YENİ ÇAYIR BİÇME MAKİNAM GELDI

Abi bizim buralarda hep tamburlu var hiç zıpkalı kullanan yoktur. Tarım aletlerini Tamir bakım onarım yapan akrabamız var yazıhan da ona sordum oda diyor şimdiye kadar hiç zıpkalı görmedim kaç yıldır 1 kere bile atolyemde görmedim dedi bundan dolayı tavsiyede etmedi taşa denk gelirse arıza açar diye tamburlu ömürlük oluyor zıpkalı dikkatli kullanılmasa çabuk bozulabilir mastarın yamulması felan
Gel derin dereye gör nerede yok zıpkalı
Taşlı yeri elin alış sın aynı biçersin zıpkalı biraz yetenek istiyor diyebiliz
Aynı bizim makina ile komşu götürdü hep bırakmış yatırmış tırmık çekti balya yaptı su vermeden ardına ben ota fazla gelemem hapşuruk tutar kardeşim bir girdi onun bıraktığı ne varsa sinek kaydı etti yerden aldı
Sonra yok ya biz bununla biçemiyoruz dedi tambur aldı [emoji4]
Orta kolu hafif uzat taş geldiğinde atlar yere baktır fiğ gibi ürünleri kökünden söker bıçak biraz çabuk körlenir
Bıçak masrafı var oda alman olanları var ondan alırsan uzun ömürlü oluyor arası boşluklu olan mastar lar var onlar perçin kırıyor birbirine yaslı olan iyi
Bir diğer masrafı rot başları var mastarın takıldığı onlar aşınıyor oda enson 450 TL idi 3 senede bir yer onlarıda

Zaten kimseye tavsiye etmiyoruz çünkü iş gene bize patlıyor bu biçmiyo aslında yapamıyo
Bizimkini götürür gelin siz yapın olmuyo ondan sonra gitsen bir türlü gitmesen bir türlü
En iyisi tambur sen tambur al diyip sıyrılıyoruz

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Aynı bizim makina ile komşu götürdü hep bırakmış yatırmış tırmık çekti balya yaptı su vermeden ardına ben ota fazla gelemem hapşuruk tutar kardeşim bir girdi onun bıraktığı ne varsa sinek kaydı etti yerden aldı
Orta kolu hafif uzat taş geldiğinde atlar yere baktır fiğ gibi ürünleri kökünden söker bıçak biraz çabuk körlenir
Bıçak masrafı var oda alman olanları var ondan alırsan uzun ömürlü oluyor arası boşluklu olan mastar lar var onlar perçin kırıyor birbirine yaslı olan iyi
Bir diğer masrafı rot başları var mastarın takıldığı onlar aşınıyor oda enson 450 TL idi 3 senede bir yer onlarıda

Zaten kimseye tavsiye etmiyoruz çünkü iş gene bize patlıyor bu biçmiyo aslında yapamıyo
Bizimkini götürür gelin siz yapın olmuyo ondan sonra gitsen bir türlü gitmesen bir türlü
Geçen hafta Darende Ilıca köyüne geldim işim erken bitseydi arayacaktım seni gece 1 de işim bitti.
Mastarlı mantıklı geliyor ama çevremde olmayınca insan Bi çekiniyor [emoji1]

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
anladım yunusum,
ben ikisinide kullanan biri olarak,
tecrübe ve tavsiye niteliğinde yorum yapıyorum.
ben bu süpertar zıplalı ile biçtiğim yerleri bi görseniz hak verirdiniz.
bu sene unutmazsam bu konuya video atayım.
Videoyu bekliyorum abi.
Tamburlu dikkatsiz oldugunuda taş fırlatma derdi oluyor onuda koruma yaparak gideriyorsun. Tamburlu daha az sıkıntı çıkarır gibi geliyor. Mastarlı yı taşa vurduğunda baya sıkıntı çıkacakmış gibi duruyor

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Ben yaklaşık 15 yıldır sürmak 165 kullanıyorum iki kere emanet götürdüler bir kez bilya dağıttı birde hidrolik bağlantı yerini kırıp kaynatmışlar. 2 yıl önce üzerine koruma yaptım sorun çıkmıyor. Düzgün tabanı olmuyan yarde hızlı biçip var makineleri dağıtan çok. Şunuda ekliyeyim makineyi ilk defa kullanan arkadaşlar biçme pozisyonuna kesinlikle eğimli yerde almayın çok hızlı geliyor işi bilmediğim için ilk kullanımda ben ucuz kurtuldum lastik ile makine arasında sıkışıp vefat edende oldu

Eyvallah abim zaten pistonlu orta kol var ayar yapabiliyoruz nasip olursa 2. Traktör alırsam ona takmayı planlıyorum.
Yan arazide makine traktörü kaydırma riski olur.
Makineyi açma kapama kolu yerine piston takmanızı öneririm.
Tehlikeli durumlarda kuyruk milini kapatıp makineyi yol konumuna getirebilirsiniz.
Biçim yapmadan önce tarla sınırlarını boş gezmek faydalıdır, taş olabiliyor.

