Yeni Bir İş İçin Fikir Alışverişi

Arkadaşlar herkesden bir yorumda, fikirde bulunmalarını rica ediyorum herkese şimdiden teşekkürler...

Köyde dayım koyunculuk yapıyor 200 kadar koyunu var bende bu işe gireceğim ama sadece 18 bin tl var. (Hisseli tarlamıza yer yapmayı planlıyordum ama yer yapmaya kalksam bir sürü masraf 18bin lira ile hangi birini yapayım) Dayıyla konuştuk genç gebe koyun alıp onun ahıra sokmaya karar verdik (30 tane falan olur 18 bine) yani dayıyla ortak olacaz şöyle;
Dayı doğan kuzulara ortak olacak 2 sene sonra bana ana para olan 18 bin tl verecek artı 30 koyunum olacak bu iki senede doğan erkek kuzuları kurbanda satıp onunlada koyun alırsam oradan gelen parayı hep koyuna çevirirsem benim sürü büyüyecek bende bu sırada şehirde çalışıp kazandığım parayı koyuna yatıracağım. Yem, güdüm parası falan hiçbirşey vermeyeceğim Ölen koyun olursa masrafı dayıya ait bana koyun öldü para gitti demiyecek gebelerden ikiz olursa ölen olursa ölenin yerine o ikiz doğan karşılayacak. Artı olarak annemin köyde hisseli tarlaları 100 dönüm kadar var bende traktör takım taklavat yok onun traktörle bizim tarlaları ortak ekecez diğer hissedarlarada icrar parasını falan bütün giderleri gelirleri ortak bölüşecez.
Benden istediği Nisan ayındae falan haftasonu tarlalara tırmık çekmek vs. yani işin çok olup yetişemediği zaman elini kolaylayacam.
Sizce böyle bir iş mantıklı mı? Olur mu olmaz mı tecrübelerinden faydalanacağımız abilerimizin kardeşlerimizin fikirlerini bekliyorum

Ynt: Yeni Bir İş İçin Fikir Alışverişi

Kardeşim sen bilirsin senin kararın ama bence ortak işe hiç girme bizim ağzımız fena yandı çevremde gördüklerimde öyle ortak olacaksa hiç olmasın daha iyi dostla ye iç alış verip yapma demişler bence ortak iş yapma kafan rahat olur

Genç ve gebe koyun alacaksın ona vereceksin,
Dayın bunlara ortak olacak,
Doğan kuzuları alacak,
İki sene sonra para verecek,
Sonra erkek kuzular doğacak onları sen alacaksın,
Bayram gelecek onlar büyüyecek sen satacaksın,
Şehire gidip çalışacaksın,
Para kazanıp tekrar koyun alacaksın.....

Ölme eşeğim ölme...
Bu foruma küçük-büyük kim küçük bile olsa bir iş girişimine başlamak için yardım istese ben ve tecrübeli arkadaşlar mutlaka yardımcı olmaya ve teşvik etmeye çalışır. Çalışmak önemlidir, bir söz var ki çok önemli; Çalışanlar, kötülük düşünmeye vakit bulamazlar. Çalışmayanlar ise, kendilerini kötülükten kurtaramazlar. Hz. ALİ

Benim sana acizane cevabım şunlar olacak.

-Evet hayvancılık işi yapacaksan yap, erteleme. Gençlik geçicidir.
-Yukarıdaki anlattıklarını okuyunca içimden 'Eyvaaah' dedim...
-Yukarıdaki senin yazdıklarını senden önce çok insan yaptı ve büyük bölümü gençliğini ve sermayesini ziyan etti, sonra bütün akrabalarıyla kötü oldu. (Bir-iki istisna hariç)
-Sen sahip olduklarının farkında değilsin. Elinde 18 bin lira, 100 küsür dönüm hisseli arazi ve genç bir insan....

Yapacaksan kendin yap ortak işe bakma, korkma! Sana 'sen yapamazsın, paran yetmez, gücün yetmez' gibi sözlere kulak asma. 100 koyun alana kadar 10 tane al kendin bir yerlerden başla.

Son bir söz;
Ortakllık iyi olsaydı, aleme bir karı yeterdi.

Ortaklık konusunda yukarıda söylenenlere katılıyorum, bence senin durumun kendin için bir şeyler yapmak değil, dayının işine yatırım yapmak gibi duruyor. Aktif rol almadığın ortaklıklar sana çok daha büyük zararlar verebilir. Doğan problemlerin faturası sana yüklenebilir. Kötü gidişatta elinde kendini savunabileceğin bir dayanağının olması lazım. Bu konuya rasyonel bakmak için dayının işini bir şirket ve kendini yatırımcı olarak görebilirsin, ancak bu yatırımda seni koruyan herhangi bir yasa, yükümlülük yok.

Bence işe tarlalarını işlemekle başlamalısın. Dayından yardım alacağın konu tarlalarını işleme hakkında olsun. Buradan kendine iyi bir yan gelir elde edip ilerde yapabileceğin işler için sermayeni artırabilirsin.

Bir de temel bir kuralı unutmamak lazım. Risksiz yatırım yoktur. Önemli olan riski analiz edip rasyonel kararlar verebilmektir.

100 dönüm yerin var ve ortak işleyeceksiniz he? Bence 18 bin TL ile uygun fiyatlı 2. el bir traktör al. Anladığım kadarıyla dayında traktör ve ekipman var. Onun ekipmanları kullansan ilk sezon. İkinci sezon pulluk diskaro alırsın. Böyle toplanır. Ama senin dediğin gibi olacaksa o iş zor. 100 dönümü ortağa verme kendin işle.

Ayrıca 100 dönümün 20 dönümünde bile su varsa tadından yenmez.

Ortak işe ben olsam kesinlikle girmem. Yukarıda arkadaş çatal kazık yere batmaz demiş aynı laf buradada demilir. akraba akrep bile olur emin ol işin içine para girerse. az olsun ama senin olsun. enes abininde dediği gibi yardım edecek tecrübeli arkadaşlar çok forumda. özeldende yazsan anında cevap yazıyorlar emin ol ben çok kişiye yazdım herkes yardım etti sağolsunlar....

senol_84 link=topic=86371.msg1033745#msg1033745 date=1447180917' Alıntı:
Akraba ma yamaha ybr sattım temiz bir motordu. Satış olduktan sonra bi kaç yerinde ufsk tefek problemler söylemişler. Karşılatığımızda motorda biraz masraf ettim demesi bile bana yetti. Gerisi sen hesap et.

'Akrabayla ye iç ama alış veriş etme.!' der büyüklerimiz, insan yaşayınca anlıyor...

ENES4422 link=topic=86371.msg1033643#msg1033643 date=1447165470' Alıntı:
Genç ve gebe koyun alacaksın ona vereceksin,
Dayın bunlara ortak olacak,
Doğan kuzuları alacak,
İki sene sonra para verecek,
Sonra erkek kuzular doğacak onları sen alacaksın,
Bayram gelecek onlar büyüyecek sen satacaksın,
Şehire gidip çalışacaksın,
Para kazanıp tekrar koyun alacaksın.....

Ölme eşeğim ölme...
Bu foruma küçük-büyük kim küçük bile olsa bir iş girişimine başlamak için yardım istese ben ve tecrübeli arkadaşlar mutlaka yardımcı olmaya ve teşvik etmeye çalışır. Çalışmak önemlidir, bir söz var ki çok önemli; Çalışanlar, kötülük düşünmeye vakit bulamazlar. Çalışmayanlar ise, kendilerini kötülükten kurtaramazlar. Hz. ALİ

Benim sana acizane cevabım şunlar olacak.

-Evet hayvancılık işi yapacaksan yap, erteleme. Gençlik geçicidir.
-Yukarıdaki anlattıklarını okuyunca içimden 'Eyvaaah' dedim...
-Yukarıdaki senin yazdıklarını senden önce çok insan yaptı ve büyük bölümü gençliğini ve sermayesini ziyan etti, sonra bütün akrabalarıyla kötü oldu. (Bir-iki istisna hariç)
-Sen sahip olduklarının farkında değilsin. Elinde 18 bin lira, 100 küsür dönüm hisseli arazi ve genç bir insan....

Yapacaksan kendin yap ortak işe bakma, korkma! Sana 'sen yapamazsın, paran yetmez, gücün yetmez' gibi sözlere kulak asma. 100 koyun alana kadar 10 tane al kendin bir yerlerden başla.

Son bir söz;
Ortakllık iyi olsaydı, aleme bir karı yeterdi.

Kollektif hareket etme konusundaki başarısızımızın nedeni daha iyi anlatilamazdi.

