Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler

Ynt: Yonca bitkisi yetiştirmekle ilgili soru ve düşünceler

Yonca konusunda Hacımmet %90 herşeyi anlatmış.Benimde eklemek istediğim bir iki konu var.Gübre ihtiyacı olarak en çok fosfat ihtiyacı vardır.Oda yıllık olarak DAP veya TSP gübreleriyle dekara 22-25 kg verilerek karşılanır.İyi yanmış ahır gübreside ekimden önce dekara 2 ton civarı verilir.İyi yanmış olmazsa yabancı otun devamlı çıkmasına sebep olur.
Yonca köklerindeki rhizobium bakterileri sayesinde havadaki serbes azotu köklerindeki Nodozitelere depolayıp kullanırlar.Yani azotlu gübre ihtiyacı yoktur.
Ayrıca yonca kireci seven bir bitki olması münasebetiyle toprağın ph şına göre yılda bir kere kireçlenmesi lazımdır.
Bahsetmek istediğm son konu ise sulamaile ilgili.Yonca köklerindeki bakteri ve nodozitelere zarar verdiği ve seyrelmesine neden olduğu için suyun göllenmesini istemiyor.Herkese bereketli bol mahsüller dileğiyle. anlş-*s ok-*-s

enico link=topic=75934.msg898253#msg898253 date=1402180627' Alıntı:
Web sitesine baktım ama problemli sanırım, yazıların çoğu anlamsız şeyler yazıyor, ayrıca kiralamayla ilgili bir bilgi yok.
Web sitelerinde renttrack yazan bölüm kiralamak için ama açılmıyor.Siteden iletişim bilgilerini alıp telefonlada ulaşabilirsiniz.

aslan26 link=topic=75934.msg898384#msg898384 date=1402236065' Alıntı:
Web sitelerinde renttrack yazan bölüm kiralamak için ama açılmıyor.Siteden iletişim bilgilerini alıp telefonlada ulaşabilirsiniz.
Yarın pazartesi mesai gününde arayıp detayları sorucam, traktörle birlikte ekipman da kiralıyorlar mı acaba?

