Kuraklık tehlikesi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan kuraklık analizi verilerine de yansıyan kuraklıklar gün geçtikçe etkisini artırıyor.
6-9-12 ve 24 aylık yayınlanan haritalı raporda, Özellikle hayvancılığın aktif olarak yapıldığı Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki kuraklık oranları verilerde dikkat çekti.
Yurdun bazı bölgelerinde kuraklık görülmezken özellikle Kars, Erzurum, Ağrı üçgenindeki kuraklık oranları dikkat çekti. Bu bölgeler verilere “Olağanüstü Kurak” olarak yansıdı
6aylik_nyi.png
9aylik_nyi.png
12aylik_nyi.png
24aylik_nyi.png

sonumuz iyi deil abi her geçen gün yeraltı suları azalıyor bizim buralarda bazı bölgelerde maaşallah hiç azalma yok 20-30 metrede yıllardır bazı bölgelerde düştü iyice 200 metreler şart oldu düşen bölgelerde

15 senedir yazıyorum ama ipleyen yok !

Fırat ve Dicle nehirlerinin yönünü değiştirmeliyiz.
boşu boşuna Irak ve Suriye'ye akıyor. Üstelik düşmanlarımızın olduğu yerleri suluyor.
İki nehri iç anadoluya akıtmalıyız. orada Tuz gölünü suyla doldurmalıyız.
oraya gidene kadar da yüzlerce binlerce su kanalı ile tarlaları sulamalıyız.
Gölden buharlaşan su, o bölgeyi nemli hale getirir, iklimi yumuşar. bol yağış olur.

ayrıca Türk düşmanlarına su vermemiş oluruz. onları suya-yiyeceğe mahkum ederiz.
petrol karşılığı su veririz....

15 senedir yazıyorum ama ipleyen yok !

Fırat ve Dicle nehirlerinin yönünü değiştirmeliyiz.
boşu boşuna Irak ve Suriye'ye akıyor. Üstelik düşmanlarımızın olduğu yerleri suluyor.
İki nehri iç anadoluya akıtmalıyız. orada Tuz gölünü suyla doldurmalıyız.
oraya gidene kadar da yüzlerce binlerce su kanalı ile tarlaları sulamalıyız.
Gölden buharlaşan su, o bölgeyi nemli hale getirir, iklimi yumuşar. bol yağış olur.

ayrıca Türk düşmanlarına su vermemiş oluruz. onları suya-yiyeceğe mahkum ederiz.
petrol karşılığı su veririz....

hatırladığım kadarıyla yıllar önce baraj yapılma aşamasına geldiğinde ırak ve suriye den daha çok avrupa bağırıyordu. suyun önünü kesemezsiniz diye. daha sonraları gazetelerden okuduğumuz kadarıyla belli bir metre küp suyu salmak kaydıyla seslerini kestiler. siyaset işte...

hatırladığım kadarıyla yıllar önce baraj yapılma aşamasına geldiğinde ırak ve suriye den daha çok avrupa bağırıyordu. suyun önünü kesemezsiniz diye. daha sonraları gazetelerden okuduğumuz kadarıyla belli bir metre küp suyu salmak kaydıyla seslerini kestiler. siyaset işte...

Bu isin siyaset ve ya siyasetciyle alakasi yok. Bir ulkeden cikan ve digerine gecen sular icin belli bir miktarin birakilmasi sart, care yok.

Tamamen yonunu degistirmekse imkansiz.

Soyle dusunun sizinle arazi komsusu olalim, dere benim araziden gecip sizinkine gelsin, ben onune set cekip size gelmesini engellesem ne dersiniz ? Hakkidir yapsin, benim suyumu kesebilir der misiniz ?

Kendi payimiz kadar suyu tutmak icin baraj yapip sulama icin ve elektrik uretmek icin kullanabiliriz, ki zaten bunu yapiyoruz , burasa sorun yok.

• Beğen
Tepkiler: FEHİM
Bu isin siyaset ve ya siyasetciyle alakasi yok. Bir ulkeden cikan ve digerine gecen sular icin belli bir miktarin birakilmasi sart, care yok.

Tamamen yonunu degistirmekse imkansiz.

Soyle dusunun sizinle arazi komsusu olalim, dere benim araziden gecip sizinkine gelsin, ben onune set cekip size gelmesini engellesem ne dersiniz ? Hakkidir yapsin, benim suyumu kesebilir der misiniz ?

Kendi payimiz kadar suyu tutmak icin baraj yapip sulama icin ve elektrik uretmek icin kullanabiliriz, ki zaten bunu yapiyoruz , burasa sorun yok.

ne böyle bir şart var ne de mecburiyet...
uluslar arası sınır aşan sularla ilgili bir anlaşma yok. BM'de bir kaç defa bu konu konuşulmuş, tüm dünyada geçerli bir düzen olsun diye, ama hiç bir anlaşma sağlanamamış.
elimize böyle bir fırsat geçmişken değerlendirmeliyiz, ama benim umudum yok. çünkü mevcut siyasi zihniyet, düşman dahi olsalar, kürd-arap müslüman kardeşlerine bişey yapamaz, yapmayı düşünemez. onları susuz bırakamaz..
onlar bize varilini 15 dolara malettikleri petrolü 55-60 dolara satarken, maliyetsiz yer yüzüne fışkıran doğalgazın metreküpünü fahiş fiyata satarken, müslümanlık, din, iman yok ama bize gelince maaşallah...

ama inş. iyi günler gelecek...
onlar

uluslar arası sınır aşan sularla ilgili bir anlaşma yok. BM'de bir kaç defa bu konu konuşulmuş, tüm dünyada geçerli bir düzen olsun diye, ama hiç bir anlaşma sağlanamamış.
elimize böyle bir fırsat geçmişken değerlendirmeliyiz, ama benim umudum yok. çünkü mevcut siyasi zihniyet, düşman dahi olsalar, kürd-arap müslüman kardeşlerine bişey yapamaz, yapmayı düşünemez. onları susuz bırakamaz..
onlar bize varilini 15 dolara malettikleri petrolü 55-60 dolara satarken, maliyetsiz yer yüzüne fışkıran doğalgazın metreküpünü fahiş fiyata satarken, müslümanlık, din, iman yok ama bize gelince maaşallah...

onlar

Antalya son 3 yıldır yağmurlardan dolayı buğdayları ucu ucuna ekiyoruz ova taban arzai oldugundan araziler tavlanmıyor ekim ayının 15 inden beri 6-7 günde bir yağmur yağıyor mevsimler değişti

onlar

Suriye ve Irak ile aramizda ozel anlasma var.
Uluslararasi olarak Birlesmis Milletlet karari var ancak Turkiye ve Brundi bunu imzalamamis ve uygulamayacagini soylemis.

Petrol ornegi sanirim uygun degil. petrol uretilen bir madendir, kuyu acmazsa o ulke cikmaz, akarsu farkli bir konu. Eger petrol icin bunu soylersek komur icin, krom icin hepsi icin ayni seyi soylemek zorunda kaliriz. Komsu size gelip Allahin topraginda bitmis mera otu ben de otlatacagim deyince sen bu koyden degilsin olmaz demiyormusunuz ! Szizin tarlanizda actiginiz suyu baskasina veriyormusunuz, neden kendi actigi kuyunun petrolunu satmasin ki.

Dogalgazin maliyetsiz fiskirdigini soyleyen dogru soylememis size, petrol gibi sondaj kuyisi acilir, ciktigi gibi kullanilmaz, rafine edilir, maliyetine gore pahali satiliyor olabilir ama bedava degildir.

Bakin rafineriden cikan benzin 1.50 TL iken kendi devletimiz bize 5 TL den pahaliya satiyor, eloglu karsiz verirmi hic.

Bagirip cagirarak, tum dunyayi karsisina alarak halledemeyiz, zaten yapilmis ve hakkaniyete dayali anlasma var, uygulaniyor. Bir uluslararasi anlasmayi tek tarafli iptaletmeye kalkarsak ayni seyi baskalari da bize yapar.

Suyumuzu akilli ve verimli kullanmak icin cabalamamiz en mantiklisi bence.

Aslinda bu konuyu savasa cevirmeye gerek yok firat nehrini ilk gordugumde inanilmaz etkiledi su beni ciftci gozuyle baktim heralde ondan cunku firat kizilirmak yesilirmak gibi degil debisi cok yuksek yani firat nehrinden kizilirmak kadar su alsak orta anadoludan gecse ne kuraklik kalir ne susuzluk bozkirlar cennet olur. Bazen dusunurdum basbakan olsam icinde kamyon manevra yapabilen devasa borular buzlerle firattan suyu egeye kadar getirebilirm diye cunku ulkenin cografi yapisi buna uygun hatta kapali hat oldugu icin basincla daga bile su cikartilir. Icanadolu tarim arazisi olarak tum bolgelerden fazla ancak su olmayinca sadece tahil tarimi var ve oda verim olarak cok az.

