Zehirli Mantarlara Dikkat...

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,258
Konum
Bilecik

Beypazarı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, son yağışların ardından ormanlık alanlardan veya arazilerden toplanan mantarların büyük risk taşıdığını, menşei belli olmayan doğa mantarlarının tüketilmemesi gerektiğini bildirdi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ' nden yapılan açıklamada, ormanlık alanlarda, kırsalda, tarla kenarlarında kendiliğinden yetişen mantarların zehirli olup olmadıklarını ayırt etmenin pratik yolları olmadığını belirtti.

Bilimsel değeri olmayan inanışlarla mantarları tanımaya çalışmanın, ciddi sonuçlar doğurduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

'Kulaktan dolma bilgilerle toplanan ve tüketilen mantarlar zehirlenmelere ve ölümlere neden olmakta. Doğa mantarının tüketilmesinden sonra kusma, ishal, ateş, nabız artışı, karın ağrısı belirtileri görülüyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı.

Kültür mantarları, bünyelerinde zehirli maddeleri bulundurmadığından bir zehirlenme görülmesi mümkün değildir. Ancak bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla, bazı mikroorganizmalar mantarların üzerinde bulunabilir. Bunlar da çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Yağışların ardından ormanlık alanlardan toplanan mantarlar büyük risk taşımaktadır, menşei belli olmayan doğa mantarları tüketilmemelidir.'(AA)

Ekleme Tarihi
07.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt