Yem bezelyesi hakkında yardım

Devam patron...

oran değişikliği yapıcaz galiba. Yulaf koymuştum ben, bezelye daha erken kuruduğundan biraz yaprak kaybı gördüm. tritikale yerine de kılçıksız buğday.
Bende arpa katmayı düşünüyorum. Elimde olduğu için.
Ekimi gübre serpme ile mi yapsam yoksa makine ile bi onun savaşını veriyorum iç dünyamda.🥴

DSC_0613.JPG

1000 m2'ye atılan tohum miktarı:
13,5 kg Assas Yem Bezelyesi
6 kg Finola arpa
1000 m2'ye atılan gübre:
25 kg 20-20
Ekilen tarla patlatma çekildi 40 gün öyle bekledi. 05.10.2020 tarihinde ufaktan başlayan yağışlarla kesekler tavlanmaya başladı.
10.10.2020 de 1 kat rotovatör çekildi.
Önce gübre, sonra tohum gübre serpme makinesiyle atıldı.
Akabinde enine ve boyuna 1'er kat tırmık çekildi.
Açıkta kalan bezelye tohumları görünüyordu ama bişey yapamadım. 😔

Selamın aleyküm arkadaşlar bugün bende taşkent yem bezelyesi ektim ancak çuvallardan birindeki tohumlarda çok miktarda hem kırık hemde içini kurt yemiş tohumlar vardı. Şahsi görüşüm Bırakın sertifikalıyı sertifikasız olarak bile tohumluk vasfıyla satılmaz. Bu durum normalmi ilk kez ektiğim için bilmiyorum. tohumlar sizce filizlenirmi.
IMG_20201024_171354.jpg
IMG_20201024_171420.jpg
IMG_20201024_171330.jpg
IMG_20201024_171322.jpg
IMG_20201024_171303.jpg
IMG_20201024_171255.jpg

Selamın aleyküm arkadaşlar bugün bende taşkent yem bezelyesi ektim ancak çuvallardan birindeki tohumlarda çok miktarda hem kırık hemde içini kurt yemiş tohumlar vardı. Şahsi görüşüm Bırakın sertifikalıyı sertifikasız olarak bile tohumluk vasfıyla satılmaz. Bu durum normalmi ilk kez ektiğim için bilmiyorum. tohumlar sizce filizlenirmi. Ekli dosyayı görüntüle 53432Ekli dosyayı görüntüle 53433Ekli dosyayı görüntüle 53434Ekli dosyayı görüntüle 53435Ekli dosyayı görüntüle 53436Ekli dosyayı görüntüle 53437
Abicim niye ektin iade etseydin ya. Hasarli tohumlar filizlenmez. Belki orani azdir zarar ettirmez. Ama orani az bile olsa para veriyoruz biz bunlara iade edilmeli bi daha satamasinlar. Ayıp yav

Abicim niye ektin iade etseydin ya. Hasarli tohumlar filizlenmez. Belki orani azdir zarar ettirmez. Ama orani az bile olsa para veriyoruz biz bunlara iade edilmeli bi daha satamasinlar. Ayıp yav
Abi aldığım bayide son 2 çuval kalmıştı onlarıda ben aldım. Tarlaya gittik herşeyi hazırladık tohumların durumunu farkettik ama artık yapacak pek bişey yoktu mecburen ektik. Hafta içi çalıştığım için zaman yetmiyo

Abi aldığım bayide son 2 çuval kalmıştı onlarıda ben aldım. Tarlaya gittik herşeyi hazırladık tohumların durumunu farkettik ama artık yapacak pek bişey yoktu mecburen ektik. Hafta içi çalıştığım için zaman yetmiyo
olan hep çiftçiye oluyor. sağlık olsun. ama en azından aldığınız yere tepkinizi belirtin abicim. paranın bi kısmını iade isteyin. Allahtan korkmalarına bakar. vermezlerse vermesinler

Yeğenimin hocası olan Prof. Dr. Ertan Ateş ile görüştükten sonra Ateş cinsi yem bezelye tohumunun toprağımıza uygun olduğu bilgisini aldık. Kendisinin yardımı ile 2A tohumculuktan Aytuğ Bey ile temasa geçtik. Dün bezelyemizi 34 dönüme ektik. Dönümüne 12.5kg bezelye + 6kg tritikale. Tohumlarda kırık yoktu. Verimini merak ediyorum. Prof. Dr. Ertan Ateş, Töre ve Ateş adlı bezelye tohumlarının ıslahını yapan hocalarımızdan biri.

WhatsApp Image 2020-10-28 at 10.59.58 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-10-28 at 10.59.58.jpeg

WhatsApp Image 2020-10-28 at 10.59.59.jpeg

WhatsApp Image 2020-10-28 at 11.00.48.jpeg

Fiyatlar ne durumda?
Oran olarak ne yaptınız?

Tekirdağ da 2A tohumculuğun yerinden kendi aracımız ile aldık. 8TL kg fiyatı. Töre'nin fiyatıda aynı. Taşkente ilçemdeki Kooperatif 10tl kg dedi. Tohumda 850TL avantajımız oldu. Destekleme evrakları ile birlikte teslim aldım, evrakları da ilçe tarıma teslim ettim. 1000m2 12.5kg bezelye ve 6kg tritikale attık.

Tohum paketleme tarihi yeni miydi? Sizin tohum rengarenk. Dün fotosunu çekmedim fakat benim ektiğim tohumlar tek renkti. Acaba kaplama kimyasalından mı kaynaklı?

Yeğenimin hocası olan Prof. Dr. Ertan Ateş ile görüştükten sonra Ateş cinsi yem bezelye tohumunun toprağımıza uygun olduğu bilgisini aldık. Kendisinin yardımı ile 2A tohumculuktan Aytuğ Bey ile temasa geçtik. Dün bezelyemizi 34 dönüme ektik. Dönümüne 12.5kg bezelye + 6kg tritikale. Tohumlarda kırık yoktu. Verimini merak ediyorum. Prof. Dr. Ertan Ateş, Töre ve Ateş adlı bezelye tohumlarının ıslahını yapan hocalarımızdan biri.

Ekli dosyayı görüntüle 53520
Ekli dosyayı görüntüle 53521
Ekli dosyayı görüntüle 53522
Ekli dosyayı görüntüle 53523
Bereketli olsun,ahırın temel gözüküyor, koyunlar çok güzel yiyecek

• Beğen
Tepkiler: GKHN34