Yeni düve sağdırmıyor çok uğraşıyorum

Merhaba. Yeni üye oldum. İlk konum böyle bir konu olacakmış ne yazık ki.. Abilerim arkadaşlarım kendimi berbat hissediyorum. Vicdan azabı mı dersin pişmanlık mı üzüntü mü şu an hepsi var. Biraz önce hayvanı dövdüm sırtı kabarmış vurduğum yerler. Bunun hesabı vardır tabi. Hayvanları satayım diyorum birsürü sap saman yonca silaj ne olacak diyorum. Uğraşsam sinir hastası oldum iyice suratım hep asık. Mevzusu geçen inek beyaz alaca akbaş bir hayvan, düveydi yeni inek oldu, 22 eylül 2020 de yavruladı. Bunun annesini de aynı sebepten satmak zorunda kalmıştık. Arkadaşlar ben kötü bir insan olmadığımı düşünüyorum, inanın zevk almıyorum hayvana sopa vururken 1 ay olacak neden halen alışmaz bir hayvan? Ben canını almayacağım ki bu hayvanın! Her sağımdan önce ayaklarını iple bağlamassam mümkün değil ileri geri tekme. Sağma makinesiyle sağıyorum. Bir üzüntüm de makine de çılgınlar gibi kükrüyor bu makinelerin biraz daha sessizi olmazmı yani hayvan bundan da ürküyor olabilir. Sağım başlıklarını takana kadar uğraşıyorum çok. Taktıktan sonra tekmeyi yüzde seksen kesiyor. Birde sağma başlığını sökerken huysuzluk yapıyoz. Okudum tekmesavar al diyen var başka çeşitli yöntemler söyleyen var. Kafam bulanık abiler arkadaşlar. Tecrübe ettiğim bir şey; simsiyah holsteinler daha uysal oluyor, akbaş çoğunluğu beyaz holsteinler hiperaktif ve zaptedilemez oluyor. 2-3 defa üstüme yılılmasından kurtuldum bakalım daha nereye kadar gidecek böyle. Valla ne zor işmiş bu hayvancılık abiler yahu. Bide ben çocukluktan çobanlıktan geliyorum ha.. böyle hayvana eziyet etmektense hepsini satmayı düşüneyim en iyisi. Bu işi yapmak istiyorum ama olmuyorsa olmuyordur pes etmek lazım bazı yerde. Allah benim gibi durumda olan bütün insanlara sabır versin.

Merhaba. Yeni üye oldum. İlk konum böyle bir konu olacakmış ne yazık ki.. Abilerim arkadaşlarım kendimi berbat hissediyorum. Vicdan azabı mı dersin pişmanlık mı üzüntü mü şu an hepsi var. Biraz önce hayvanı dövdüm sırtı kabarmış vurduğum yerler. Bunun hesabı vardır tabi. Hayvanları satayım diyorum birsürü sap saman yonca silaj ne olacak diyorum. Uğraşsam sinir hastası oldum iyice suratım hep asık. Mevzusu geçen inek beyaz alaca akbaş bir hayvan, düveydi yeni inek oldu, 22 eylül 2020 de yavruladı. Bunun annesini de aynı sebepten satmak zorunda kalmıştık. Arkadaşlar ben kötü bir insan olmadığımı düşünüyorum, inanın zevk almıyorum hayvana sopa vururken 1 ay olacak neden halen alışmaz bir hayvan? Ben canını almayacağım ki bu hayvanın! Her sağımdan önce ayaklarını iple bağlamassam mümkün değil ileri geri tekme. Sağma makinesiyle sağıyorum. Bir üzüntüm de makine de çılgınlar gibi kükrüyor bu makinelerin biraz daha sessizi olmazmı yani hayvan bundan da ürküyor olabilir. Sağım başlıklarını takana kadar uğraşıyorum çok. Taktıktan sonra tekmeyi yüzde seksen kesiyor. Birde sağma başlığını sökerken huysuzluk yapıyoz. Okudum tekmesavar al diyen var başka çeşitli yöntemler söyleyen var. Kafam bulanık abiler arkadaşlar. Tecrübe ettiğim bir şey; simsiyah holsteinler daha uysal oluyor, akbaş çoğunluğu beyaz holsteinler hiperaktif ve zaptedilemez oluyor. 2-3 defa üstüme yılılmasından kurtuldum bakalım daha nereye kadar gidecek böyle. Valla ne zor işmiş bu hayvancılık abiler yahu. Bide ben çocukluktan çobanlıktan geliyorum ha.. böyle hayvana eziyet etmektense hepsini satmayı düşüneyim en iyisi. Bu işi yapmak istiyorum ama olmuyorsa olmuyordur pes etmek lazım bazı yerde. Allah benim gibi durumda olan bütün insanlara sabır versin.
Allah sabır versin insanın bazen cinleri tepesine çıkıyor gözü bir şey görmüyor tabi bu sebep sayılmaz. Alışıcaktır ama başından geçen birileri size ne yapmanız gerektini söyleyicektir

• Beğen
Tepkiler: Ferit7
Bahane değil. Hayvanlarımı severim kaşırım kaşağılarım yazları yıkar gıcır gıcır yaparım ama böyle canını alacakmışım gibi kolay varken zorluk yaptıklarında sabır sabır sonra ne olduğuju bende pek anlayamadan sinir krizi eşliğinde bitiyor mevzu. Hatta birkeresinde böyle elimi kırmıştım yumruklaya yumruklaya.. anlayacağınız benim devreler yanmış galiba. Biraz da dertleşiyorum işte. Ben çözüm yolları aramalıyım. Çok tuhaf, biraz önce de hiçbir şey yokken kimse haber vermemişken hayvan sattığım arkadaş aradı.

Kanca , tek tarafin plastik ucunu söküp sırtina takacan , boynu bagli , saga sola oynamiyacak bir yere sokulcak , oda bi stres kaynagı, onune yem koyup yerken takip sagimi bitirmek gerek, sopa vurulursa hayvan sagimdan korkar yem verilirse sagima kulak asmaz.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Arka iki Ayaklarını baglayıp sagmaya alıstırmak en dogrusu ancak bunu yaparken hayvanı döverseniz geçmiş olsun. İnekler tek yönlü düşünürler, süt Makinesini gördüğü veya sesini duydugu zaman dayak yiyeceğini sanıyor hayvan o yüzden huysuzlasıyor.

Bizimde vardı iki tane bu tip hayvan kanca kullanmadık, iple arka iki ayagını bagladık, ama dövme bagırma yapmadık. İnek ayakları baglı tımar ettik, önüne fazladan yem döktük. Yemi bitirdi birdaha döktük. Yeri geldi fazladan 10kg yem yedi günlük bu sekilde 3 hafta gitti. Son haftaya girdiğinde inek alıstı makine sesini duyunca yemin ve tımarın geleceğine kendiliğinden ayaklarını sabitliyordu. En son günlerdede ipi gevsek tutarak bir hafta sagım yaptık. 1 ay sonunda düzeldi.

Ancak anladığım kadarıyla biraz sabırsız davranıyor cabuk sinirleniyorsunuz. İnekler heybetli görünselerde duygusal hayvanlardır. Yabancı ülkelerde sagılacak ineğin süt verimi düşmemesi için müzik dinletenler, sessiz ekipmanlar seçenler, hergün aynı renk kıyafetle ve mümkünse hergün aynı kişiyle sağım yapanlar var. Kısacası dısardan görüldüğü gibi dök yemi bas dayagı alışır olayı zor. Eğer çok sinirinize dokunuyorsa satmanız yararınıza bence. Hayvanada yazık.

• Beğen
Tepkiler: sabanseven
Geçmiş olsun aynı dert bizdede var 1 ay oldu ilk doğumu hâlâ inegin arka ayağını bağlıyoruz geriye doğru ipi gerdiriyoruz tekme atamıyor, kafasını da kilit yoksa kısa bağlayın ileri geri oynamasin, yanınızda birisi daha olsun ineği biryandan oksasin kafasini vücudunu, bizimki artık azaltti sadece arka memeleri takarken huylaniyor, çıkartırken de diğer sağım ünitesinin havasını acin rahat çıkıyor, ama baş edemiyorsaniz en iyisi satmak