hacimmet link=topic=75934.msg898299#msg898299 date=1402210923' Alıntı:
Bende yıllardır Yonca diyarı yonca ekiminin en çok olduğu Aksaray ilimizde yonca tarımı yapan bir üreticiyim aynı zamanda hayvancılıkta yapmaktayım yoncayı ticari değilde kendi hayvanlarım için yetiştiriyorum.
İzmir bölgesi kişisel gözlem ve duyumum kaba yem fiyatının en yüksek olduğu bölgelerin başında geliyor modern ve büyük hayvan işletmeleri çok pazr alımı iyi pazarlama konusunda sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Yonca çok yıllık bir bitki o yüzden 5-7 yıl arası ömrü olabiliyor bu yüzden 5 -7 yılda bir toprak işleme ihtiyacı duyacağından bence traktör makine vs. ihtiyacı olmadan yapılabilecek bir tarım,yonca hasatı balyeleme,toplama konusunda artık birçok alıcı tüccar yada çiflik bu işleri yapıyor yani siz sadece tarlada dikili bitkiyi pazarlayıp diğer biçim,toplama ve balyeleme konularına karışmıyorsunuz bu şekilde pazarlama yaparsanız traktör ve ekipman ihtiyacı duymassınız.
Gübreler konusuna gelince triple süper fosfat taban gübresi olarak iyi bir seçim dekara 20-30 kgr arası yeterli olur bence bu gübreyi ekim öncesi yada ekim sırasında mibzerle toprak altına vermeniz lazım bu gübreyi yağmurlama ile atamassınız dolgu maddesimnden dolayı çökme yapar diğer azotlu gübrelere gelince ilk yıl bitki yaklaşık bir karış boydayken kökün güçlenmesi amacıyla azotlu gübreleri tavsiye ediyorlar ama onun haricinde azotlu gübreleri kullanmak yonca için sakıncalı olur yonca zaten azot depolayan bir bitki.Yıllara göre gübre ihtiyacı doğarsa şayet yapraktan fosfor yada güz veya kış bitiminde toprak üztünden fosfor içerikli gübreler kullanabilirsiniz.
Yoncada en önemli zararlı yonca hortumlu böceği ve onun larvası ilk biçimlerde yoğun görülür yeşil kurtçuklardır bazen iklime bağlı yaprak bitleride görülebilir bu zararlılar konusunda mücadele yapmanız gerekecek.
Tohum kopnusu çok önemli ege bölgesi ılıman iklime sahip bir bölge o yüzden yonca tohumu seçerken dormansiye önem verin bildiğim kadarı ile ılıman iklim kuşaklarında dosmansisi yüksek çeşitler öneriliyor yüksek dormanside biçim ve verim sayısı artıyor buna çok dikkat edin yonca bir defa ekilip 5-7 yıl sökülmez ve ekim maliyetide çok yüksek tohum konusu çok önemli tohum seçerken kazanacaksınız.Bir nokta daha belirteyim çok önemli yukarda bahsettikya yoncada azotlu gübreler önerilmez yoncanın ömrünü kısaltır seyrekleştirir onun yerine ekim öncesi tohuma rizamonuyum bkterileri uygulayın bu bekteriler yoncanın köklerine yerleşip havadaki azotu tutuyor.
Tprak altına hayvan gübresi kullanmaya gelince miktarı hakkında fikir ve bilgi sahibi değilim ama uygun ölçüde hayvan gübresi uygularsanız yoncanız ömrü boyunca hiç gbre ihtiyacı duymadan maxsimum verimleri verecektir.
hacimmet yardımcların için öncelikle teşekkür ederim, fakat balyalama ile ilgili aklıma takılan birkaç soru işareti var, yoncadan ortalama olarak her biçimde dekarda(1000m2) de 1 ton yeşil ot hasad ettıgımızı farz edersek, balya için ayrı silaj için ayrı (streçlenmiş silaj) nemini kaybettikten sonra kaç kg a düştügünü merak ediyorum. Streçlenmiş silaja örnek için aşagıdaki linkin resimlerine bakıp beni aydınlatırsanız cok sevınırım.

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-yem-ve-mama-kucukbas-buyukbas-kaliteli-tonluk-yonca-silaji-133138066/detay

enico link=topic=75934.msg898765#msg898765 date=1402337776' Alıntı:
hacimmet yardımcların için öncelikle teşekkür ederim, fakat balyalama ile ilgili aklıma takılan birkaç soru işareti var, yoncadan ortalama olarak her biçimde dekarda(1000m2) de 1 ton yeşil ot hasad ettıgımızı farz edersek, balya için ayrı silaj için ayrı (streçlenmiş silaj) nemini kaybettikten sonra kaç kg a düştügünü merak ediyorum. Streçlenmiş silaja örnek için aşagıdaki linkin resimlerine bakıp beni aydınlatırsanız cok sevınırım.

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-yem-ve-mama-kucukbas-buyukbas-kaliteli-tonluk-yonca-silaji-133138066/detay
Streçleme paketlem konusunda bilgi sahibi değilim o konuda şöyle düşünün hangi kuru madde oranında yonca silajı yapılacak ozaman kgr miktarı ortaya çıkar

aslan26 link=topic=75934.msg901158#msg901158 date=1403172062' Alıntı:
Traktor ekipman kiralamak için uygun bir yerler bulabildinizmi?
Şu ara işlerim baya yoğun fırsat bulamadım, işlerimi kolaylayınca arıyıp öğrenicem, sonrada sizi bilgilendiricem

Samimi duygularla yazıldığı görünen yazınızı okuyunca ben de birşeyler karalamak istedim.
Kimsenin hevesini ve ümidini kırmak istemem.Ama madem yardım istiyorsunuz, herkes bildiği kadarıyla yardımcı olsun.
Tarımda bağdan,bahçeden,tarladan önemlisi ve öncelikli olan ' ' lojistik destek ' ' tir.Tarımı yapacağınız yerde kalacağınız ev,traktörünüz,ekipmanlarınız ve bunları güvenle saklayabileceğiniz deponuz olmalıdır.Tarımı yapacağınız yerdeki insanlarla sosyal iletişiminiz ve ortak geçmişiniz olmalıdır.Siz o gün orada olmasanız bile çıkarlarınız korunmalıdır.Uzaktan kumanda ile tarım çok zordur,işinize hem hakim olacaksınız hem de başında olacaksınız.Tarımla daha önce hiç uğraşmamışsanız ve bölgeye paraşütle inmişseniz karşılaşacağınız zorluklar çok daha büyük olabilir.Başkasının bir selamla veya hatırla yaptırabileceği iş için herkes para bekleyecektir.Her adımınız maliyetinizi artıracaktır.Köyünüzün komşusu köyden bile arazi alsanız,istediğiniz verimi size aldırmazlar.Birgün hayvan sokarlar yoncalık savaştan çıkmışa döner , birgün yanlışlıkla(!) sulama suyunu sizin tarlaya kaçırtırlar.Aksilik bu ya,ertesi günde biçimi gelen yoncanızı biçecektiniz.Herşeyi hazırlamıştınız.
Aile olarak 30 yıl boyunca 3 ayrı tarlayı (18,42,15 dönüm) sırasıyla yonca ektik.Her tarlada 7 değil ortalama 10 yıl yonca ektik.Yani işin içindeyim.2 yıl önce forumdaki yonca konusundan heveslenip 25 dekarda tekrar başlamaya bile kalktım.Yoncanın müşterisini bile bağladım garantiledim ama yine de başlamadım.Yonca kültürel işlemleri çok ağır bir ürün.Bir sezonda gübreleme,sulama,ilaçlama(gerekirse),biçim,çevirme ,balyalama,taşıma döngüsü 5-6 kere tekrarlanıyor ve bunların hepsi gününde olmak zorunda .Hesaplamalarım sonucu 5 biçimde 1 biçimin kar kalacağını,o 1 biçimin yoncasını yağmura kaptırıp ıslatırsam karın gideceğini (kalan kar yapılan hamallık),iki biçimi ıslatırsam zarara gireceğimi hesapladım.Hesaplamada sadece balya makinasını kiralık kullandım.Arazi,alet,ev kirası yok.İşlemleri kendim yapacağım.Düşünün artık.
İstanbul da oturup Ege bölgesi gibi arazisi kıymetli bir yerde herşeyi kiralayarak bir tarımsal üründen özellikle yoncadan kar etmeyi düşünmek büyük cesaret, kutlarım.Eğer tarımsal geçmişinizde yoksa üzülürsünüz.Yoncalıkta yatacak halimiz yok ama yakın olmak zorundasınız.Bazen günlük veya saatlik müdahale gerekebilir.Bunun için gereken alet ve ekipman elinizin altında olmalı.
Ayrıca 25 dekarla işe başlamanın da ' ' ölçek ekonomisi ' ' ne ters olacağını düşünüyorum.Masrafınız misliyle artar.
Yoncanın devlet desteğinin yıllara bölünerek 5 yılda tamamlandığını da ekleyeyim.
Sizin gibi yaparak bir girişimi düşünmenin yanısıra konu hakkında bilgi birikimi edinip, o işlerle uğraşanlarla görüş alışverişinde bulunmak başarı şansını artırır.Allah kolaylık versin.

