Yapay mera

Selamün aleykum. Arkadaşlar 50 tane yerli ineğe angus tohumlayıp bu anguslari besilik yapmayı düşünüyorum. Maliyetleri en aza indirebilmek için meradan faydalanmak istiyorum. Ama doğal Meram yok kısacası sorum şu 1 büyükbaşa kaç dönüm yapay mera ekmek lazım nöbetleme otlatma nasıl olmalı bu konu hakkında hereyi merak ediyorum. Ayrıca besilikleri akşamları ufak şekilde saman yoncayla desteklicem. Arkadaşlar bilgisi olan paylaşsın lütfen.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Merada rakkam vermek zor
Yilda nekadar meradan faydalanabilirsiniz
Mera etrafı cevrilimi sadece sizmi otlatir siniz , salma zamani başkası gelirimi
Topraklarin verim durumu , iklimin uygunluğu
Merayi yedirme şekli etkiler sonuçları
Biz reygras yerli yulaf türü ot ekeriz uygun zamanda yedirir geriye kalan olursa ota biçip depolarız
Tabi şartlara göre hazır vermeden olmaz
Bölgeye göre kış mevsimi var , meranın durumuna göre bazı zamanlar mera yetersiz olur yarı mera yari hazir ile doyar hayvan
Bunlar bölgeye kişiye göre değişir
Ama en ucuz maliyet meracilik etrafı cevrili de olursa işçilik çok rahat
Bizde etrafı cevrili yerlerde var ilk bahar bazen son bahar güzel meracilik oluyor ama yetersiz
Yem karma makinesi ile kaba yemde hazirliyoruz fabrika yemide veriyoruz
Ben alaca süt ineği bakıyorum birkaç angus tohum denedik hosteine pek başarılı olamadık
Mera bol olursa yeşil bitiremese bile hayvan merayi etrafı çevrili olunca kuru sunuda yiyor yine ucuz maliyet , fazla olursa satilir balyasi yeterki olsun
Hayvancilik merasiz zor

Merada rakkam vermek zor
Yilda nekadar meradan faydalanabilirsiniz
Mera etrafı cevrilimi sadece sizmi otlatir siniz , salma zamani başkası gelirimi
Topraklarin verim durumu , iklimin uygunluğu
Merayi yedirme şekli etkiler sonuçları
Biz reygras yerli yulaf türü ot ekeriz uygun zamanda yedirir geriye kalan olursa ota biçip depolarız
Tabi şartlara göre hazır vermeden olmaz
Bölgeye göre kış mevsimi var , meranın durumuna göre bazı zamanlar mera yetersiz olur yarı mera yari hazir ile doyar hayvan
Bunlar bölgeye kişiye göre değişir
Ama en ucuz maliyet meracilik etrafı cevrili de olursa işçilik çok rahat
Bizde etrafı cevrili yerlerde var ilk bahar bazen son bahar güzel meracilik oluyor ama yetersiz
Yem karma makinesi ile kaba yemde hazirliyoruz fabrika yemide veriyoruz
Ben alaca süt ineği bakıyorum birkaç angus tohum denedik hosteine pek başarılı olamadık
Mera bol olursa yeşil bitiremese bile hayvan merayi etrafı çevrili olunca kuru sunuda yiyor yine ucuz maliyet , fazla olursa satilir balyasi yeterki olsun
Hayvancilik merasiz zor
Abi holstein e simental çok başarılı oluyor, düveleri hosteine göre daha kalıplı oluyor, fakat melezden doğanları , damızlık yapmıyorlar her hal .holsteine angus attım küçük yapılı vede yırtıcı oldu hiç hoşuma gitmemişti.sen daha iyi bilirsin benim gördüğüm kadarıyla holsteinr atılan simentaller hem süt hem et yönünden daha başarılı.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Abi holstein e simental çok başarılı oluyor, düveleri hosteine göre daha kalıplı oluyor, fakat melezden doğanları , damızlık yapmıyorlar her hal .holsteine angus attım küçük yapılı vede yırtıcı oldu hiç hoşuma gitmemişti.sen daha iyi bilirsin benim gördüğüm kadarıyla holsteinr atılan simentaller hem süt hem et yönünden daha başarılı.
Bendede var cok iyi hostein simantal melezi
Angus tam mera hayvani benimde angus hostein melezleri cok iyi gelişmedi hosteine göre
Anguslarin doğumu kolay doğumdan hemen sonra kendi kendine kalkıp emiyor
Ama biberon ile emzirmeye pek uygun değil angus annesini uzun süre emmek istiyor biz biberon ile baktık birbirlerini emiyorlar , emme hissi çok güçlü
Ama merada anguslar iyi çalışıyor otlamayı seviyor

• Beğen
Tepkiler: filizma
Anguslarında çok çeşidi varmış, fakat tam bir mera hayvanı üremeside çok .mera olsa eti için yapılacak en sağlıklı hayvan dik duvara tırmamıyor.ülke mebsim şartlarında dolayı meralar yağmursuz yaz ayının ortasında bitiyor.bu sefer cebe biniyor.80 liraya alınan besi yemi üreticiyi üzüyor. İnsanlar süte yöneliyor orasıda tam kaos.kısaca şunu öğrendim hayvanlar merada yayılabilmeli, vitamin orda.merası olmayan hayvan yapmasın.selamlar

Merhaba,
Yıl içinde değişse de en fazla 6 büyükbaşımız oluyor ahırda. (3 inek, 3 dana gibi)
Ahır yaklaşık 7 dekarlık etrafı çevirili bir tarlanın içinde. Biz buraya bugünlerde arpa yahut yulaf ekiyor ve baharda hayvanı içine salıyoruz. Fakat çok uzun soluklu olmuyor. Bu bitkiler yaz gelmeden sararıp soluyor, hayvan pek bir şey yiyemez hale geliyor.
Bulunduğumuz rakım 300 m civari.
Yazları çok sıcak.
Yılda bir iki kere eksiye düşer sıcaklık.
Çoğunlukla kış ve baharda olmak üzere 800 mm yağış alıyoruz.
Bu şartlara uygun susuz ya da en fazla bir su ile en uzun verim alabileceğimiz bir bitki, tohum karışımı, marka önerileriniz bizim için çok kıymetli.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bereketli kazançlar

Merhaba,
Yıl içinde değişse de en fazla 6 büyükbaşımız oluyor ahırda. (3 inek, 3 dana gibi)
Ahır yaklaşık 7 dekarlık etrafı çevirili bir tarlanın içinde. Biz buraya bugünlerde arpa yahut yulaf ekiyor ve baharda hayvanı içine salıyoruz. Fakat çok uzun soluklu olmuyor. Bu bitkiler yaz gelmeden sararıp soluyor, hayvan pek bir şey yiyemez hale geliyor.
Bulunduğumuz rakım 300 m civari.
Yazları çok sıcak.
Yılda bir iki kere eksiye düşer sıcaklık.
Çoğunlukla kış ve baharda olmak üzere 800 mm yağış alıyoruz.
Bu şartlara uygun susuz ya da en fazla bir su ile en uzun verim alabileceğimiz bir bitki, tohum karışımı, marka önerileriniz bizim için çok kıymetli.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bereketli kazançlar
Reygras olabilir biraz daha uzun sürer Mart Nisan mayis Haziran gibi