Ziraat Odaları Birliği: "2008'de olduğu gibi kuraklıktan zarar gören çiftçilere destek verilmeli"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dün gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Şemsi BAYRAKTAR:

-“Mayıs başında 22 olarak tespit edilen kuraklıktan etkilenen il sayısı 41’e çıktı. Mayıs ayında kuraklıktan en fazla zarar gören ürünler arpa, buğday ve kırmızı mercimek oldu. Buğdayda 18 milyon tonun, arpada 7 milyon tonun ve mercimekte ise 250 bin tonun altında bir rekolte tahmin ediliyor. Kuraklık, hayvancılıkta yükselen maliyetleri daha da artıracak”

-“
1-2 yıl içinde basınçlı sulama sistemine geçmeyen çiftçi kalmamalıdır. Kuraklıktan zarar gören üreticilerden sulama ücreti alınmamalıdır”.


- "Açıklanan buğday, arpa ve mercimek alım fiyatları kuraklık yaşamayan iller için makul seviyede kabul edilebilir ancak kuraklıktan zarar gören illerde yaşanacak verim kayıpları maliyeti daha da artıracak, üreticilerin daha fazla zarara uğramasına neden olacak. Kuraklıktan zarar gören üreticilerin elinde yeterli ürün olmayacağı için fiyat artışlarından da yeterince faydalanılması mümkün olmayacak. Bu mağduriyetin telafi edilmesi için 2008 yılında olduğu gibi, bu yılda da kuraklıktan zarar gören çiftçilere dekar başına nakdi hibe kuraklık desteği verilmelidir.” dedi.


1622485802893.png
 

Benzer Konular