2020 harman dönemi Çeltik fiyat ve verimleri hakkında

Çeltik fiyatlarını Euro fiyatına göre karşılaştırayım istedim, yani Euro cinsinden çeltik fiyatlara bakayım istedim.

Geçen sene bu günlerde Euro 6,5 TL imiş, bugün 9,3 TL düzeyinde. 1 yıl içinde Euro yaklaşık %43 oranında artmış.

Geçen sene bu zamanlarda Luna cinsi çeltik 2,70 TL idi. Euro 6,5 TL' idi. Yani 1 kg Luna çeltik 0,42 euro imiş.

Bu günlerde Luna cinsi çeltik aşağı yukarı temiz 4 ,00 - 4,05 TL' den işlem görüyor. Euro kuru 9,30 TL olduğuna göre 1 Kg Luna çeltik 0,43 Euro

Özetle Euro cinsinden çeltik fiyatları geçen seneye göre çok fazla değişmemiş. Fiyat artışında temel faktör Dövizin artması gibi görünüyor. Dünya genelinde ki salgının da payı çok fazla tabi ki

Bakalım ilerleyen günlerde fiyatlar nasıl syredecek.

5100-5200 arası gider şu anda. Ben bugün 6100 anlaştım. Fiyat beni tatmin etti. O yüzden verdim. İri tane fiyatlari az çok oturdu. Şimdi orta taneler kipirdiyor yukarı doğru.
5100 teklif verildi herşey ona ait bekletmeden sattım hayırlısı olsun artık, parayı farklı değerlendireceğim yoksa satmayı düşünmüyordum.

arkadaşlar rekor prinçlerimin randımanı çok düşük geldi (48) benim bölgemdeki ekim yapan herkesin oyle havalardan kaynaklıydı , rekorda 35 randıman gördüm makinada adamcağız çökmüştü resmen demem o ki inşallah herkes alın terinin karşılığını alır, elinde iyi malı olan satmasın bekletsin gönen ovasında 1 hafta önce çok değişik bir rüzgar ve sıcak vardı ondan sonra biçen herkesin randıman düşük denildi umarım oyle değildir ama gözlerimle 35 randımanı görünce şok oldum emeklerimizin karşılığını satıyoruz sonuçta elinde iyi malı olan iyi fiyat yapana kadar satmasın bence rekora ( 48 randıman ,23 gr , 3.648 tl fiyat geldi çarpan 76 ya denk geliyor )
en azından fiyat bilginiz olsun.

arkadaşlar rekor prinçlerimin randımanı çok düşük geldi (48) benim bölgemdeki ekim yapan herkesin oyle havalardan kaynaklıydı , rekorda 35 randıman gördüm makinada adamcağız çökmüştü resmen demem o ki inşallah herkes alın terinin karşılığını alır, elinde iyi malı olan satmasın bekletsin gönen ovasında 1 hafta önce çok değişik bir rüzgar ve sıcak vardı ondan sonra biçen herkesin randıman düşük denildi umarım oyle değildir ama gözlerimle 35 randımanı görünce şok oldum emeklerimizin karşılığını satıyoruz sonuçta elinde iyi malı olan iyi fiyat yapana kadar satmasın bence rekora ( 48 randıman ,23 gr , 3.648 tl fiyat geldi çarpan 76 ya denk geliyor )
Öncelikle geçmiş olsun.Allah kolaylık versin. Kolay değil o kadar emekten sonra hayal kırıklığı...Benim rekorlar 58 randıman 24,5 tane geldi. Satmak konusunda kararsızım...

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Uzunköprü de bizzat şahit oldum. İpsaladan adamın 350 ton Rekor 36 randuman gelmiş. Allah kolaylık versin. Çok zor onca emekten sonra.

• Beğen
36 randıman olunca ne oluyor devamlı konuşuluyor randıman meselesi 100 kg da 36 kg temiz mal mı çıkıyor eğer durum böyleyse kalan 64 kg ne oluyor
Dostum , 10 ton celtik var, fiyatı prinç fiyatına göre belirlenir, kucük 100 gr numune degirmene girer, atiyorum 60 randıman geldi geriye kalan kırıklı prinç, kepek ham tane kavuz %40 a girer, atiyorum princ fiyati 8 liradan alim yapıyor fabrikacı, 8*60 randiman 4800 tl, buna göre celtik fiyatı belirlenir, celtik tartılır fiyat numune randimanina göre hesaplanir, kırık kepek kavuz hepsi tüccara kalir hepside satılir, hic biseyi ziyan olmax

