Yenilenebilir Enerji Bilinci Gelişmeli

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,289
Konum
Bilecik

İZMİR (İHA) - Türkiye’nin jeotermal kaynaklar bakımından dünyanın 5. sırasında olmasına rağmen kullanımda sonlarda yer alması gerçeğinden hareketle jeotermal bilincine vurgu yapmak amacıyla bilim insanları yerel yönetimler ve sivil toplum temsilcileri Seferihisar ' da biraraya geldi.

Ege Üniversitesi (EÜ) ve Seferihisar Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği Jeotermal Enerji Kongresi’nde bölgenin jeotermal zenginliklerine ve kullanım bozukluklarına vurgu yapıldı. Kongreye Tarım ve Şehircilik Bakanlığı Müşaviri Dr. Osman Tatar, Seferihisar Kaymakamı Şakir Erdal, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kongre Başkanı Ege Üniversitesi Çevre Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ümit Erdem, kongre başkan yardımcıları Prof. Dr. Fazıl Apaydın, Prof. Dr. Günnur Koçar, İzmir Jeotermal Enerji A.Ş. Genel Müdürü Sinan Arslan, EÜ öğretim üyeleri ve bölgenin temsilcileri katıldı.Jeotermal kaynaklarının yetersizliğine değinen Tarım ve Şehircilik Bakanlığı Müşaviri Dr. Osman Tatar, “Önemli olan yerli, yenilenebilir ve yakınımızda olan bir kaynağı kullanmak. Ülkemizde mevcut olan bu kaynaklar yıllarca toprak altında yatmış ve kullanılmamıştır. Varlığı 19 ayrı endüstride kullanılması bizleri düşünmeye sevk ediyor” dedi. Jeotermal kaynakların kullanımı için çalışmaların hız kazanması gerektiğini dile getiren Seferihisar Kaymakamı Şakir Erdal, ülkenin zenginliğine ve yenilenebilir enerji kullanımındaki sıkıntılara değindi.

“ KULLANIM AÇISINDAN DÜNYA GENELİNDE SON SIRALARDAYIZ”

Ege Üniversitesi olarak bilimi halk ile bulaştırmanın sevincini yaşadıklarını söyleyen EÜ Çevre Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ümit Erdem, “Jeotermal zenginliği bakımından oldukça üst seviyelerde olan bu sakin ilçemizde yenilenebilir kaynağın bilinçliliğini yerleştirmek istiyoruz. Şirin ilçemizin çok temiz olmasının sebebi kullandığı kaynaklarda yatmaktadır. Bu kongreye ilişkin desteklerini esirgemeyen Seferihisar Kaymakamı Şakir Erdal’a, EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’a, projeye katılan tüm ekibe teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

“ İZMİR SAĞLIK KENTİ OLACAK”

İzmir ilinin kendine sağlık kenti olma kimliği oluşturduğunu belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu kimliliğin oluşması ve yerleşmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Böylece jeotermal kaynaklar pırıl pırıl Ege’nin sularıyla buluşacak. EXPO adaylığı söz konusu olduğunda 30-40 yıla yayarak yapılacak olan planlamalarla İzmir dünyanın sağlık kenti olma yolunda ilerleyecektir” şeklinde konuştu.

“ KONGRENİN AMACI JEOTERMAL BİLİNÇLİLİĞİ KAZANDIRMAK”

Türkiye ve özellikle batı illerin jeotermal kaynaklar bakımından dünyanın 5. sırasında bulunuyor. Özellikle Seferihisar ve çevre ilçelerinde kullanım bilinçliliğinin olmaması dünya kullanım sıralamasında sonlarda olduğunu ortaya koyuyor. Yapılan kongre ile özellikle ilçenin başta olduğu, diğer il ve ilçelere örnek teşkil edebilecek çalışmalar vurgulandı. Kongre sonucunda sakin şehir olan Seferihisar’ın kaynaklarının kullanımı konusunda bilinçlenmesi hedefleniyor. Açılış oturumunun sonunda İzmir Jeotermal Enerji A.Ş. Genel Müdürü Sinan Arslan “Jeotermal ve İzmir” adlı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda Arslan, kaynakların özellikle Türkiye’de ve dünyada yeterince bilinçli kullanılmadığını ve bu kaynakların kriz anında alternatif kaynaklar olabileceğini belirtti.

Ege Üniversitesi ve Seferihisar Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Jeotermal Kongresi 9 Hazirana kadar devem edecek.

Ekleme Tarihi
09.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt