Ustalar Yardım Lütfen (Traktör Alacağımda)

Ynt: Ustalar Yardım Lütfen (Traktör Alacağımda)

Arkadaşlar bu steyr hakikaten benim aklıma yattı. Traktöre fazla para ayıramıyorum şu an. Steyr hem ucuz hem güçlü şu durumda. En mantıklısı o gibi geliyo. İlginiz için hepinize teşekkürler

doğanbey kardeşim senın steyr ine laf etmedik ama güç bakımından benımkı kadar olamaz bunu anla yani bende çakıl dik rampada uzunluğuda 1 km var 7.5 ton yükü 2. vitesle çıkarıyorum ha bu arada 185 3 ileri mazot deyincede iddaya girerim yer düzse 10 no 4 lü pulluk ile dönümüne 1 kg..bak bakalım 185 yakarmı...

steyr yükte ii ona diyecegımız yok.bayır aşağı tutuyor...ama mf nin 100 serisi gibi hele 185 gibi olamaz.birde mf power liyse motorun ruh hali degısıyor poweri çekince.

kara_murat link=topic=25655.msg213096#msg213096 date=1252533003' Alıntı:
steyr yükte ii ona diyecegımız yok.bayır aşağı tutuyor...ama mf nin 100 serisi gibi hele 185 gibi olamaz.birde mf power liyse motorun ruh hali degısıyor poweri çekince.
kara_murat link=topic=25655.msg212938#msg212938 date=1252488962' Alıntı:
doğanbey kardeşim senın steyr ine laf etmedik ama güç bakımından benımkı kadar olamaz bunu anla yani bende çakıl dik rampada uzunluğuda 1 km var 7.5 ton yükü 2. vitesle çıkarıyorum ha bu arada 185 3 ileri mazot deyincede iddaya girerim yer düzse 10 no 4 lü pulluk ile dönümüne 1 kg..bak bakalım 185 yakarmı...
kardeşim niye uğraşıyorsun ki...adam steyr dedi...o da anladı steyr in mf den daha iyi olduğunu...sen gelmişsin buraya 75 model traktörden bahsediyorsun...üstelik fiyatı az da değil...15000 tl diyorsun...15000 tl ye çok rahat 91-92 model bi 8073 alınır...yıllardır bilinir steyr in az yaktığı mf nin çok yaktığı...ben bizimkine ne zaman mazot koyduğumuzu unuttum be...toplumcu kardeşim hiç düşünme sen al kendine bi 8073 bak rahatına...

arkadasım sen niye uğraşıyosun o zmn mf den az yakarmış ben de unuttum ne zmn mazot koydugumu ona bakılırsa hem o 75 model dedın motor dozer bikere motor degıl adamın kararına saygımız var ama fazla ugrasma git kime sorarsan sor mf 185 i.net cevabını alırsın.75 model motorun fiyatının 15.000 olmasıda onun kalitesini ortaya koyar,91 92 ye bakarak.

bi dakka ortamta tartışma yaratack mesajlar yazmayalım.sakin olalım.toplumcu ABİMİZ ile görüştüm kararı 8073 steyr almak.detayı olarak gene görüşeceğim.

kara_murat link=topic=25655.msg213175#msg213175 date=1252579943' Alıntı:
arkadasım sen niye uğraşıyosun o zmn mf den az yakarmış ben de unuttum ne zmn mazot koydugumu ona bakılırsa hem o 75 model dedın motor dozer bikere motor degıl adamın kararına saygımız var ama fazla ugrasma git kime sorarsan sor mf 185 i.net cevabını alırsın.75 model motorun fiyatının 15.000 olmasıda onun kalitesini ortaya koyar,91 92 ye bakarak.
ahı gitmiş vahı kalmış traktörün ne kalitesinden bahsediyorsun sen...hemde 15000 tl...bunu bu paraya alan anca bi enayidir...toplumcu kardeşim cevabını vermiş...ben uzatmayacağım...

doganbey1 link=topic=25655.msg212689#msg212689 date=1252424815' Alıntı:
abi herkes bi şeyler söylüyor.bizde önceden çok tarla vardı.çeltik pancar buğday mısır domates biber patlıcan gündendi v.b ekiyorduk.398 4x4 vardı.nh tl 100 vardı ortakla beraber almıştık.yanındada steyr 8073 vardı.sonra biz tarlaları sattık.şu an 32 dnm yer işliyoruz.steyrla her işi yapıyoruz.bu yaptığımızda hobi olarak ama ben işleri büyütmeyi düşünüyorum.sana şunu söyleyeyim.70 bg hangi tek çeker motor gelirse gelsin steyrdan az yakamaz.70-56...265 ferguson kullandım.steyr daha güçlü.senn kesenede uygun.STEYR 8073 almanı tavsiye ederim
yazılan cevapların hepsini okudum şiddetle tavsiye ederim kullanıcısı olarak 8073 ü bende 94 ü war ayrıca bizm burda 14 tane war 545 8053 8073 herkez mumnun ben büyütücm ama seneye kısmetse yoksa satardm.teşşkrl.

arkadaş seni tebrik ederim
1. si çifçiliğe sıfırdan tarla ve ekipman alarak bu kriz ortamında çifçi kan ağlarken başlayarak çifçiliğin hala seçilebilecek bir meslek olduğunu gösterdiğin için
2. si (bunu yazdığın yazılardan çıkardım) traktörden anlamadığın halde böyle riskli bir yatırım yaptığın için.

geleceğini düşünüyorsan ileride ki bu baya ileri zamanda olur kanaatindeyim önce bu ekipman ve tarlanın borcunu kapatacaksın sonrada biraz kar edeceksin ki tekrar borca gireceksin tekar ödeyeceksin ve çalışmandan azminden bişey eksilmeyecek.

sen senede 100 dönüm yer işleyeceğini söylüyorsun Konyada ve kuru tarım yapacaksın toprak yapısını bilmem ama sana 50 bg traktör bile yeterde artar bile ben sana başka arkadaşımız basit bir bilenço yapmış bende zaman çizelgesi yapayım
toplam 100 dönüm tarla için
1. nadas günde 25 dönüm yata kalka sürersin 4 gün sürer
2. kazayağı günde 50 dönüm yata kalka sürersin 2 gün sürer
3. tırmık günde 60-70 dönüm yata kalka sürersin 2. gün öylene biter
4. ilaçlama güne gerek yok bi holder zaten 50 dönüm yer ilaçlar sabah çıksan öyle namazına yetişirsin.
5 gübre hadi öyleden ikindiye kadar yaparsın
6. tohum akşamdan hazırlığını yapar sabah başlasan akşama mibzeri temizlersin.
7 diğer işlerde (fare ilacı. tarlanın taşının toplanması falan ) toplasan 2 gün
8. harman saatte 20 dönüm biçilse 5 saatte tamam

toplamda gün sayısına bakarsan 11 yada 12 gün eder yağmur yağdı yada başka sorunlar desen 15 günde beklesen senede işin 30 gün sürmüyor.
bence sen bu tarlaları icara ver seneden seneye parasını al yağmur yağdı yok kuraklıktı uğraşma derim.

ama yok ben kafama koydum yapacağım diyorsan sana
steyr 768 763 fazlasıyla yeter ucuz olursa 8073 daha iyi olur
fiat 480 540 640 bunlarda az yakar çok iş yapar 60-66 bulursan iyi olur
mf 265 (s olmasına bile gerek yok) 285 büyük bile gelir
işbora (bizim köyde adam yıllarca 250 dönüm yılda işledi) işini görür
ve buna benzer traktörler olabilir çiftçeker olması şart değil arazim düz demişsin.

şimdi vazgeç dedim diye kızma dost acı söyler ne alırsan al benim tarlamı sürmeyecek yada almazsan ben Eskişehirden kalkıp gelip ben sürmeyecem. benimki tavsiye.

Teşekkür ederim nkoca kardeş. Verdiğin bilgiler gerçekten çok güzel. Azmettim başaracam inşallah. Kendim yapmayı düşünüyorum. Tabii birascık eniştemin desteğiyle :)
Bu arada hepinizin bayramı mübarek olsun. Kaç gündür evde değildim yeni girebildim internete. Bu arada yeni yorumları anca okudum. Bütün arkadaşlara teşekkürler....

265 i kafandan kesin olarak sil bence .285 kadar yakar ama o kadar iş yapmaz. sana en uygun traktör 15000 tl ye çok güzel bi başak 2073 alırsın ben 2004 yılından beri kullanıyorum. gayet memnunum işimi fazlasıyla görüyor parasına göre iyi makina. başka fikri olan arkadaşlarda olabilir tabi ki saygı duyarım her zaman.

toplumcu link=topic=25655.msg216883#msg216883 date=1253654587' Alıntı:
Teşekkür ederim nkoca kardeş. Verdiğin bilgiler gerçekten çok güzel. Azmettim başaracam inşallah. Kendim yapmayı düşünüyorum. Tabii birascık eniştemin desteğiyle :)
Bu arada hepinizin bayramı mübarek olsun. Kaç gündür evde değildim yeni girebildim internete. Bu arada yeni yorumları anca okudum. Bütün arkadaşlara teşekkürler....

Sen bilirsin arkadaş benimkisi sadece yorum

merak ettim başka biyerde çalışıyormusun?
yani bu işi ek iş gibimi yapmayı planlıyorsun yoksa sadece bu işimi yapacaksın.