• Haftanın Videoları:
    Eskiden Çiftçilik Nasıldı? | Kudret Amcamız Tecrübelerini Anlatıyor. İzlemek için tıklayınız.
    Her Yerde Biçerdöver Kullanılmıyor | Atla Sap Toplamak, Patozla Harman Yapmak. İzlemek için tıklayınız.
    Küçük Operatör Erkunt ve Kepçeyi Güzel Kullanıyor. İzlemek için tıklayınız.

Üniversite bırakılıp çiftçilik yapılır mı ?

Kardeşim öncelikle düşüncen güzel ama okuyup okul bitince bu işi yapman senin açından daha sağlıklı olur. Bende ziraat fakültesi yeni mezunuyum köyde babam tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor çevrem de herkes bu işe çok kötü bakıyor ama ben bu işi yapmakta kararliyim yapıyorumda, eğer bölümünde memnun değilsen ortalamani yükseltip başka bölüme yatay geçiş yapmayı düşünmelisin elinde varken kaybetme pişman olursun

Herkese selamlar abilerim ben 19 yaşında Eskişehir'de üniversitede psikolojik danışmanlık ve rehberlik okuyorum, birinci sınıf öğrencisiyim. Babamın köyde 500 dönüm sulu arazisi var. Okuduğum üniversiteden ve bölümden hiç memnun değilim okuduğum bölümün iş bulma imkanı maalesef zor küçüklükten beri köye tarıma meraklıyım şehir hayatını hiç sevmem. Arazilerimizde arpa buğday, şeker pancarı, mısır, soğan yetiştiriyoruz topraklarımız çok kuvvetli güzel verimler alıyoruz yıl içinde iyi kâr elde ediyoruz. Bir tane abim var yurtdışında çalışıyor onun tarlada tapanda gözü yok sizce üniversiteyi bırakıp çiftçi olmalı mıyım? Sizce de sevdiğiniz meslekte yükselmek daha kolay değil mi? Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.
Bak genç kardeşim ; Belli bir yaşa gelmiş ve bazı tecrübeler edinmiş biri olarak sana söylemem gereken ;öncelikle tahsilini tamamlanan. Çünkü, bir üniversite bitirecek kabiliyet ve sabrı olmayan çiftçilik ya da başka işlerde hiç başarılı olamaz. Öncelikle hayata bakış açını oluşturman gerekir. Bu da tahsil hayatını tamamlama la mümkün. Diğer yandan artık tarım da dededan kalma yöntemlerle yeterince başarılı olunmuyor. Yaşadığım bir örneği de kısaca anlatmak isterim. Bir süre iş gereği Almanya daydım; orada bir garson kız, arkeoloji bitirmiş, stajlar da katılmış, sonra iş zor maaş az, garsonluk yapmaya başlamış. Üç kat maaş. Özetle dedi ki, burada çalışıyorum para kazanmak için, tahsilini yaptım, dünyaya bakış açımı oluşturmak için, buradaki mesaim bitince, tahsilimin ve bilgi birikiminin çerçevesinde özel hayatıma devam ederim demişti. Hangi işi yaparsan yap bilinçli ve severek yap. Bunun için de bilgi dağarcığını ne kadar genişletirsen o kadar başarı. Bu arada söyleyeyim ;20 yıldır çiftliği de tarımla uğraşıyorum. 25 yıllık da ayrıca kurumsal müesselerde çalışıp emekli oldum mali bilimler fak mezunuyum. 10 yıl da yurt dışı toplam 5 yılım dışarıda geçti. Tatil günlerinde Alman çiftçisi ne yapıyor incelemeye çalıştım. Eğitimini tamamla bence....
Abicim öncelikle eğitim hayatında başarılar dilerim. Üniversite illa meslek için okunmaz. Madem kurulu bir düzen var, okulu bitir yavaştan işlerin başına geç. Bilgi birikimin çoğalır hayata bakış açısı değişir. Bölümün de çok güzel. Üniversite bittiğinde haklısın diyeceksin. Üniversite nin insan a sayamayacağım kadar etkisi var. Nasıl askerden önce ve sonra insanların hayata bakış açısı değişiyor sa üniversite de onun gibi. Pişme evresini tamamla derim. Sadece örnek veriyorum, bir mahsul ekeceksin kulaktan dolma hemen tamam ekeyim bunu dersin, diğer türlü o mahsulü başka ağızdan dinleyip araştırma yapıp daha kontrollü bir şekilde karar verirsin, sadece örnekti. Bilgi birikim herzaman cebinde dursun. Bol şanslar
Şöyle

Herkese selamlar abilerim ben 19 yaşında Eskişehir'de üniversitede psikolojik danışmanlık ve rehberlik okuyorum, birinci sınıf öğrencisiyim. Babamın köyde 500 dönüm sulu arazisi var. Okuduğum üniversiteden ve bölümden hiç memnun değilim okuduğum bölümün iş bulma imkanı maalesef zor küçüklükten beri köye tarıma meraklıyım şehir hayatını hiç sevmem. Arazilerimizde arpa buğday, şeker pancarı, mısır, soğan yetiştiriyoruz topraklarımız çok kuvvetli güzel verimler alıyoruz yıl içinde iyi kâr elde ediyoruz. Bir tane abim var yurtdışında çalışıyor onun tarlada tapanda gözü yok sizce üniversiteyi bırakıp çiftçi olmalı mıyım? Sizce de sevdiğiniz meslekte yükselmek daha kolay değil mi? Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.
Bence üniversiteyi bırakma. 1 yıl kaydını dondurup köye dönersin işlerle uğraşıp duruma bakarsın, ayrıca açıköğretim de 2 yıllık tarım bölümü var oradan da devam edebilirsin. Ben okuyorum ve çok güzel bir bölüm. Arazinde varmış aç kalırım diye de korkma Allah çalışana verir.

Bu konuda en güzel örneklerden biri benim sanırım. Bende Eskişehirli çiftçi bir ailenin çocuğuyum. İlk başta elektrik elektronik müh. bölümü öğrencisiydim. Hiç sevemedim. Zira çünkü köyde de çok güzel kazanıyorduk. Sonra okulu bırakmaya karar verdim çünkü okuyamadım , sevmedim bölümümü. 3 yıl okuduktan sonra sınava tekrar girerek ziraat mühendisliğini kazandım. Çok severek okudum. Burada öğrendiğim bilgiler bana çok çok şeyler kattı. Şu an esk de ziraat fakültesinde akademisyenim hemde köyde çiftçiyim:) İkisini birden yürütüyorum. İkisini beraber yürütmekten inanılmaz zevk duyuyorum. Sana tavsiyem ne olursa olsun üniversiteyi bırakmaman. Köydeki araziler 5 yıl sonra da senin. Üniversite hayatın sana çok şeyler katacaktır.

Bu konuda en güzel örneklerden biri benim sanırım. Bende Eskişehirli çiftçi bir ailenin çocuğuyum. İlk başta elektrik elektronik müh. bölümü öğrencisiydim. Hiç sevemedim. Zira çünkü köyde de çok güzel kazanıyorduk. Sonra okulu bırakmaya karar verdim çünkü okuyamadım , sevmedim bölümümü. 3 yıl okuduktan sonra sınava tekrar girerek ziraat mühendisliğini kazandım. Çok severek okudum. Burada öğrendiğim bilgiler bana çok çok şeyler kattı. Şu an esk de ziraat fakültesinde akademisyenim hemde köyde çiftçiyim:) İkisini birden yürütüyorum. İkisini beraber yürütmekten inanılmaz zevk duyuyorum. Sana tavsiyem ne olursa olsun üniversiteyi bırakmaman. Köydeki araziler 5 yıl sonra da senin. Üniversite hayatın sana çok şeyler katacaktır.
Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim abicim Tatar akay zeki olduğunu her yerde belli ediyor oldukça zeki ve güzel öneriler vermişsin abi

köyde yaşayan kızlar bile köyde durmak istemiyor şehirden köye kız hiç gelmez dedem 1976da köyden şehire gelip ev almış o zamandan beri köye git gel şeklinde işimizi sürdürüyoruz hayvan olmadığı için senede toplasan 2 ay anca çalışıyoruz Köyünüze şehir ne kadar uzaklıkta bilmiyorum ama bizim Edirne’deki evden köydeki eve tam 45 km zorluk yaşamıyoruz şehire taşınabilirsiniz hayvan yoksa
Çeltik ekiyormusunuz

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt