gerçekleşen rakamları biliyorsunuzdur az çok.

Pulluğu fazla taş çıkarmayacak cins.bişey seçerseniz daha iyi olur bence, taşı toplamakla biter ama her yıl.pulluk altta bitmeyem taşı çıkarır, zamanla azalsada, uçlu pulluklar ne yapsan her seferinde.dürter çıkartır bu durumda mibzerinden tut her türlü aletle pulluk sürümünden sonra tarlayı işlemek ekime hazırlamak tam bir iş olur size.

Ortalama verimlilik tarla bakımı ile ilgisinin olduğunu düşünüyorum.
Örneğin, köyümüzde geçen sezon 1000m2 de susuz tarım ile güçlü bakım yaparak 650 kğ buğday alan oldu. Fakat 1000m2 de 160 kğ arpa alan da oldu. Ikisi arasındaki farkın bakım kalitesi ile doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Ortalama değer 350-500 kğ aralığıdır.