Dostum , 10 ton celtik var, fiyatı prinç fiyatına göre belirlenir, kucük 100 gr numune degirmene girer, atiyorum 60 randıman geldi geriye kalan kırıklı prinç, kepek ham tane kavuz %40 a girer, atiyorum princ fiyati 8 liradan alim yapıyor fabrikacı, 8*60 randiman 4800 tl, buna göre celtik fiyatı belirlenir, celtik tartılır fiyat numune randimanina göre hesaplanir, kırık kepek kavuz hepsi tüccara kalir hepside satılir, hic biseyi ziyan olmax
Anladım dostum devamlı randıman konuşuluyor acaba ne bu diyorum peki diyelim ki sen kendin eledin bunu sadece tane yi verdin %100 çıkar randıman kalan kırıklı ürün de sana kalır bunu belirli bir meblağ dan satma imkanı olmaz mi

• Beğen
Anladım dostum devamlı randıman konuşuluyor acaba ne bu diyorum peki diyelim ki sen kendin eledin bunu sadece tane yi verdin %100 çıkar randıman kalan kırıklı ürün de sana kalır bunu belirli bir meblağ dan satma imkanı olmaz mi
O iş öyle olmuyor. Pirinç fabrika olması lazım. Biz çeltik olarak satıyoz onlar pirinç olarak alıyo

Olur kendin fabrikada para karsilıgı çektirip 10 ton celtikten 6 ton princ elde edebilirsin, kırık, kepek kavuz sana kalir, 10 ton celtik 4800 tl dedik 60 randimandan, 6 ton princ 8 liradan oda 48 bin tl, aynı sey ama bizden 8 tlden carpimla fiyat belirlenir, toptanciya atiyorum 9 liradan satarlar aradaki fark tonda 1000 tldir.

Olur kendin fabrikada para karsilıgı çektirip 10 ton celtikten 6 ton princ elde edebilirsin, kırık, kepek kavuz sana kalir, 10 ton celtik 4800 tl dedik 60 randimandan, 6 ton princ 8 liradan oda 48 bin tl, aynı sey ama bizden 8 tlden carpimla fiyat belirlenir, toptanciya atiyorum 9 liradan satarlar aradaki fark tonda 1000 tldir.
Hııı bu iş atadan görme hesap ortada emeğe gerek yok sat gıtsın buraya halka getirsen pirinçi 9 liraya satamam anladığım kadarıyla siz bir fabrikaya veriyorsunuz 10 ton çeltik alıyor ama 4 tonu çöp oluyor size 10 tonu 4 TL den çarpıp veriyor o işlemesini yapıp 6 ton pirinci alıyor ama hadi 7 ton verecekse size yalan söyluyorsa

O kadar dedik rekor ekiceginizr luna ekin burda dikine gitmeyin burda luna lile rekor aynı fiyat luna randıman dan kurtarıyor

Lunada randımana bakmadan alıyorlar. Şuan piyasa neredeyse kafa kafaya...Kışa luna fark yaratır o ayrı. Ancak gelişim olarak luna rekorun yanından geçemez. Hızlı geliştiği için ot sorunu da yaşanmıyor. Bende her iki çeşitten 100 er dekar var. Piyasası olsa yine rekor ekerim. Masrafı az verimi fazla...Luna ve rekoru bir tarafa bırakırsak keshan ektiğim yerlerden parayı kazandığımı anladım....Yerlerim nadas olsa; iri taneden başka (cammeo/keshan) çeltik ekmem.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: karga ve wallace22

Öncelikle geçmiş olsun.Allah kolaylık versin. Kolay değil o kadar emekten sonra hayal kırıklığı...Benim rekorlar 58 randıman 24,5 tane geldi. Satmak konusunda kararsızım...
elimden gelen herşeyi yaptığım için içim rahat kısmet deyip geçiyorum . satma sebebim borsada biraz parayı değerlendirmek birde kötü malı elimde tutmak istemedim.
ama şahsi fikrim bu kış herşey beklenilenden çok daha pahalı olacak.

Bende ektim rekor kime sorsam ekme dedi tohum eve gelmisti artik ne oldu oldu dedim 51-56 randiman geliyor ekilmez böyle malin para etttiği bir senede hemde zarar büyük

• Beğen