tümosan tarlada arkayı kitledi

Ynt: tümosan tarlada arkayı kitledi

burda bir köydede var 8195 3 oldu dağıdıyor arkayı yapıyolar gene aynı yerden gene aynı şekilde gene aynı köyde 8085 var oda dağıtmak üzereydi en son yakındır dağıtması ne sorunları var bunların arkalarıyla son zamanda ucuz diye iyice saldılar kendilerini

Geçmiş Olsun...

Kasım Ayında da Bir Arkadaşımın 95-80 ' in Başına Böyle Bir Durum Gelmişti...

Traktör Bir Gün Boyunca Çizel Çektikten Sonra İleri Giderken Bir Yerlerde Takılma Yapıyor Sonra Biraz Yürüyünce Rahatlıyordu...
O Gün İş Bitiminde Stop Ettikten Sonra Ertesi Gün Çalıştırırlar Geriye Gitmez, Şanzıman Sıkışma Yapıyormuş, İleriye Gidiyordu...
Daha Sonra Halletmişler...

Traktör 200 Saatteydi...

İlk öncelikle geçmiş olsun bu sene bizimde başımıza geldi 90.80 ' de pancar zamanı pancar kepçesini yere indirmediydi biz sandıkki hidrolikde arazı var birde traktör boştayken bile arka kovanları çok ısınıyordu meğersem arkayı dağıtmaya başlamıs sonra ses yapmaya başladı arkayı dişlerden çıkan çapaklar arka hidrolik hortumlarını dolduruyormuş gene pancar kepçesini salacakkken inmedi kollar elimizle saldık kepçeyi ustaya gittik arkayı dağıtmış bizimde başımıza geldi tekrar geçmiş olsun

Bunun arka dağıtma ile ilgisi yok gibi.Kabinde ki kişi vitesleri zorluyor ama geçmiyor.Vites karıştırmış gibi.
Bu yaşıma kadar otomobilin vites karıştırabileceğini bilmezdim.Başıma geldi ufak bir işi var sıkıntısı yok yani :)

Eski yıllardaki ürettiği traktörlerde bu gibi problemler bulunmayan tümosanın son yıllardaki ürettiği traktörlerde neden problem yaşanıyor? yoksa işin içine çinlilermi girdi acaba diye merak ettim ve Yıllar öncesi yapılan bir anlaşmaya rastladım, 20. maddeye bir bakın bak. Eğer ben yanlış anlamıyorsam, Tümosan ın Çin e olan bir ilgisi varmış gibi.

http://www.basarmevzuat.com/dustur/kanun/5/0244/92-3240cin.htm

yapılan yorumlara baktım bıraz acıklık getırım.motorun ustundekı sahıbı degıl servısten bırı.sadece takvıye degıl vıtes ve ılerı gerı koluda kılıtlı acmaya calıstı olmadı.su anda servıste ve daha acmadılar motoru garantıye sokmaya calısıolar.acılınca detayları yazarım.bu motor 1.5 yıllık 2 ay önce balatası bıttı hıdrolık pompasını bozdu ve cok yaktıgını soyluyo kullanan arkadasım.koyumuze bu yıl gıren 8195de hıdrolıklerden arıza verdı ve 8105de turbodan sorun cıkardı.

Geçmiş olsun.Nedense bu yeni serilerde çok oluyo şanzuman arızaları.Bizde 2007-2008 model olan 90 80 ler var çok şükür hiç böyle bir sorun yaşamadık çok şükür.Çalışma saatleride oldukça ilerledi.Sadece bitanesinin baskı balata değişti oda balya makinasına koştuğumuz için..

768 link=topic=62730.msg702555#msg702555 date=1360914479' Alıntı:
Eski yıllardaki ürettiği traktörlerde bu gibi problemler bulunmayan tümosanın son yıllardaki ürettiği traktörlerde neden problem yaşanıyor? yoksa işin içine çinlilermi girdi acaba diye merak ettim ve Yıllar öncesi yapılan bir anlaşmaya rastladım, 20. maddeye bir bakın bak. Eğer ben yanlış anlamıyorsam, Tümosan ın Çin e olan bir ilgisi varmış gibi.

http://www.basarmevzuat.com/dustur/kanun/5/0244/92-3240cin.htm
Çinli YTo ile tümosanın arka kısmı filan çok benziyo birbirine ağırlıklarda öyle.

anayurtlu 3105d link=topic=62730.msg702803#msg702803 date=1360956862' Alıntı:
Çinli YTo ile tümosanın arka kısmı filan çok benziyo birbirine ağırlıklarda öyle.

Okadarını inceleme fırsatım olmadı ama tümosanın son zamanlarda ürettiği serilerdeki problemlerinden dolayı benim acaba Çin mi diye kuşkularım var. Ama, hangi marka olursa olsun çıkıpta biz bu traktörün şurasını burasını Çin de ürettiriyoruz demez. noo-*-s

768 link=topic=62730.msg702806#msg702806 date=1360957569' Alıntı:
Okadarını inceleme fırsatım olmadı ama tümosanın son zamanlarda ürettiği serilerdeki problemlerinden dolayı benim acaba Çin mi diye kuşkularım var. Ama, hangi marka olursa olsun çıkıpta biz bu traktörün şurasını burasını Çin de ürettiriyoruz demez. noo-*-s
Çinden parça almadıklarını biliyorum.devlet zamanında dişliler falan avrupadan ithal geliyormuş şimdi yerli. tabi maliyeti düşürelim derken kalitede sorunu yaşanıyor buda en çok kullanıcısını üzüyor cebini yakıyor.

Geçmiş olsun,
Traktörlerin hiçbirinde eski kalite ve sağlamlık yok , nerede o eski evladiyelik MF ' ler , NH ' lar , kaya gibi sağlam Tümosan ' lar , Eski Steir ' ler ilk aklıma gelenler bunlar. Anhtar vurulmadan yıllar geçerdi. Marka taraftarlığını bir yana bırakıp objektif yorum gerekirse son fıllarda firmaların hepsi birbirinden berbat , yeni traktör almış adam birkaç saatte daha sağından solundan yağ kaçırıyor , bilmemne düğmesi elinde kalıyor vs vs , ama özellikle tümosan son birkaç yıldır traktöründe kullanılan metalürjik malzemelerin kalitelerindeki sıkıntılar sebebiyle ortaya çıkmaya başladı , bölünen traktörler , şanzıman arızaları vs , bir sorun olduğunu gerçek önemli olanın yetkilelerin arızalı traktörlerinin arkasında durmaları , garantisi bitse bile bu tür sorunlarda bazı otomobil firmalarında uygulanan ömür boyu iyi niyet garantisi uygulamaları , inşallah tüm yerli firmalarımız daha iyi daha sağlam ürünler çıkarırlarda buralardaki paylaşımlarda eskiden olduğu gibi sağlamlıktan ve evladiyelik olmalarını anlatırız.