Kuraklık tehlikesi

eğer söylediğim gibi, Fırat ve Dicle sularını iç anadolu'ya akıtırsak neler değişir ??

1- suyla dolan tuz gölünden sızan sular yer altı su havzalarını doldurur. zaten yeraltı su seviyesi her gün düşüyor, sonuçta da boşlukların çökmesiyle obruklar oluşuyor.

2- doğu anadoludan iç anadoluya akan suyun belli yerlerine elektrik tribünü koyarız, su akarken tribünleri döndürür elektrik üretiriz.

3- akan suyu, su kanallarıyla her yere ulaştırırız, iç anadoluda ve bu kanalların geçtiği yerlerde sulu tarım yapılmaya başlar.

4- kilosu 0,80-0,90-1,00 TL'ye buğday, arpa üreteceğimize, kilosu daha pahalı olan sebze meyve üretiriz. buğdayı daha ucuza dünya piyasasından alırız, sebze-meyveyi pahalıya ihraç ederiz.

5- sulu tarıma başlanan bu bölgelerde, tanelik mısır, silajlık mısır, yonca, korunga, fiğ, regrass vb. kaliteli kaba yem üretiriz, böylece dışarıdan mısır ithal etmeyiz, kaliteli kaba yemi ucuza maleder, hayvancılığı geliştiririz.

6- bölgenin iklimi yumuşar, nemden dolayı, yüksek sıcaklık farkları olmaz. yakıcı sıcak, kuru soğuk olmaz.

7- yeni tabiat alanları oluşur, ormanlar, sulak alanlar, kuş ve vahşi yaşam alanları ortaya çıkar.

8- ırak ve suriye'ye karşı elimizde su kartı olur. jeo-politik ve jeo-stratejik önemimiz artar. bizimle iyi geçinmeye mecbur olurlar.

9- akan suyun oluşturacağı kinetik enerjiyi, tribünler vasıtasıyla elektrik enerjisine çeviririz.

İç anadolunun yüksek platolarına doğudan zor su gelir. Fakat karadeniz bölgesinin denize akan dere ve nehirlerinden daha kolay gelir mesafe daha uygun gibime geliyor. Bu çılgın fikirlerde yanlız olmadığımı öğrenmekten mutlu oldum. Türk tarımını su kalkındırır zaten bu konuda bir seferberlik lazım sulama imkanı olan her köyün bu imkana kavuşması lazım

bizim köye basınçlı su gelecekti bizimle birlikte bir çok köye.
daha boru tesisatı tam anlamıyla oturmadı ilk mütahit firma boruların altını düzgün yapmamış sanırım şu an üçüncü firma devraldı. deneme amaçlı suları saldılar bir kaç sulama yapıldı domatesleri gazel etti mısırlar sarardı su analize gitti çok yoğun bor var suda baraj bor damarına yapılmış. birde bu projeyle birlikte toplulaştırma mevzu yol yapıyoz derken iki tarlanında artezyen borusunu kopardılar suda vermediler şimdi cepten 3000tl harca yine boru çaktır.
küçücük bir projede durumumuz budur kalanı siz düşünün ülkenin yarısını dolaşan bir sulama hattı hiç mümkün gibi durmuyor.

Ic anadoluda kizilirmak sivastan dogup bir yay cizdikten sonra bafra samsundan dokuluyo dogudan bu su cok rahat gelir ben defalarca doguya gittim agri erzurum ardahan erzincan kars ve yollar hep nasil vadilerden derelerden geliyorsa bu kanallardan oradan gelir bundan 150 yil once suveys kanali acilmis o gun ki teknoloji ile biz su zamanda hala bunlari yapilmaz goruyorsak zaten olayi kafada bitirmisiz. Ayrica bu kanallar gerektigi yerde baraj yapilip tekrar o barajin basinci ile her tarafa goturulur. Bu proje de oyle cok maliyetli bir is degil bizim kasabadanda gecen kirikkale sivas asfalti tam 7 kere kazitilip tekrar yapildi kac kere ihale edildi bir kere yapilsa ve saglam yapilsaydi kazinan 200 km yerine 1400 km yol yapilirdi ve turkiyenin her yerinde boyle

• Beğen
Tepkiler: osmanli
Bir dekarda mısır yetiştirebilmek için sulama maliyeti
270 tl
Buğdayı 3 kere sulama şartı ile ürün kaldırabiliyoruz ve dekar maliyeti 150 tl
Şeker pancarı su/dekar maliyet ; 300 tl
Peki bu kadar araziyi sulamak için kaç adet boru fıskiye lazım bu borulari araziye sermek için kaç işçi kullaniyorsun diye soran varmi yok...
Havza bazlı destekleme modeli çıkacak dediler ama maalesef içi boş çıktı.
Sağlık olsun.

Selamlar . Ben erzurum/ köprukoyluyum .felaket bir kuraklık vardı 2017 de . 60-80 dönüm yerden kendi gelen ot balya normalde 1000-1200 arası balya almam gerekirken kuraklık nedeniyle 320 balya aldım . Buğday ekenlerin durumu daha vahim sadece saman oldu