• Beğen
Tepkiler: karga ve osmanli
Aslinda bu konuyu savasa cevirmeye gerek yok firat nehrini ilk gordugumde inanilmaz etkiledi su beni ciftci gozuyle baktim heralde ondan cunku firat kizilirmak yesilirmak gibi degil debisi cok yuksek yani firat nehrinden kizilirmak kadar su alsak orta anadoludan gecse ne kuraklik kalir ne susuzluk bozkirlar cennet olur. Bazen dusunurdum basbakan olsam icinde kamyon manevra yapabilen devasa borular buzlerle firattan suyu egeye kadar getirebilirm diye cunku ulkenin cografi yapisi buna uygun hatta kapali hat oldugu icin basincla daga bile su cikartilir. Icanadolu tarim arazisi olarak tum bolgelerden fazla ancak su olmayinca sadece tahil tarimi var ve oda verim olarak cok az.

Boyle bir kanal ve ya boru yapilsa ucu nereye kadar gider suyu nereye kadar yeter bilemem ama Istanbul`a yapilacak kanal yerine kaynaklarimiz buraya harcansa ulke icin faydali olur, tarimda cok buyuk etkisi olur.

Arkadaşlar esas bu konu çilgin projedir yapabilene Tabi çiftçiyi düşünen yöneticiler başa gelirse. Ben Karamanliyim . Eskiden ova köylerinde ev yapmak için temel kazamazlardi. Çünkü her yer suydu. Şimdi su derinligi 200 metrelerde. Gorev gergi doguda bulundum. Firat ve Dicle nehirlerini doğduğu yerleri görme imkanım oldu. Bu nehirlerin rakimları oldukca yuksek. Yapilacak projelerle icanadoluya su akabilir. Sulu Tarımın yanısıra taban suyunun yükseltilmesi ve Konya gibi bölgenin çökmesi engellenir

Bölgesel tarım planı olacak yok öyle isteyen istediği kadar su kullanıyor iç anadoluda adam buğday suluyor sulanmadan da buğday yetişen bir bitki tasarruflu sulama sistemleri kullanılacak
En önemliside ağaç erozyonu korur toprağın nemini tuttar gübre sağlar tarla tarımı yapılan arazinin yüzde 10 ağaçlı olacak şartı gelmeli grup yada tarla etrafı ağaçlandırılmalı ister ceviz dik ister elma

Bölgesel tarım planı olacak yok öyle isteyen istediği kadar su kullanıyor iç anadoluda adam buğday suluyor sulanmadan da buğday yetişen bir bitki tasarruflu sulama sistemleri kullanılacak
En önemliside ağaç erozyonu korur toprağın nemini tuttar gübre sağlar tarla tarımı yapılan arazinin yüzde 10 ağaçlı olacak şartı gelmeli grup yada tarla etrafı ağaçlandırılmalı ister ceviz dik ister elma
ustam tarım alanında ağaç gölge yapması sebebiyle süper bir çözüm olmaz. ama bölgeye uygun meyvacılık olabilir. buğday tarlasının yüzde onu elma olması ürünü çok kötü etkiler ayrık bi köşeye ekilse tarlaya bi faydası olmaz . yanılıyormuyum

ustam tarım alanında ağaç gölge yapması sebebiyle süper bir çözüm olmaz. ama bölgeye uygun meyvacılık olabilir. buğday tarlasının yüzde onu elma olması ürünü çok kötü etkiler ayrık bi köşeye ekilse tarlaya bi faydası olmaz . yanılıyormuyum

Palamut agacının altında çıkan buğday diğerlerine göre herzaman daha gür oluyor toprağı boş bırakamqzsınız aynı saç gibi kel kafa nasıl sıcakta yanarsa nemsiz toprakta aynı öyle yanar

Palamut agacının altında çıkan buğday diğerlerine göre herzaman daha gür oluyor toprağı boş bırakamqzsınız aynı saç gibi kel kafa nasıl sıcakta yanarsa nemsiz toprakta aynı öyle yanar
bazı tarlalarımızda sınırlarda ağaçlar vardı. hala olanlar var.
toplulaştırma yapılırken çoğu kesildi ama domateslerde ağaç gölgesi ciddi verim düşüşü yapıyor. ama yinede biz sınırda meşe ağacı olmasından memnunduk açıkçası.

Arkadaşlar, deniz suyundan osmoz ile su arıtmak artık şebeke suyundan daha ucuza geliyor. Türkiye'de deniz kıyısındaki büyük otellerde kullanılıyor bile.
Dolayısıyla su savaşı çıkmaz.
Cidde'deki ilk denizden su arıtma tesisi 120 sene önce Abdülhamid tarafından yapılmıştı. Güneş ve rüzgar enerjisi düzenekleri de her yıl ucuzluyor, verimli hale geliyor. Çöl ülkeler arıtılmış deniz suyuyla kendi tarımlarını bile yapacaklar, Rusya kendi domatesini üretmeye başladı bile.

• Beğen
Tepkiler: camuka19