Trakya 2020 2021 sezonunda hangi cins buğday tohumu ekmeyi planlıyorsunuz.

seneye solveig bulup denemek istiyorum. sizce hamza mi genesi mi daha verimli ? aralarinda ne kadar fark var tahmini ?
Aralarında çok fazla verim farkı yok. Meranın bazı kısımlarında hamza, bazı kısımlarında genesi fazla verdi. Tabi ki ekiliş tarihleri ve bakımları farklı tarlalar. Bazı yerlerde de solveig hepsini geçti. Bunların içinde en kalitelisi genesi. Diğerlerine harman zamanı bir yağmur yağarsa yemlik olma riski var.

Aralarında çok fazla verim farkı yok. Meranın bazı kısımlarında hamza, bazı kısımlarında genesi fazla verdi. Tabi ki ekiliş tarihleri ve bakımları farklı tarlalar. Bazı yerlerde de solveig hepsini geçti. Bunların içinde en kalitelisi genesi. Diğerlerine harman zamanı bir yağmur yağarsa yemlik olma riski var.
peki ova yerde hangisi kumsal yerde hangisi daha basarili ?

peki ova yerde hangisi kumsal yerde hangisi daha basarili ?
Başak çıkarmaları bakımından genesi orta erkenci, solveig daha geççi bir çeşit bunların ikiside taban yerlere uygun. Hamza, bunlardan daha erken başaklanabilir ama biçim zamanları aynı gibi. Genesi ve solveig zayıf yerlere uymaz, hatta, Nisan yağmurlarının geç geldiği yıllarda başak çıkarmakta bile zorlanırlar. Bizim arazimiz kara kepir dediğimiz toprak yapısında. Bayır ve zayıf yerlere erkenci çeşitlerden seçmekte fayda olur. Aradaki geççilik farkını kapaması için genesi ve solveig in Ekim zamanını çok geçe bırakmamak ve bakımlarını zamanında iyi bir şekilde yapmakta fayda var.

Kumsal taban farketmez hamza ayni tarlada hepsinden basarili bu yil hamza ile teb0693'u karsilastiracagim seneye sonuçlari yazarim
merakla bekliyoruz lakin solveig bence hamzadan daha verimli . ben denemedim ama tarimsal arastirmanin verim denemelerinde trakya bolgesinde hamzaya 100 kg fark atmis. bu sene hamzayi bende denedim. seneye bulabilirsem solveig hamza kiyaslamasi yapicam.

merakla bekliyoruz lakin solveig bence hamzadan daha verimli . ben denemedim ama tarimsal arastirmanin verim denemelerinde trakya bolgesinde hamzaya 100 kg fark atmis. bu sene hamzayi bende denedim. seneye bulabilirsem solveig hamza kiyaslamasi yapicam.
Tarimsal arastirmanin topraklari buyuk ihtimal verimli taban araziler o yuzden fark olmuş olabilir ben hamzadan 900kg bictim bir tarladan geneldede ayni tarlada diğer cesitlere 100kg fark atti

Solveig bugdayin degerleri nasil başka buğday ile pacal yapiptami satiyotsunuz sademi satiyorsunuz fiyati nasil gidiyor ?

Solveig bugdayin degerleri nasil başka buğday ile pacal yapiptami satiyotsunuz sademi satiyorsunuz fiyati nasil gidiyor ?
Solveig yumuşak bir çeşit. Biçim zamanı yağmur yememişse ve iyi bakılmış ise yarı sert çeşitlerle aynı fiyata satılıyor. Ben kendim ekmedim ama bizim köyde ekenler çok. Verim fazla olduğundan dolayı hayvanlara yem olur düşüncesi de hakim.

Solveig yumuşak bir çeşit. Biçim zamanı yağmur yememişse ve iyi bakılmış ise yarı sert çeşitlerle aynı fiyata satılıyor. Ben kendim ekmedim ama bizim köyde ekenler çok. Verim fazla olduğundan dolayı hayvanlara yem olur düşüncesi de hakim.
seneye tohumu sizin koyden alicaz o zaman :) daha oncesinde bulamazsak artik

Arkadaşlar bolgenizdeki tigemin ektigi cesitlerden ektiniz mi denediniz mi özellikle kayra çeşidinden...

Resimler ve ekler

• Screenshot_2020-11-22-19-45-00.png
    Screenshot_2020-11-22-19-45-00.png
    448.7 KB · Görüntüleme: 78