Yem bezelyesi hakkında yardım

Tohum paketleme tarihi yeni miydi? Sizin tohum rengarenk. Dün fotosunu çekmedim fakat benim ektiğim tohumlar tek renkti. Acaba kaplama kimyasalından mı kaynaklı?
Kaplama kimyasalından kaynaklı olabilir belkide farklı paketleme partilerinden artan dip ürünüde paketlemiş olabilirler. Renk önemli değilde ben kırıklara çok takıldım. 25 kiloda 5 6 kilo defolu tohum vardı.

Selamın aleyküm arkadaşlar bugün bende taşkent yem bezelyesi ektim ancak çuvallardan birindeki tohumlarda çok miktarda hem kırık hemde içini kurt yemiş tohumlar vardı. Şahsi görüşüm Bırakın sertifikalıyı sertifikasız olarak bile tohumluk vasfıyla satılmaz. Bu durum normalmi ilk kez ektiğim için bilmiyorum. tohumlar sizce filizlenirmi. Ekli dosyayı görüntüle 53432Ekli dosyayı görüntüle 53433Ekli dosyayı görüntüle 53434Ekli dosyayı görüntüle 53435Ekli dosyayı görüntüle 53436Ekli dosyayı görüntüle 53437
Öncelikle merhaba adım Tekin Gürgenç ekmen tarım üretim sorumlusuyum.
Telefon numaram 0533 749 6349 bu numaradan maduriyetinizle ilgili iletişime geçebilirsiniz.
Ekmen tarım ailesi olarak önceliğimiz her zaman çiftçilerimizin yanında olmaktır.
Her türlü sorun ve önerilerinizde bize ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.
Bereketli sezonlar dilerim.

sen naptın yeşerdi mi tarla bi resim at bari biz ekemedik daha
WhatsApp Image 2020-11-02 at 09.49.54 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-11-02 at 09.49.54.jpeg
WhatsApp Image 2020-11-02 at 09.49.53.jpeg

Dörtlü beşli karışımlar hakkında:
Değerli üreticilerimiz,
Son günlerde yem bezelyesi + fiğ türlerinden biri + yulaf + arpa, yem bezelyesi + fiğ türlerinden biri + yulaf + tritikale ile yem bezelyesi + fiğ türlerinden biri + yulaf + buğday karışımları şeklinde 4’lü veya 5’li karışımların yetiştirilip yetiştirilemeyecekleri ve uygun olup olmadıkları hakkında sizlerden oldukça fazla soru gelmektedir.
İlk önce şunu belirtmek isterim ki bu tür karışımların kg satış fiyatları fiğ ve bezelye kg satış fiyatlarına yakın veya aynı fiyattadır. Bu da karışımlarda bulunan arpa, buğday, tritikale ile yulafın kg satış fiyatlarının bezelye ve fiğ ile aynı olması demektir. Örneğin, 100 kg karışım tohumlukta 60 kg fiğ veya yem bezelyesi (%60 baklagil) bulunmakta, 40 kg buğday/arpa/yulaf veya tritikale (%40 buğdaygil) içeriyor demektir. Bu 40 kg buğdaygil size bezelye veya fiğ tohumunun kg fiyatına size satılıyor demektir. En güzeli tek olarak fiğ veya bezelye tohumluğu alıp bölgenize uygun tahıllardan biri ile elinizdeki tahılları kullanarak karışımları kendinizin hazırlanmasıdır.
İkinci olarak; Tek yıllık yem bitkilerinin karışımlarında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, mümkün olduğu kadar karışımda bulunan türlerin çiçeklenme zamanlarının aynı döneme denk gelmesidir. Ülkemizin birçok yöresinde Fiğ türlerinin çiçeklenme zamanları aynı döneme denk gelmediği gibi ender şekilde iklime bağlı olarak bu türlerin birkaçının çiçeklenme zamanları bezelye ile aynı zamanda olmaktadır. Önemli olan elde edilen otun protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral içeriğidir. Yem bezelyesi + buğday veya yem bezelyesi + tritikale ikili karışımlarında ki her iki türün çiçeklenme zamanı çok yakın veya aynı döneme denk gelmektedir ve buda proteince zengin ot demektir. Bu nedenle, gerek fiyat gerekse de gelişme dönemlerindeki farklılıklar nedeniyle, çoklu karışımları satın almak yerine ikili karışımları sizlerin yapması daha uygun olacaktır.
Saygılarımla
Doç. Dr. Ertan ATEŞ

