2019 yılı nohut Ekim tecrübesi (sezon 3)

Hasada başladık şuan dekara 100 kg verim var...

Bu bölgede ekimler komple zarar...

2.5/3 ten gitse bile kurtarmıyor...

Dekar maliyetleri 300/350yi buldu bu sene...

Brüt getiri 250/300 arası dekardan 50/100 tl zarar hesapla işte Ekli dosyayı görüntüle 39482Ekli dosyayı görüntüle 39483Ekli dosyayı görüntüle 39484

Hayırlısı olsun abi [emoji853]
Abi bu hasat zamanını nasıl belirliyosunuz ? Bizim nohutta 2. senemiz, geçen sene hasatı biraz geciktirdik nohut çok kurumuş biçer yarısını döktü diyebilirim.Bu sene zamanında hasat etmek istiyorum, bu konuda bi öneriniz var mı?

Hayırlısı olsun abi [emoji853]
Abi bu hasat zamanını nasıl belirliyosunuz ? Bizim nohutta 2. senemiz, geçen sene hasatı biraz geciktirdik nohut çok kurumuş biçer yarısını döktü diyebilirim.Bu sene zamanında hasat etmek istiyorum, bu konuda bi öneriniz var mı?
Hasat zamanı için içinde kuru dane oluşması tamamlanmali kabuğu ovalanmali yoksa kabuktan soyulmaz. Cok geç olursa dane döker. Seyrekse özellikle ve de boysuz ise kesinlikle gecikilmemmeli yere dökülüyor.

Özel bir gün yok hasat için bakıp karar vermeniz lazım

Hasat zamanı için içinde kuru dane oluşması tamamlanmali kabuğu ovalanmali yoksa kabuktan soyulmaz. Cok geç olursa dane döker. Seyrekse özellikle ve de boysuz ise kesinlikle gecikilmemmeli yere dökülüyor.

Özel bir gün yok hasat için bakıp karar vermeniz lazım

Teşekkür ederim dün biçtirdik. Gece biçtik, 85 dekar yerden 4 ton nohut çıktı.

Hasada başladık şuan dekara 100 kg verim var...

Bu bölgede ekimler komple zarar...

2.5/3 ten gitse bile kurtarmıyor...

Dekar maliyetleri 300/350yi buldu bu sene...

Brüt getiri 250/300 arası dekardan 50/100 tl zarar hesapla işte Ekli dosyayı görüntüle 39482Ekli dosyayı görüntüle 39483Ekli dosyayı görüntüle 39484
Rabbim kolaylıklar versin Abdurrahman abi....Abi zaten yüksek verimde alsan bu fiyatlarla bu masraflarla bu gübre ilaç mazot işçilik makineli tarım masrafıyla bu işin içinden çıkılmaz....Çiftçiye açıkça diyorlar ki siz boşuna uğraşıp geçinmeye falan çalışmayın siz en iyisi ekmeyin biçmeyin biz ithal ürün getiririz...sizlerde işi gücü bırakın devletin üzerine bir yükde siz yükleyin üretmeyin çalışmayın hayvan beslemeyin süt et üretmeyin....sizlerde köyünüzü toprağınızı terk edin işsizler ordusuna katılın ve devletten iş isteyin aş isteyin...kendi kendinizi istihdam etmekten çiftçi bağkuru yatırarak devlete destek olmaktan vaz geçin diyorlar...bizlerde direniyoruz ama nereye kadar dayanacağız bilmiyorum....geçen yıl ürettiğimiz nohutları daha satamadık alıcı bulamadık bu yılki de geldi bakalım neler yapacağız....yine ithal nohut geleceğini açıkladı tarım bakanlığı sadece nohut değil tüm tarım ürünleri ithal edilecekmiş...Allah üretici gariban köylüye yardım etsin...Selamlar...

Rabbim kolaylıklar versin Abdurrahman abi....Abi zaten yüksek verimde alsan bu fiyatlarla bu masraflarla bu gübre ilaç mazot işçilik makineli tarım masrafıyla bu işin içinden çıkılmaz....Çiftçiye açıkça diyorlar ki siz boşuna uğraşıp geçinmeye falan çalışmayın siz en iyisi ekmeyin biçmeyin biz ithal ürün getiririz...sizlerde işi gücü bırakın devletin üzerine bir yükde siz yükleyin üretmeyin çalışmayın hayvan beslemeyin süt et üretmeyin....sizlerde köyünüzü toprağınızı terk edin işsizler ordusuna katılın ve devletten iş isteyin aş isteyin...kendi kendinizi istihdam etmekten çiftçi bağkuru yatırarak devlete destek olmaktan vaz geçin diyorlar...bizlerde direniyoruz ama nereye kadar dayanacağız bilmiyorum....geçen yıl ürettiğimiz nohutları daha satamadık alıcı bulamadık bu yılki de geldi bakalım neler yapacağız....yine ithal nohut geleceğini açıkladı tarım bakanlığı sadece nohut değil tüm tarım ürünleri ithal edilecekmiş...Allah üretici gariban köylüye yardım etsin...Selamlar...
Aynen hocam 100 tane beğeni butonuna tıkla sam da...

Tarım sektöründe kışın tokat tüketiciye yazın üreticiye atılıyor... Tüketen ucuz tüketiyorum diye seviniyor bilmiyorki benim zararımdan geciniyorsun.

Kışın yediğin kazıkları unutturuyorlar sadece biz üreticilerin de aşkını şevkini kırmaktan başka çare de uretemiyirlar...

Kuru tarım Allah'a emanet...
Yanılıyorsunuz burda sulama imkanı olanlar suladi ama yine 110/120 kg verimi geçemedi nohutta kuraklık susuzluk olarak değil daha çok çiçek zamanı aşırı sıcaklar bitkileri olgunlaşma yaklaştı boyu bırakıp çiçeğe odaklanmayi sağlıyor..
Olan çiçekler de 35 derece üstünde çogu baklaya dönüşmeden mefta oluyor...

Susuzluk tek başına çözum olmadı maras bölgesi için...

Benim gözlemim şubat mart serin geçti özellikle Nisan sonu ve mayıs ayında 35 derece sıcak gitti bir ay bu bitkiyi şaşırttı... Once serinlikten boylanamadi sonra da sıcak ve susuzluk gelince arkasından bitki aşırı kısa boylu kaldı ve baklaya dönüşmedi çiçekler...

250 kg veren tarlalar

50/100 kg arası verime düştü...

Umarım zararı telafi edecek sermayeniz vardır.
Bölgenin verimine göre fiyat olmazsa seneye kim nohut eker?
Yapacak bisey yok ben ekerim yine ama azaltirim alani ve masrafım iazaltmsya çalışitim heryil deneye deneye öğreniyoruz. Kuraklık sıcaklara yapacağımız maalesef bisey yok... Ama fiyat politikasında devlet bi ise el atmalı yoksa işler iyi gitmez çiftçi için maalesef