Arkadaşlar öyle hemen karamsar olmayın, DAYI ' yı tanımıyoruz , örnek verdiğiniz atasözleri olumsuz olanları , ama birde ' ' Birlikten kuvvet doğar ' ' ' ' Bir elin nesi iki elin sesi VARDIR ' ' , ' ' Bir araya gelmek başlangıçtır, bir arada durabilmek ilerlemedir, birlikte çalışmak başarıdır. ' ' , ' ' Harekette birlik olmazsa, fikirdeki birlik faydasızdır. ' ' , ' ' Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez ' ' ....Arkadaşın anlattığına göre herşey mantıklı, Dayı çoban olacak , Dayı çiftçi olacak , Dayı da ahır, traktör alet edavat mevcut , arkadaşta ise 100 dönüm icar arazi ve 18 lira var. Sonuç : DAYI ' da şahsiyet, şan, şeref , adalet varsa neden olmasın ... Sadece şehirde çalışıp kazandığın parayı koyuna yatırmaya karşıyım. Önce ortaklığın getirisini görmelisin.

Herkese yorumları için çok teşekkür ederim hepsi çok kıymetli aydınlatıcı fikir verici belli bir tecrübenin yaşanmışlıkların süzgecinden geçen yorumlar.

Ben şunu da eklemek isterim bu işi öğrenmek için dayım bana hep lazım tüm altyapıyı her türlü bilgi birikimi ondan öğreneceğim. Dayıyla ortak iş yapmayıp kendi başıma başlasam dezavantajım kendi başıma öğrenmeye çalışacağım her şeyi tabi ki gelir yardım eder ama yinede ben yer yaptığım yerde tek başıma olacağım zaten bu ortaklık işi de şöyle çıktı ortaya, ben sürekli yanına hayvan gütmeye gidip işi öğrenmeye kendimi denemeye çalışırken ben ona bu işi yapacağım kendime yer yapacağım şu kadar sermayem var deyince o tek başına yapamazsın çok zor 30 hayvanla ne kazanacaksın en az 150 hayvanla yapacan ki bu işten para kazanasın (tabi kendi yıllardır tek başına mücadele ede ede yılların vermiş olduğu bir bıkkınlık yılgınlık ve hayvan gütmenin artık gözüne büyük zorluk olarak geliyor olabilir iyi niyetli olarak sende bunları yaşama mantığında olabilir) diye muhabbet ilerlerken en sonunda böyle bir fikir çıktı. Onun kendi çobanı falan var hayvanı kendi gütmüyor 200 dönüm er ekiyor icrara aldığı yerler falan toplamda.

Ortaklığı her konuda sevmeyen biriyim. Hep kendi işimi yapacağım tek başıma yapacağım hayalleriyle askere gidene kadar biriktirdim 18 bin lirayı askerden geleli 2 ay oldu, 2 aydır nasıl yaparım nasıl ederim hangi ayda başlamalıyım sonra sermayeyle ahırı yapsam, bana elektrik su lazım direkten elektrik çekecem 2500 lira su için sondaj vurduracam maliyeti 5 bin tl kendime kalacak bir oda 2 bin tl bunları yapıp küçük bi ahır elimdeki sermaye bitecek e koyun nasıl alacam? Genç çiftçiye 30 bin hibe verecem dedi Başbakan e ne zaman verecek verse istediği şartlar bize uyacak mı? diye sorular sorular sorular en son vardığımız nokta böyle bir ortaklık konusuna geldi bakalım Allah hakkımızda hayırlısını eylesin çıkmaz yol yok elbet bir yol açılacak hep pozitif kalabilmeli insan. Allah tek başıma başlamak için bir kapı açar inşallah.

ysyr11 link=topic=86371.msg1034102#msg1034102 date=1447278912' Alıntı:
Herkese yorumları için çok teşekkür ederim hepsi çok kıymetli aydınlatıcı fikir verici belli bir tecrübenin yaşanmışlıkların süzgecinden geçen yorumlar.