Dörtlü beşli karışımlar hakkında:
Değerli üreticilerimiz,
Son günlerde yem bezelyesi + fiğ türlerinden biri + yulaf + arpa, yem bezelyesi + fiğ türlerinden biri + yulaf + tritikale ile yem bezelyesi + fiğ türlerinden biri + yulaf + buğday karışımları şeklinde 4’lü veya 5’li karışımların yetiştirilip yetiştirilemeyecekleri ve uygun olup olmadıkları hakkında sizlerden oldukça fazla soru gelmektedir.
İlk önce şunu belirtmek isterim ki bu tür karışımların kg satış fiyatları fiğ ve bezelye kg satış fiyatlarına yakın veya aynı fiyattadır. Bu da karışımlarda bulunan arpa, buğday, tritikale ile yulafın kg satış fiyatlarının bezelye ve fiğ ile aynı olması demektir. Örneğin, 100 kg karışım tohumlukta 60 kg fiğ veya yem bezelyesi (%60 baklagil) bulunmakta, 40 kg buğday/arpa/yulaf veya tritikale (%40 buğdaygil) içeriyor demektir. Bu 40 kg buğdaygil size bezelye veya fiğ tohumunun kg fiyatına size satılıyor demektir. En güzeli tek olarak fiğ veya bezelye tohumluğu alıp bölgenize uygun tahıllardan biri ile elinizdeki tahılları kullanarak karışımları kendinizin hazırlanmasıdır.
İkinci olarak; Tek yıllık yem bitkilerinin karışımlarında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, mümkün olduğu kadar karışımda bulunan türlerin çiçeklenme zamanlarının aynı döneme denk gelmesidir. Ülkemizin birçok yöresinde Fiğ türlerinin çiçeklenme zamanları aynı döneme denk gelmediği gibi ender şekilde iklime bağlı olarak bu türlerin birkaçının çiçeklenme zamanları bezelye ile aynı zamanda olmaktadır. Önemli olan elde edilen otun protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral içeriğidir. Yem bezelyesi + buğday veya yem bezelyesi + tritikale ikili karışımlarında ki her iki türün çiçeklenme zamanı çok yakın veya aynı döneme denk gelmektedir ve buda proteince zengin ot demektir. Bu nedenle, gerek fiyat gerekse de gelişme dönemlerindeki farklılıklar nedeniyle, çoklu karışımları satın almak yerine ikili karışımları sizlerin yapması daha uygun olacaktır.
Saygılarımla
Doç. Dr. Ertan ATEŞ

Yarin resim cekebilirsem gondericem de
Maasallah abi bu ne
Sen yaptigin karisimi ve gubrelemeyi yaz bakim bi daha🤔
Yagmurlama mi yaptin yoksa🧐

Yağmurlama falan yapmadım.
Tamamen Allahtan.
Aşşagıdakinden başka bişey yapmadım daha.
6 dönüm daha yerim var ama orası daha yeni yeni çıkmaya başladı.
Ekli dosyayı görüntüle 53047
1000 m2'ye atılan tohum miktarı:
13,5 kg Assas Yem Bezelyesi
6 kg Finola arpa
1000 m2'ye atılan gübre:
25 kg 20-20
Ekilen tarla patlatma çekildi 40 gün öyle bekledi. 05.10.2020 tarihinde ufaktan başlayan yağışlarla kesekler tavlanmaya başladı.
10.10.2020 de 1 kat rotovatör çekildi.
Önce gübre, sonra tohum gübre serpme makinesiyle atıldı.
Akabinde enine ve boyuna 1'er kat tırmık çekildi.
Açıkta kalan bezelye tohumları görünüyordu ama bişey yapamadım. 😔