Nevşehir deki patates üreticilerine dekar başına 99 TL destekleme ödeneceği bildirildi. Tarım İl Müdür Vekili Kenan Şahin, Patates siğili hastalığı görülen alanlar ile patates siğili için oluşturulan güvenlik kuşağındaki alanlarda karantina önlemi olarak, natif ürün yetiştirilmesi veya nadasa bırakılması durumunda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından dekar başına 99 TL destek ödenecek dedi.

--------------------------------------------------------------------------------


Nevşehir’deki patates üreticilerine dekar başına 99 TL destekleme ödeneceği bildirildi. Tarım İl Müdür Vekili Kenan Şahin, “Patates siğili hastalığı görülen alanlar ile patates siğili için oluşturulan güvenlik kuşağındaki alanlarda karantina önlemi olarak, alternatif ürün yetiştirilmesi veya nadasa bırakılması durumunda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından dekar başına 99 TL destek ödenecek” dedi.

Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, patates siğili hastalığı görülen alanlarda ve güvenlik kuşağında uygulanacak desteğe ilişkin karar resmi gazete de yayımlandığını bildirdi.

Şahin, Bakanlar Kurulu Kararına göre desteklemeden yararlanacak olan çiftçilerin, Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olmaları ve Patates siğili ile bulaşık alanlarda, 2009 yılında alternatif ürün olarak patates ve solanaceae familyasına ait bitkiler ile toprak parçası taşıyacak yumrulu bitkiler, fide ve fidan gibi üretim materyalleri dışındaki bitkisel ürünleri yetiştiren veya nadas uygulayan çiftçiler ile oluşturulan güvenlik kuşağında patates, tohumluk, fide, fidan dışında diğer tüketim amaçlı alternatif ürünleri yetiştiren ya da nadasa bırakan çiftçilerin destekleme ödemelerinden yararlanacaklarını söyledi.