Yatırım Amaçlı Traktör Alınır mı?

Bizim şehirde neredeyse her çiftci kredi çekip 2. Yi hatta 3.yü alıyor herkesin amacı bu öbür sene traktör çok pahalanacak mahsul pahalanacak taksit ödenecek enflasyona karşı kazanacak burda sorun tam 1 sene sonra seçim var seçim den sonra ortam ortam nasıl olur tahmin etmek lazım doların gerçek değeri 12 bilemedin 13 civarı o süreç böyle işlerse hem mahsul ucuz kalır birde traktör fiyatları geriye gelirse herkes aynı anda satmaya çabalarsa ortalık karışır geri gelmez diyenler gelebilir 2007 civarı galiba böyle birşey yaşanmıştı galiba
Bu 12/13 ne zaman olur ?

Tövbe de.
Ufuk,sende kimden yanasın anlamadık Evden düşman😂😂
Yanlış anlaşılmasın,benim traktör borcum yok,ürün fiyatlarının geleceği için söyledim.
Doların fiyatını piyasa tayin ediyor merak etme.Geçen sonbahardan itibaren herşey allak bullak oldu.
Doların fiyatını piyasamı tayin ediyor!!! 😀😀😁😁 Ayrıca ufuk arkadaş gayet ileri görüşlü bi yorumda bulunmuş
Pimini çekip eline aldığı bombayı daha ne kadar tutabilecek

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Bu 12/13 ne zaman olur ?
Abi sana birşey deyim mi bu 12 yada 13 olayı ne zaman biliyormusun öbür sene bu zamanlar nolacağı çoktan belli olmuş olur zaten bu işin dönüşü yok geçen sene Bi yerde hoca ile beraber bir mesajımız vardı 2 ye katlanırsa kim alacak diye oldu ve hala alan var ama ülke için çok büyük sıkıntılar yaşanan günlerdeyiz abd de malesef bir faiz artırma ortamı oluştu eğer bir rüzgar bizden yana esmezse bizim için ortam karışık 3 traktör olsa yine bir işe yaramaz

Tövbe de.
Ufuk,sende kimden yanasın anlamadık Evden düşman😂😂
Yanlış anlaşılmasın,benim traktör borcum yok,ürün fiyatlarının geleceği için söyledim.
Doların fiyatını piyasa tayin ediyor merak etme.Geçen sonbahardan itibaren herşey allak bullak oldu.
Abi sen daha ıyı bilirsin ve görüyorsundur zaten bu sene çiftciliği sadece hububat ve benzerleri ile kıyaslamazsak bir çok ürünün fiyatı gerçek değerini bence bulmadı mesela benim en yakın gördüğüm üzüm geçen sene 7 liraydı bu sene 10 TL oldu meyveciler karpuzcular kavuncular bu sene çok sıkıntı yaşadı. Yonca olayı mesela Aksaray da bazı yerlerde gereken artışı yapmadı en basitinden et mesela gereken artışı sağlamadı bunlar örnek ürünler abi

Ufuk traktöru bilmem de konut işi maliyetlerden dolayı fiyatlar gider.
Abi çok aşırı lüks konut üreten birisine sordum abi geçen gün 500 dolar dedi ama kendi konularını mı kat etti yoksa normalleri mi bilmiyorum birde toprak payı dahil mi bilmiyorum onun kendi konutu 500 dolar ise bizim evler 250 doları da geçmez ama toprak olayı çok farklı abi Antalya ile kırıkkale bir olamaz

Abi çok aşırı lüks konut üreten birisine sordum abi geçen gün 500 dolar dedi ama kendi konularını mı kat etti yoksa normalleri mi bilmiyorum birde toprak payı dahil mi bilmiyorum onun kendi konutu 500 dolar ise bizim evler 250 doları da geçmez ama toprak olayı çok farklı abi Antalya ile kırıkkale bir olamaz
500 dolar M2 maliyeti lüks bir evin arsa payı hariç.

500 dolar M2 maliyeti lüks bir evin arsa payı hariç.
Komşu köyde bir tanıdığımız ev yapıyor, ihtiyaçtan değil zaruretten , evi yanmıştı.
İnşaat maliyeti 12 000 TL/m^2 civarları olduğunu söyledi.
Binanın dış cephe yalıtımı da bulunmuyor.
Geçmiş yıllarda bizde 1000 TL/m^2 ile çelik konstrüksiyon ev yapmıştık.
Demir 1300 TL, beton 135 TL/m^3 , sandviç panel 40 TL/m^2 (çift taraflı boyalı sac, içi strafor), duvarlar ytong ve dış cephe 5 cm strafor kaplamalı , asma tavan sıkı strafor, fileli sıva , taban çeşanlı 10 cm beton, 10 cm köpüklü şap, laminant parke zemin, sanruflu veranda aydınlatması bile var. Aynı evi bugün yapmaya kalksak maliyet daha da fazla çıkabilir.

son yıllardaki artışlara aldanmayın derim. Çünkü herşey aynı şekilde arttı. 3 yıl önceki 100 bine aldığım 1+1 ev bugün 600 bin olmuş. Aynı ev geçen yıl 130 bindi. 2 yılda 30 bin koydu ama 1 yılda 450 bin koydu. Traktör se geçen yıl ki 140-150 binlık traktör 400 bin ama ev geçen yıl 130 ken şimdi 600. Ev traktör vs ne alırsan al prim yapacak olanı almak önemli olan. Massey New Holland case vs gibi markalar dışında yaygın olmayan bir traktör alsan çokta para kazandıracağını sanmam