İlk sagim ilk temas cok önemli
Hata affetmez
İlk sağımda huylanirsa birdaha hep huysuzluk yapar
Aynı insanlardaki gibi tikli olur
Nasıl bazı insanlar yandan parmağını uzatınca yada aniden dürtünce tepki refleks reaksiyon gösteriyor istemeyerek , hayvanda aynı oluyor , bir kere huylaninca herşeye istemeyerek tepki veriyor .
Bazen bu tepkime öyle kötü olur ki öldüresiye tekme atar Allah korusun çok dikkat etmek gerek
İlk temas sağım cok önemli dedik
Sever gibi okşar gibi herşey iyi olmalı tekme atsa bile çok sabırlı olunmalı çok sabırlı
Hosteinlere göre akbaslar daha başka karakterleri bazen daha agresif
Ben 50 yaşındayim 40 yılı geçti inek sağarim en büyük ilac sabır
Birak dövmeyi sagarken ani haraket bağırma yüksek ses çocuk koşması yabanci biri gelmesi kötü tesir yapar
Eğer kötü huy edindiyse hayvan bırak dövmeyi kafasını kessen yine yapar
Zaten bilmez neden dayak yediğini bilmez hayvan boşuna döversin daha kötü olur huysuz olur dediğim gibi her hareketine tepki gösterir seni düşman beller
Sakin vurma hayvana okşaya okşaya seve seve güven vermeye çalış
Yoksa sütte vermez zaten
Tekme savar kullanırım bem ilk takarken okşaya okşaya takarım
Su an 4ila 5 tane tekmesavar var bazi yaşlı ineklere bile devamli takarım
Tekmesavar tamamen önlemez tekmeyi ama cok faydalı bazen ikitane birden takarım hem sağa hem sola
Yarın sabah hayvan bağlı ise biraz tara sev okşa sonra sagim yap ama çabuk düzelmez
İlk sağım ilk temas ilk deneyim doğru olmalı yanlış olunca yanlış gider

Buzağidan itibaren uysal aliştirmak en güzeli serbest sistem ise büyük ineklerin şiddetine maruz kalmamasi yada insan kaynakli mesela küpe takildiktan sonra ürkek davranip öyle kalan buzagilarimiz var korku şiddete maruz kalmaması önemli

Kanca , tek tarafin plastik ucunu söküp sırtina takacan , boynu bagli , saga sola oynamiyacak bir yere sokulcak , oda bi stres kaynagı, onune yem koyup yerken takip sagimi bitirmek gerek, sopa vurulursa hayvan sagimdan korkar yem verilirse sagima kulak asmaz.
Bitane yerli kara düvem vardı angus tohumlayıp buzağı gelişimini gözlemlemek için almıştım. Hayvan doğurdu buzağı hasta olmasın diye sağıp biberonla içirelim dedik. Aynı arkadaşın hayvanı gibi tekmeler havada uçuyo baktık olcak yanı yok demir kanca takalım dedik. Kancayı taktık iyice delirdi böğürmeye 3 ayak üstünde hoplayıp zıplamaya başladı. İpi kopardı kanca sırtında gitti. Neyse hayvanı yakaladık kanca hayvanın iki tarafınıda yırtmış. Baktık olacak yanı yok buzayı saldık onuda tekmeledi bikaç ayda buzaya ancak alıştı. Hayvan kötü oldumu kancada fayda etmiyo

Bitane yerli kara düvem vardı angus tohumlayıp buzağı gelişimini gözlemlemek için almıştım. Hayvan doğurdu buzağı hasta olmasın diye sağıp biberonla içirelim dedik. Aynı arkadaşın hayvanı gibi tekmeler havada uçuyo baktık olcak yanı yok demir kanca takalım dedik. Kancayı taktık iyice delirdi böğürmeye 3 ayak üstünde hoplayıp zıplamaya başladı. İpi kopardı kanca sırtında gitti. Neyse hayvanı yakaladık kanca hayvanın iki tarafınıda yırtmış. Baktık olacak yanı yok buzayı saldık onuda tekmeledi bikaç ayda buzaya ancak alıştı. Hayvan kötü oldumu kancada fayda etmiyo
İnegin eni boyu kadar demir direkten kafes yaptim 3 tane , ortada sut makinesi , inekleri kafasi salik, inek yeme girdimi arkadan demiri kapatılır, kancasi takilir uçacak kacacak yeri yok, butun inekleri kancayla sagarim onun tekmesiyle ugrasamam, inek kancaya alistimi kancasiz sagdirmaz, yukari kendini atamayan inek sizin dediginiz gibi olan o bile alısti, dovmemek gerek gerekirse basinda baska biri serenat yapmali[emoji846]ben cözümü böyle buldum,

Pataklama işini bırak. Bütün kilitlerin anahtarı sevgidir, hayvana sevildiğini hissettir. Gerekirse iki tarafına da tekmesavar demirlerden tak. Hatta, bir şişe uyuşturucu iğne alıp veterinerin önerdiği ml de sağımdan beş dakika önce düşük dozda, en azından üç gün kullan. Yine de hiçbir şekilde bir ilerleme kaydedemezseniz satın gitsin.

Bizimde vardı ismi Mayk tı
Amcamın dişini kırdı babamın ayağına bastı morartı
Öyle bir aksi hayvandıki diğer inekleri sağınca bile göğsünden sütünü çeker di.
Sonu besiye çekilerek kasaplık oldu [emoji4]
Ama biz uğraştık olmadı yola gelmez se sat gitsin

İnegin eni boyu kadar demir direkten kafes yaptim 3 tane , ortada sut makinesi , inekleri kafasi salik, inek yeme girdimi arkadan demiri kapatılır, kancasi takilir uçacak kacacak yeri yok, butun inekleri kancayla sagarim onun tekmesiyle ugrasamam, inek kancaya alistimi kancasiz sagdirmaz, yukari kendini atamayan inek sizin dediginiz gibi olan o bile alısti, dovmemek gerek gerekirse basinda baska biri serenat yapmali[emoji846]ben cözümü böyle buldum,
Ben sistemi tamamen yerli hayvanlara çevircem sal buzayı o şağsın dert yok tasa yok. Sağmaya gerekte yok sanki süt çok para ediyomuş gibi

Acemi düve alıştırmak çok zor insanın kafasında saç ağzında dış kalmaz süt fiyatlarıda çabası. döversen daha çok ürkek olur..
Valla düşünüyorum hayvanı dövdüğüm için vicdn azabı çekiyorum resmen canavara dönüştüm insnlığımdan utandım. Sırtındaki o sopa yerleri kabarmış hali gözümden gitmez artık. Daha öncede yemiştim aynı naneyi. Baya sızlandım ama ben anladım sabır çok önemli. Ve eski düzende 5-10-15 ve daha fazlası hayvan bakanlara şu an çok büyük bir saygı oluştu bende. Şu an bizde hepi topu 3 hayvan var düşünün. Nazar diyen oluyor. Bilmiyorum sabah ola hayrola huysuz hayvan insanı üzüyor bu bi gerçek

Yem konusunda silaj üstü yem yapıyorum normal kesif yem pelet olan makineyi hazırlıyorum, yemi önüne koyuyorum, makineyi çalıştırıyorum, vantuzları ters çeviriyorum, tapayı açıyorum, karın kısmından tekme yemeyecek ya da en az yeme ihtimalim olduğunu düşündüğüm yerden(buzağı nasıl emiyor öyle) takmaya çalışıyorum, arka iki ayağını her bir ayağını 2-3 tur iple dolayıp sonra birbirine kenetleyip bağlıyorum, ipin diğer ucu da tavanda. Bu halde dahi vantuzlar memesine yaklaşınca başlıyor tepme refleksine, bazen öyle çıldırıyor ki iki ayağını da hoplat gibi kaldırıyor yere düşecek gibi, o anlarda bu hayvan üzerime düşse mahfolurum diye düşünüyorum. Yoruldum be abi yani bundan önce bi siyah holsteinimiz vardı o hayvan nasıl mazlum nasıl farklıydı anlatamam, önce memelerini silerdim sonra vantuzları takardım makine kendi kendine sağardı. Hayvan var hayvan var.. sinirlerim yıprandı valla. Bu huysuz hayvan Bomaz-hilside et, dediğim mazlum hoşstein ise pepper diye geçen simsiyah arap olanlardandı, o da döl tutmamıştı 2-3 aşılamada ve bilmiyorum o sebepten mi hırçınlaşmıştı ve sattık. Benim tecrübem simsiyah olan holsteinler uysal, tabi bilimsel bir dayanağım yok sadece tecrübe, zaten alsatçının dediği de bu yöndeydi, 2 düve var biri bu inek olan diğeri de arap olan dediğim siyah, demişti bu siyahtan iyi inek olur, diğeri için söz etmedi, orada işgillendiydim zaten biraz, bu işin içindeki insanların sözlerini ciddiye alıyorum artık

Arka iki Ayaklarını baglayıp sagmaya alıstırmak en dogrusu ancak bunu yaparken hayvanı döverseniz geçmiş olsun. İnekler tek yönlü düşünürler, süt Makinesini gördüğü veya sesini duydugu zaman dayak yiyeceğini sanıyor hayvan o yüzden huysuzlasıyor.

Bizimde vardı iki tane bu tip hayvan kanca kullanmadık, iple arka iki ayagını bagladık, ama dövme bagırma yapmadık. İnek ayakları baglı tımar ettik, önüne fazladan yem döktük. Yemi bitirdi birdaha döktük. Yeri geldi fazladan 10kg yem yedi günlük bu sekilde 3 hafta gitti. Son haftaya girdiğinde inek alıstı makine sesini duyunca yemin ve tımarın geleceğine kendiliğinden ayaklarını sabitliyordu. En son günlerdede ipi gevsek tutarak bir hafta sagım yaptık. 1 ay sonunda düzeldi.

Ancak anladığım kadarıyla biraz sabırsız davranıyor cabuk sinirleniyorsunuz. İnekler heybetli görünselerde duygusal hayvanlardır. Yabancı ülkelerde sagılacak ineğin süt verimi düşmemesi için müzik dinletenler, sessiz ekipmanlar seçenler, hergün aynı renk kıyafetle ve mümkünse hergün aynı kişiyle sağım yapanlar var. Kısacası dısardan görüldüğü gibi dök yemi bas dayagı alışır olayı zor. Eğer çok sinirinize dokunuyorsa satmanız yararınıza bence. Hayvanada yazık.
Dediklerinizi güzel okudum. Gerçekleri yazmışsınız, yeme alıştırdım, bakırda tıngırdatınca, hatta yem kazanının kapağını açınca anlıyorlar yem/ödül geleceğini, tren kaçtı mı bilmiyorum dövdüğüm için. Artık bilinçaltına makine=dayak mı yerleşti bilmiyorum, ben de istemem kardeşim dövmek ama bazı faktörler var yukarda arkadaş dediği süt fiyatları vb. ama hayvanın ne suçu var.. hata benim. Onun hayvan olarak yaptığı sağıma güçlük çıkarması. Belki de yavrusunun doymadığını, benim yavrusunun sütünü aldığımı düşünüyordur içgüdüsel olarak ama sağımdan önce salıyorum yavrusunu altına önce o emiyor, sonra ben sağmaya çalışıyorum. Sabır konusunda haklısjnız tezcanlı sabırsız bir insan olduğumu düşünmeye başladım artık ve son olarak bir süre daha duruma bakmaya çalışacağım inşallah dövme olayı olmaz bidaha, yapmam demiyorum kendime de garanti veremiyorum artık, temenni inşallah diyebiliyorum. En son olmassa yine zararına satarım napalım

Geçmiş olsun aynı dert bizdede var 1 ay oldu ilk doğumu hâlâ inegin arka ayağını bağlıyoruz geriye doğru ipi gerdiriyoruz tekme atamıyor, kafasını da kilit yoksa kısa bağlayın ileri geri oynamasin, yanınızda birisi daha olsun ineği biryandan oksasin kafasini vücudunu, bizimki artık azaltti sadece arka memeleri takarken huylaniyor, çıkartırken de diğer sağım ünitesinin havasını acin rahat çıkıyor, ama baş edemiyorsaniz en iyisi satmak
Yardım için teşekkür ederim. Biraz daha aZimli olmaya çalışcam çünkü hep zarar. Satmak en son seçenek yapmalıyım. Belki hayvan affeder beni zaten aramız iyiydi boynunun altını az kaşıtmadı bana, az yıkamadım kese atmadım onlara, kirlerden arınırken kuyruklarından anlayabiliyordum nasıl seviniyorlar..

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı