Yem bezelyesi bahar ekimk

Merhaba arkadaşlar mart ayinda Elazığda Taskent yem bezelyesi ekmeyi düşünüyoruz. Simdi ekersek verim alabilir miyiz? Nasil ekmemiz ve nelere dikkat etmemiz gerektiği ile ilgili tecrubeli olan arkadaslar yardim edebilir mi?

Merhaba elazığ da neresi?
Bende Tohum Tarım da gördüm taşkent.
Ama ben tekirdağdan direk TÖRE cinsi aldım getirdik.Bugday,macar fiği gibi guzden ekilmesi daha iyi oluyor şimdi yetişirmi bilemedim.

bence geç kalınmış güzden ekmeniz gerekirdi. verimde çok düşüş olur. tohum pahalı zaten bu sene sadece yulaf veya arpa ekip ota biçin seneye ekersiniz bezelyeyi.
Bazi kaynaklarda ilkbaharda da ekilebilen bir yem bitkisi olduğu yaziliyor. Bu sene yağış da cok oldu. Toprak suya doymus. Ama yine de riskli tabi.

Ben güz ve ilkbahar ekimi yaptım ilkbahar ekiminde çok az verim düşüklüğü oldu.
Güz ekiminde bezelye erken çiçek açıyo havalar müsait olmazsa hemen daneye dönüyo ama ilk bahar ekiminde çiçekler geç açıyo,iyi havalarda kurutması daha iyi oluyo
Çiçeklenme başlangıcı proteinin en fazla olduğu dönem

Güz ekiminde bezelye erken çiçek açıyo havalar müsait olmazsa hemen daneye dönüyo ama ilk bahar ekiminde çiçekler geç açıyo,iyi havalarda kurutması daha iyi oluyo
Bizim bölgede iç Anadolu da bahar ekiminde yetişmez Bolu'da yağmurdan dolayı dediğiniz gibi olmuştur.

Ilkbahar ekimini ne zaman yaptınız ve kac ay sonra bictiniz Nurullah bey