Yan arazide makine traktörü kaydırma riski olur.
Makineyi açma kapama kolu yerine piston takmanızı öneririm.
Tehlikeli durumlarda kuyruk milini kapatıp makineyi yol konumuna getirebilirsiniz.
Biçim yapmadan önce tarla sınırlarını boş gezmek faydalıdır, taş olabiliyor.
Aklimda bulunsun hocam bayir araziye ot ekimi yapmıyorumda

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

roman oldu,
sana ne oldu emre, sakin ol :)
Videoyu bekliyorum abi.
Tamburlu dikkatsiz oldugunuda taş fırlatma derdi oluyor onuda koruma yaparak gideriyorsun. Tamburlu daha az sıkıntı çıkarır gibi geliyor. Mastarlı yı taşa vurduğunda baya sıkıntı çıkacakmış gibi duruyor
video atacam inş.
ve yine diyorum, ve iddia ediyorum.
zıplalı 90 yerde tamburu yener,
tambur 10 yerde zıpkalıyı ezer, oda tam yatmış ezilmiş otta belki.
:)
bu iş çok iddialı olmaya başladı

konunun sahibi hüsoya saldıralım :)

roman oldu,
sana ne oldu emre, sakin ol :)
video atacam inş.
ve yine diyorum, ve iddia ediyorum.
zıplalı 90 yerde tamburu yener,
tambur 10 yerde zıpkalıyı ezer, oda tam yatmış ezilmiş otta belki.
:)
bu iş çok iddialı olmaya başladı

konunun sahibi hüsoya saldıralım :)
Abi boşver makineyi gel kayısı yiyek abi
IMG_20200614_162704.jpg

• Beğen

zıpkalının kullanım metodlarını anlatırmısınız? Ben daha önce hiç kullanmadım, çift bıçaklı almayı düşünüyorum?

zıpkalının kullanım metodlarını anlatırmısınız? Ben daha önce hiç kullanmadım, çift bıçaklı almayı düşünüyorum?
Ekipmanı bağlayıp 2. Vites 15 gaz civarı
Birde bizimkinde çeki sehpasinin oraya zincir montalıyor sun derinlik ayarı gibi düşün hidrolik aşağı salmasın diye
Alırsanda biçer döver mastari gibi olanlar var bir mastar diğerinin içinden geçiyor. İçinden geçen mastarı bir diğerini iki değişir sin maliyet biraz daha düşer

• Beğen
Tepkiler: vehbiyildirim
Ekipmanı bağlayıp 2. Vites 15 gaz civarı
Birde bizimkinde çeki sehpasinin oraya zincir montalıyor sun derinlik ayarı gibi düşün hidrolik aşağı salmasın diye
Alırsanda biçer döver mastari gibi olanlar var bir mastar diğerinin içinden geçiyor. İçinden geçen mastarı bir diğerini iki değişir sin maliyet biraz daha düşer
Teşekkür ederim, bizim styer 768'de hidrolik sabitleme var onu kullanırım. Yusuf Tuyluoğlu burada Haryo makinanın zıpkalı modelini kullandığını ve çok beğendiğini söylemişti, onu inceleyeceğim. ben nohut ve mercimek biçmek için düşünüyorum, daha önce denemediğim için şimdilik öğrenme sürecindeyim.

• Beğen
195 KASIYOR MU ÇALIŞMADA BİR KAÇ KİŞİ AĞIR DEDİ DE
Kasma yapmıyor.
Bıçaklarda dizayn eksiği var, Şöyle ki :
Yeni bıçakları makineye taktığımızda köşelerinden aşınmaya başlıyor.
Sağdaki tamburun bıçaklarını sola, soldakileri sağa takıyoruz.
Köşeleri bitince bıçakları değiştiriyoruz.
Bıçakların orta kısmında küçük bir oluk var.
Bıçakları üst üste ters koyduğumuzda elliklere geçen taraf kesici taraftan boyu yarım cm uzundur.
Bıçağın kesici tarafının boyu yarım cm uzatılıp ters taraftaki gibi elliğe geçecek şekilde simetrik olarak delik açılırsa bıçağın dört köşesini kesici olarak kullanabiliriz.
Bıçağın kullanım ömrünü ikiye katlamış olacağız.