Ben şunu da eklemek isterim bu işi öğrenmek için dayım bana hep lazım tüm altyapıyı her türlü bilgi birikimi ondan öğreneceğim. Dayıyla ortak iş yapmayıp kendi başıma başlasam dezavantajım kendi başıma öğrenmeye çalışacağım her şeyi tabi ki gelir yardım eder ama yinede ben yer yaptığım yerde tek başıma olacağım zaten bu ortaklık işi de şöyle çıktı ortaya, ben sürekli yanına hayvan gütmeye gidip işi öğrenmeye kendimi denemeye çalışırken ben ona bu işi yapacağım kendime yer yapacağım şu kadar sermayem var deyince o tek başına yapamazsın çok zor 30 hayvanla ne kazanacaksın en az 150 hayvanla yapacan ki bu işten para kazanasın (tabi kendi yıllardır tek başına mücadele ede ede yılların vermiş olduğu bir bıkkınlık yılgınlık ve hayvan gütmenin artık gözüne büyük zorluk olarak geliyor olabilir iyi niyetli olarak sende bunları yaşama mantığında olabilir) diye muhabbet ilerlerken en sonunda böyle bir fikir çıktı. Onun kendi çobanı falan var hayvanı kendi gütmüyor 200 dönüm er ekiyor icrara aldığı yerler falan toplamda.

Ortaklığı her konuda sevmeyen biriyim. Hep kendi işimi yapacağım tek başıma yapacağım hayalleriyle askere gidene kadar biriktirdim 18 bin lirayı askerden geleli 2 ay oldu, 2 aydır nasıl yaparım nasıl ederim hangi ayda başlamalıyım sonra sermayeyle ahırı yapsam, bana elektrik su lazım direkten elektrik çekecem 2500 lira su için sondaj vurduracam maliyeti 5 bin tl kendime kalacak bir oda 2 bin tl bunları yapıp küçük bi ahır elimdeki sermaye bitecek e koyun nasıl alacam? Genç çiftçiye 30 bin hibe verecem dedi Başbakan e ne zaman verecek verse istediği şartlar bize uyacak mı? diye sorular sorular sorular en son vardığımız nokta böyle bir ortaklık konusuna geldi bakalım Allah hakkımızda hayırlısını eylesin çıkmaz yol yok elbet bir yol açılacak hep pozitif kalabilmeli insan. Allah tek başıma başlamak için bir kapı açar inşallah.

Değerli Yunus kardeşim;

İlk mesajında yazdıklarını sana cevap vermeden önce bir kaç defa okudum. Orada yazdıklarına göre satır aralarında ben sadece trajedi gördüm. Bu işin sonunu şimdi de karanlık buluyorum.

Sen herkesin fikrini sormuştun, aldığın cevaplara karşılık tekrar konuyu açıklama gereği duymuşsun.

Ben hayata sıfırdan başlayanlardanım tek başına hayatta bir yerlere gelebilmek çok zordur. İnsanın özellikle kendi anne-babasından sonra kardeş ve akrabalarından yardım alması çok iyi bir şeydir.

İnsanlar akrabalarıyla ortak iş yapabilirler.
Fakat karşı taraf; Şahsi menfaat gözetmezse,
İyi niyeti suistimal etmezse,
Kul hakkına girmezse,
Kalleşlik yapıp düşmanlık etmezse olur.

Aksi durumda ise akrabanın şerrinden Allah ' a sığın derim. Akrabanın düşmanlığı yılanın zehirinden acıdır. Hz. ALİ

Tekrar ediyorum;
Yukarıdaki ilk anlatmana göre benim fikrim aynı değişmedi.

Eğer dayın şu şekilde söylemiş olsa;

'Yunus sen benim oğlum sayılırsın,
dışarıdan hayvan alma bende var.
Ben zaten bunları satmak için yetiştiriyorum. Sana en güzel olanlarını satarım.
Kuzulardan seneye ölen olursa korkma! Ben tamamlarım, sen sadece yemlerini al ve müsait olunca bana yardım et o kadar. Ben sana zarar ettirmem.
Sonra istersen alır hayvanlarını ayrılırsın, hakkın olan tarlaları da ayırmak istersen ayırırsın. Yok ortak devam etmek istersen ben sana arka çıkarım.
Yeter ki sen çalış, ailene sahip ol...! '

Eğer böyle deseydi, o zaman cevabım 'Yunus, büyük sözü dinle ve dayının dötünden ayrılma. Birlikten güç doğar.' derdim.

İlk anlatmana göre sen ortak olacağını sanıyorsun. Ortaklık öyle olmaz, senin ki sermayeyi kediye yüklemek.

Her şeyin en doğrusunu Allah c.c. bilir. . Said Nursi Hz. buyurur ki; 'Zarara kendi rızasıyla girene merhamet edilmez...'

Yusuf, söyleyeceklerim tamam oldu kardeşim.

Selamünaleyküm, Allah ' a emanet....

• Beğen
Tepkiler: cuhadaroglu