Yılda 20 Tonluk Başarı

Ekran Görüntüsü - 2024-01-03 13-27-59.png

Isparta'nın Sarıidris Kasabasından Yükselen Başarı Hikayesi: Mehmet Akif Akıncı'nın İstiridye Mantarı Üretimi

Isparta'nın Eğirdir ilçesine bağlı Sarıidris kasabasında yaşayan genç girişimci Mehmet Akif Akıncı, kendi köyünde kurduğu 600 metrekarelik tesiste istiridye mantarı üreterek tarım ve gıda sektöründe dikkat çekiyor. Yıllık 20 ton mantar üretimi gerçekleştiren Akıncı, çalışmalarını yeni seralar ekleyerek daha da genişletmeyi hedefliyor.

Üretim sürecine tek başına odaklanan Akıncı, ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında istiridye mantarı yetiştirmekte ve bu alanda önemli bir başarıya imza atmaktadır. Kendi köyünde başladığı küçük ölçekli üretimini zaman içinde büyüten genç girişimci, pamuk atıklarını kullanarak kendi üretimini gerçekleştirmekte ve çeşitlilik yaratmak adına istiridye mantarı üretimine de ağırlık vermektedir.

2016 yılında sadece 5 çadır ile başladığı üretim sürecini, yeni seralar ekleyerek büyütmeyi planlayan Akıncı, bölgesel pazarlara ürünlerini başarıyla sunmaktadır. İstanbul ve Isparta'daki pazarlarda kilogram başına 70-80 TL arasında satış yapan girişimci, bu başarısını daha da genişleterek ekonomik katkısını artırmayı amaçlamaktadır.

Mehmet Akif Akıncı'nın başarılı girişimi, sadece kendi köyünde değil, genç girişimciler için de ilham kaynağı oluşturuyor. Kendi doğal kaynaklarını kullanarak, tek başına büyük bir üretim gerçekleştiren Akıncı, tarım ve gıda sektöründeki potansiyeli ortaya koymaktadır.