Yeni düve sağdırmıyor çok uğraşıyorum

Bu hayvanı dövmeden, yem + tımar olacak şekilde bagırmadan korkutmadan alıstırmaya devam edin. Durumu çok kötü değil alışır gördüğüm kadarıyla. Sütün az olması hem danası emdiği için ona saklıyor sütünü birazda korkudan dolayı. Sağımdan korktuğu için sütünü tam indirmiyor. Zamanla alıştıkça sütü artar. Bereketli olsun.
Teşekkür ederim. Sizinde bereketli olsun. Herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederim. İyi akşamlar. Şaban.

---
Bu sabah sağım. Bu iyi hali. Buzağı 5 dakika çekti diye mi artık bilmem. Vidyoda söylüyorum zaten brn süt alamadım ama, çok az sızıntı gibi süt geliyor. Bilgili daha tecrübeli abiler kardeşler ne dersiniz bu duruma? Sencer Solakoğlu gibi, Eşref Şekerli gibi duayenler 25 litre altı süt veren hayvana hiç uğraşmayınız diyorlar ne dersiniz satmak mantık lımı ya da süt verimini nasıl artıracağım silaj yonca yem karadüzen veriyorum.
Beyin yavaş çalışıyor biraz sık alyan ile
Düve alışmış sen acemisin kardeş k bakma bereketli olsun

İnşalllah dediğiniz gibi oluyordur. Akşam bakımında bu sefer kepek aldım fabrikadan kepek verdim, onu yemeleri daha bi uğraş alıyor galiba pek tekme atmayı düşünmedi. Dayak işe yaradı düşüncesi geliyor aklıma öyle düşünmek istemiyorum. Birde nazar için okudum biraz. Hemen 25 litre olmaz diyorsunuz evet haklısınızdır ama insan özeniyor işte. Bide bu düvelere elinden geldiğince altyapılı büyütmeye çalıştım, bunların anaları da orjinal holsteindi. Veteriner her geldiğinde tohumlamaya inşallah bunlar da dişi çıkar der. Anladığım kadarıyla anneden çocuğa cocuktan cocuğa genetikleri daha bi düzgün oluyor. Ama bu çağ öncesi ahırda nereye kadar.. inanın bu işin expertlerinin anlatımlarını-vidyolarını o kadar çok izledim ki.. ama gel gelelim sermaye olmaz ise sadece hayal kuruluyor gerçekler acıdır ve ben acıya alıştım artık :)
Bu iş tecrübe gerektirir, aksi durumda para kazanamazsın. Zaten şu andaki durumda tecrübeli olanlarda para kazanacak durumda değil. İnşallah ilerleyen zamanda düzelir. Zaman biraz daha ilerleyince çok farklı sorunlar ve hayalini kurmadığın gerçeklerle karşılaşacaksın. Şunu da söyleyeyim, genetiklik dediğin gibi anneden yavruya değil de, babadan yavruya daha çok geçer. İşletmenin geleceği için tohumun önemi büyük. Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: sabanseven
Beyin yavaş çalışıyor biraz sık alyan ile
Düve alışmış sen acemisin kardeş k bakma bereketli olsun
Beyin daha hızlı çalışıyordu. İzlediğim videolarda her kafadan bir ses çıkıyor. Biri de demiş tıklama sesi çok hızlı olursa sağım verimli olmaz 1-2 litre ziyan inek başı.. kendim mantıken elle sağımdan yola çıkarak memeyi sıkıp bırakma arasındaki süreden yola çıkarak ayarladım. Ama yine bir bakarim. Bu arada tabi ordan acemi görüküyorumdur belki ama bu vidyodaki en mazlum hali yani, sende kusura bakma tepik yeyipte ya da altında kalıpta kendime hasar verdirmemeliyim.

• Beğen
Tepkiler: murat1919
Bu iş tecrübe gerektirir, aksi durumda para kazanamazsın. Zaten şu andaki durumda tecrübeli olanlarda para kazanacak durumda değil. İnşallah ilerleyen zamanda düzelir. Zaman biraz daha ilerleyince çok farklı sorunlar ve hayalini kurmadığın gerçeklerle karşılaşacaksın. Şunu da söyleyeyim, genetiklik dediğin gibi anneden yavruya değil de, babadan yavruya daha çok geçer. İşletmenin geleceği için tohumun önemi büyük. Kolay gelsin.
Teşekkür. İşte o yüzden tpi değerleri, meme başı, bağ dokusu, meme büyüklüğü,sağrı yüksekliği, bacak açısı, bacak uzunluğu vs vs dıdısının dıdısı faktörlerde artı tarafta olan tohum yapalım veteriner bey diyorum. Çünkü ben bu hayatta şunu çok iyi anladım ki; başarı kusursuza yakın altyapıyla, çalışmayla ve tecrübeyle doğru orantılı. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi bazı gelişmiş ülkelerde inekler daha verimli olsun ufak yüzdeler de olsa artı yönde olduğu için senfoni dinletiyorlar.. hayvanın içine sonda koyup vücut sıcaklıık değerlerini takip edip ona göre aksiyon alıyorlar vb..

Sağım konusu gerçek beceri ve sabır gerektiren bi iş öncelikle geçmiş olsun
İlkine düveleri alıştıtırken çok dikkatli olmak gerekiyor stres faktörü çok etkili ani ve fevri davranmayınız doğum öncesi hazırlık yapınız

1. ilk olarak daha önce sağım yapılan hayvanlarla birlikte aynı ortamda makina sesine alıştırma yapın yahut sağım haneye giriş çıkışına imkan sağlayın
Bağlı sistemde tekli sağım makinası kullanıyorsanız daha önce sağılan bi ineği yakına bağlayın ve sağımı yanında yapın makina gürültüsüne alışsın
2. Sağıma alıştırmak için sağım öğünlerinde yemleme yapınız yahut bir yada iki kg kadar yem sade olarak önüne dökünüz ve makinayı çalıştırınız yakınındaki bir hayvan ile sağıma başlayınız
3. Doğumdan önce sürekli el teması yapınızki size alışsın ve güvensin sevme ve dokunma stresi azaltır
4. Asla buzağıyı yanında iken sağıma alıştırmayın imkanınız varsa biberon hepsinden daha kolay çözüm olur
Sabır ve ısrarcı olun
5. Sağım anında Ani bağırma ve gürültü yapmayın

Şuan sorununuz geçmedi ise yazın bi çözüm geliştirelim

Sağım konusu gerçek beceri ve sabır gerektiren bi iş öncelikle geçmiş olsun
İlkine düveleri alıştıtırken çok dikkatli olmak gerekiyor stres faktörü çok etkili ani ve fevri davranmayınız doğum öncesi hazırlık yapınız

1. ilk olarak daha önce sağım yapılan hayvanlarla birlikte aynı ortamda makina sesine alıştırma yapın yahut sağım haneye giriş çıkışına imkan sağlayın
Bağlı sistemde tekli sağım makinası kullanıyorsanız daha önce sağılan bi ineği yakına bağlayın ve sağımı yanında yapın makina gürültüsüne alışsın
2. Sağıma alıştırmak için sağım öğünlerinde yemleme yapınız yahut bir yada iki kg kadar yem sade olarak önüne dökünüz ve makinayı çalıştırınız yakınındaki bir hayvan ile sağıma başlayınız
3. Doğumdan önce sürekli el teması yapınızki size alışsın ve güvensin sevme ve dokunma stresi azaltır
4. Asla buzağıyı yanında iken sağıma alıştırmayın imkanınız varsa biberon hepsinden daha kolay çözüm olur
Sabır ve ısrarcı olun
5. Sağım anında Ani bağırma ve gürültü yapmayın

Şuan sorununuz geçmedi ise yazın bi çözüm geliştirelim
Merhaba. Yardım için çok teşekkür ederim.
Ani ve fevri davranmama konusunda başarısızım. Bir anda sinirim gelebiliyor ama bu çok zorlamalı.
1. Sağımhane ayrı değil şu anki sistemde, olursa ilerde inşallah, önceden annesini, teyzesini sağarkenden sesini duyuyordu makinenin.
2.Dediğinize benzer yapıyorum, zaten onlar hareketlerimden yem geleceğini anlıyorlar diye düşünüyorum çünkü pür dikkat kesiliyorlar ve sanki dilleri olsa hadi ver ver uzatma diyecekler kafa hareketlerinden anladığım. Arka iki ayağını bürbirine yakın olacak şekilde 2-3 kat bağlıyorum>makineyi kuruyorum>startlıyorum>yemi hayvana veriyorum> sağım başlığını takıyorum(debeleniyoruz beraber 15-20 sn)
3. Dediklerinizi yaptım. Hayvanlarım keyfine düşkün, bana alışıklar, ancak yine de belli bir mesafede durmaya çalışıyorum onlara, çünkü edindiğim tecrübe; ne kadar alışık olursa olsun ne yapacağı belli olmayan hayvanlar, harici faktörler yüzünden(çocuk sesi, kedi, köpek görmesi vb) tekme/boynuz yenebilir Allah korusun.
4. Biberon var ama extra işçilik ve zaman kaybı olarak düşündüğümden annesinin altına salmak daha kolay geliyor. Ama buzağı günden güne güçleniyor, geri alması kolay olmuyor. Sizce anasında içgüdü olmaz mı yavrum aç kaldı diye? Ve 1 aylık dişi buzağı süt tüketimi ne olmalı? Buzağı yemi aldım elimle az miktar tadına alışsın diye ağzına koyuyorum 3-5 gevişliyor başka yok. Su ve ot koydum önüne henüz yüzlerine bakmıyor gibi. Sabır sorunum var gibi ama mecbur katlanıyorum aslında severek yapıyorum ama karşılığını alabilsem daha şevkim olacak, hayvan zorluk çıkardıkça usanma oluyor, şu an sanki pik yaptı ama huysuzluğu düz bir seyirde gidiyor ya da alışma yoluna girdi, çünkü arka ayağı sağım başlığının birincisini memeye taktığımda otomatik sallanmaya başlıyor, bu refleks bence hayvandaki. Sonra diğerlerini takmaya çalışıyorum ön sağ memesinde bir siğil var gördüğüm kadarıyla, veterinerden merhem almıştım aslında öteki siyahı için buna da sürdüm biraz ama bu siğil sert sivilce gibi belki ondan canı yanıyordur. Bu arada konu dağılmasın ama yem fiyatları iyice artmış 4 hafta önce 100₺ almıştım, 2 hafta önce 110₺ idi şu an 125₺ olmuş 18 protein 50kg çuval. İkâme ürün önerebilir misiniz hayvanın en az yem kdar seveceği? Şu an elimde silaj, mısır talaşı ve yonca var, havanın güneşli olduğu günlerde de dışarı çimene salıyorum.

Ek bilgi: hayvan ortalama 1,5 ayda alıştı diyebilirim, şu an bazen teknesavarı takmıyorum normal sağım başlıklarını takabiliyorum. Ayağını kaldırmıyor, bazen huzursuzluk yapıyor. Anlafığım kadarıyla önüne yem, silaj vb koyunca yemeye odaklanıp meme kısmını görmeyince daha çok tekmeye müsait oluyor. Yem yemeyip beni izlediğinde önce kızgın gibi burnundan nefes verip kafasını hızlıca solsağ çeviriyor ama nispeten tekme atmadan makineyi bağlattırıyor. Sütü de rayına oturdu elhamdülillah, baya zorladı beni ama veriminden memnunum, 2. 3. Buzağısında da %10-15 artacağı söylendiğine göre umarım çektiğim çilelere değer.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı