Yem Bezelyesi Yetiştiriciliği (Resimli Anlatım)

Ynt: Yem Bezeylesinden Bir Kaç Kare

Silaji oluyor. Çok da güzel oluyor. Hemen arkasından da (kuruya da olsa) 2. Mahsul ekebiliyorsun bu sayede.

Ornek:
http://www.trakkulup.net/yag-bitkileri/2-mahsul-kuruya-gec-ekim-aycicegi/msg907887/#msg907887

Yukarıdaki tarladaki bezelyeyi yağmura yakalatmamiza rağmen dekardan 30 balya civari ürün almıştık.

Benim tohumları tedarik ettigim Ağabeyimiz bu yıl bezelyeyi silajlik olarak tarladan satmış. Hiçbirşeye karışmadan tonunu 100 liradan vermiş.

Dekara 4 ton Silaj almışlar.

Yağmurlar yüzünden keske bende slaj yaptırsaydım dedim ama olan olmuştu.

GENÇ EYMIRLİ link=topic=74998.msg910146#msg910146 date=1407566389' Alıntı:
yılmaz abi 200kg kadar sipariş verdim kısmet olursa ınşallah ekecem. Bizim burası 1200rakım acaba bi sıkıntı olurmu kafama takılıp duruyor

Tohumun cinsine bakmak lazım. Takip ettiğim en son Bayburt ' da karadalar iklim deneme ekimi yapıldı ve güzel sonuç alındı.

İsmail Pelit link=topic=74998.msg910315#msg910315 date=1407618242' Alıntı:
yılmaz abi özelden konuştuğumuz gibi bende 5 dekar yere tohumluk için tritikale ile ekecem ama ne zaman hasada gelir nasıl biçilir tohuma bilmiyorum?

Bölgeye göre değişiyor biçim zamanı. Bizde Nisan başından Haziran sonuna kadar biçim yapılabilir. Nisan başında biçtiğin maksimum kalite, minimum verim iken Haziran ortasında biçildiğinde maksimum verim, minimum kalite elde edilir.

Verim / kalite denklemi bakımından ideal zamanı sorarsan çiçek başı-ortası diyebilirim (fifty-fifty).

Tohumu Sertifikalı olarak Tekirdağ Önder Çiftçi ' den temin edebilirsiniz. Töre Yem Bezelyesi ' nin yetkili satıcısı bildiğim kadarı ile bu yıl onlar.

Sertifikasız olarak da

Emin ELÇİN 'EMİNELCİN' (Edirne)
Hüseyin ARIKAN 'sarılar1' (Çorlu) (bitmiş olma ihtimali yüksek)

Isimli site üyelerimizde tohum mevcut. Dileyenlere numaralarını verebilirim.

Ynt: Yem Bezelyesi Yetiştiriciliği (Resimli Anlatım)

ufukk link=topic=74998.msg919844#msg919844 date=1410980682' Alıntı:
Yılmaz bu Yem bezelyesinde dekara ne kadar tohum atmak uygun oluyor?

Abi konunun içerisinde ekimde kullanılan tüm tohum miktarları en küçük detayına kadar mevcut. Okumamissin. Kırıldım..

sebazios link=topic=74998.msg919898#msg919898 date=1410988669' Alıntı:
Abi konunun içerisinde ekimde kullanılan tüm tohum miktarları en küçük detayına kadar mevcut. Okumamissin. Kırıldım..
Tamam Yılmaz , sen kırılma konuyu tekrar okudum baştan sonra , gördüm.
Referans biilgileri ilk mesajda yok , brezilya dizisi tadında olmuş , her mesajda ilave bilgiler var. :)

Hermiyas link=topic=74998.msg949776#msg949776 date=1419575537' Alıntı:
sebazios Konunun önemine atfen sabitlenmiştir...

Murat Abi sağ olasın.

Konunun nihayete ermesi açısından eksik kalan son noktaları da tamamlayalım.

Konu boyunca paylaşılan bezelyeleri paketledik, şimdi de hayvanlara vermeye başladık.

Doğru şekilde biçilip paketlenmiş bezelyele balyalarının ot kafeslerindeki durumu:

182ce32b1491affc84bcd9924d6fd332.jpg

20e565478af52354afd2b5d7f5849378.jpg

Yetişkin hayvanların nasıl yediklerinden bahsetmiştim. Şimdi de henüz sadece 20 günlük olan körpe kuzuların hayatlarında ot ile ilk tanışmalarını gösteren bir video paylaşalım. Videoyu bugün çektim.

Kafesteki otlar, yukarıda resmi olan 'yem bezelyeleri'

http://youtu.be/88FL0GZDen8

Maşallah sürüsüne bereket Yılmaz bey.kuzuların cok güzel.
bezelye balyası sanki dalından yeni kopmuşcasına teze gibi duruyor.
yeni kuzulara bezelyeyi balya biçiminde değilde biraz daha ince biz kes deriz(yeşil mercimek ,yonca ,fasulye vb ürünleri saman patozu ile inceltip veririz.) yapıp versen .biraz kabarınca kuzular balya biçimde olanlara gecsen .kuzular daha cabuk alışır.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=74998.msg950517#msg950517 date=1419787796' Alıntı:
Maşallah sürüsüne bereket Yılmaz bey.kuzuların cok güzel.
bezelye balyası sanki dalından yeni kopmuşcasına teze gibi duruyor.
yeni kuzulara bezelyeyi balya biçiminde değilde biraz daha ince biz kes deriz(yeşil mercimek ,yonca ,fasulye vb ürünleri saman patozu ile inceltip veririz.) yapıp versen .biraz kabarınca kuzular balya biçimde olanlara gecsen .kuzular daha cabuk alışır.

Sağ ol Mehmet Abi.

Abi, daha önce denedim. Bu şekilde (bütün balyalanmış olduğunda) zayiat artıyor ama kuzuların alışmasından yana bi fark olmuyor.

Aşağıdaki videoda, koyunun arkasında ot geveleyen körpe kuzu sadece '4' (dört) günlük :)

http://youtu.be/azd2HuKSWao

Kaç zamandır okudum ancak :) :D :D :D ben bu sene buğdağla karışık fiğ ektim sonradan aklıma geldi yem bezelyesi ekmek ama geçti artık. Yulafmı daha çok yatmaya dayanıklı tritikale mi acaba? yulaf bizim SAMSUN da çoğu zaman yatar.