Göktürk- link=topic=75934.msg901238#msg901238 date=1403202993' Alıntı:
Samimi duygularla yazıldığı görünen yazınızı okuyunca ben de birşeyler karalamak istedim.
Kimsenin hevesini ve ümidini kırmak istemem.Ama madem yardım istiyorsunuz, herkes bildiği kadarıyla yardımcı olsun.
Tarımda bağdan,bahçeden,tarladan önemlisi ve öncelikli olan ' ' lojistik destek ' ' tir.Tarımı yapacağınız yerde kalacağınız ev,traktörünüz,ekipmanlarınız ve bunları güvenle saklayabileceğiniz deponuz olmalıdır.Tarımı yapacağınız yerdeki insanlarla sosyal iletişiminiz ve ortak geçmişiniz olmalıdır.Siz o gün orada olmasanız bile çıkarlarınız korunmalıdır.Uzaktan kumanda ile tarım çok zordur,işinize hem hakim olacaksınız hem de başında olacaksınız.Tarımla daha önce hiç uğraşmamışsanız ve bölgeye paraşütle inmişseniz karşılaşacağınız zorluklar çok daha büyük olabilir.Başkasının bir selamla veya hatırla yaptırabileceği iş için herkes para bekleyecektir.Her adımınız maliyetinizi artıracaktır.Köyünüzün komşusu köyden bile arazi alsanız,istediğiniz verimi size aldırmazlar.Birgün hayvan sokarlar yoncalık savaştan çıkmışa döner , birgün yanlışlıkla(!) sulama suyunu sizin tarlaya kaçırtırlar.Aksilik bu ya,ertesi günde biçimi gelen yoncanızı biçecektiniz.Herşeyi hazırlamıştınız.
Aile olarak 30 yıl boyunca 3 ayrı tarlayı (18,42,15 dönüm) sırasıyla yonca ektik.Her tarlada 7 değil ortalama 10 yıl yonca ektik.Yani işin içindeyim.2 yıl önce forumdaki yonca konusundan heveslenip 25 dekarda tekrar başlamaya bile kalktım.Yoncanın müşterisini bile bağladım garantiledim ama yine de başlamadım.Yonca kültürel işlemleri çok ağır bir ürün.Bir sezonda gübreleme,sulama,ilaçlama(gerekirse),biçim,çevirme ,balyalama,taşıma döngüsü 5-6 kere tekrarlanıyor ve bunların hepsi gününde olmak zorunda .Hesaplamalarım sonucu 5 biçimde 1 biçimin kar kalacağını,o 1 biçimin yoncasını yağmura kaptırıp ıslatırsam karın gideceğini (kalan kar yapılan hamallık),iki biçimi ıslatırsam zarara gireceğimi hesapladım.Hesaplamada sadece balya makinasını kiralık kullandım.Arazi,alet,ev kirası yok.İşlemleri kendim yapacağım.Düşünün artık.
İstanbul da oturup Ege bölgesi gibi arazisi kıymetli bir yerde herşeyi kiralayarak bir tarımsal üründen özellikle yoncadan kar etmeyi düşünmek büyük cesaret, kutlarım.Eğer tarımsal geçmişinizde yoksa üzülürsünüz.Yoncalıkta yatacak halimiz yok ama yakın olmak zorundasınız.Bazen günlük veya saatlik müdahale gerekebilir.Bunun için gereken alet ve ekipman elinizin altında olmalı.
Ayrıca 25 dekarla işe başlamanın da ' ' ölçek ekonomisi ' ' ne ters olacağını düşünüyorum.Masrafınız misliyle artar.
Yoncanın devlet desteğinin yıllara bölünerek 5 yılda tamamlandığını da ekleyeyim.
Sizin gibi yaparak bir girişimi düşünmenin yanısıra konu hakkında bilgi birikimi edinip, o işlerle uğraşanlarla görüş alışverişinde bulunmak başarı şansını artırır.Allah kolaylık versin.
Baştan sonuna kadar doğru. Hepsine katılıyorum. Bence daha iyi anlatılmazdı.

enico link=topic=75934.msg898765#msg898765 date=1402337776' Alıntı:

1 ton yeşil yonca kurutulduğunda ağırlığı yaklaşık 200-250 kg civarına düşer. Silaj konusunda çok fazla bilgim yok ama sanırım %10-25 arasında kilo kaybı olur.