70-56 Bilenler yardım lütfen

70-56 traktör sahibiyiz.Koltuk altındaki küçük levyenin ne işe yaradığını bilen yok :D. Merak edip araştırayım dedim tam olarak anlayamadım bilenler anlatabilir mi?urumlarda yukarıda ne durumlarda aşağıda olması gerekli.Ayrıca pulluk ile sürüm yaparken orta kolun ortadaki delikte mi olması gerekir yoksa en üstte mi.Bilenler yazarsa sevinirim şimdiden teşekkürler.

Resimler ve ekler

• IMG_20200711_203913.jpg
    IMG_20200711_203913.jpg
    4.2 MB · Görüntüleme: 196
  • Beğen
Tepkiler: Aygün 10
70-56 traktör sahibiyiz.Koltuk altındaki küçük levyenin ne işe yaradığını bilen yok :D. Merak edip araştırayım dedim tam olarak anlayamadım bilenler anlatabilir mi?urumlarda yukarıda ne durumlarda aşağıda olması gerekli.Ayrıca pulluk ile sürüm yaparken orta kolun ortadaki delikte mi olması gerekir yoksa en üstte mi.Bilenler yazarsa sevinirim şimdiden teşekkürler.
Hidrolik hasasiyet ayarı aslında aşağı dada kulandim yukaridada kullandım aynı hiç bişey fark etmedim 🙂 pulluk için ise biz ortada kullanıyoruz

Orta kol ayari;Pulluk kullanırken,işin ,yerin ve ekipmanın ağırlığına göre;üst ve orta deliği kullanın.ustte doğru hafif işler. Alta doğru ağır işler için kullanılır.

A-Hassasiyet ayarı çok olursa ağır toprakta çift sürerken zıplamalar,titremeler olur.Başınıza muhakkak gelmiştir .Hidrolik ani kaldırma eğilimine girer.Sert toprakta;Hassasiyeti düşürmek için (+) yukarı alın.

Hafif topraklarda da hassasiyet artırılmali ki;hidrolik hassas tepkiler vermeli ki çok derine batmamalı stabil düzeyde sürüm yapabilsin.Derine batmaya başladığında ani tepki vererek,derine batmayı engeller.
Kumlu hafif toprakta( -)Aşağıya alın.
Bununla uğraşmak istemezseniz,ortaya yakın bir konuma getirin.

Ayrıca,çiftte ; resimdeki ,2 nolu çeki kumanda kolu (koltuktan yana olan) Diğer 1 nolu kol olan pozisyon kumanda kolundan (dış koldan )yukarıda olmali
Yani sizden taraftaki çeki kolu,diğerine göre, yukarıda olmali. Çift sürerken dıştaki kolu hafif kaldırarak diğer kola yakın duruma getirir V açılı sekilde ayarlanirsa (karma)kontrol yapılmış olur.Distaki kol ile pulluğun toprağa batan en alt seviyeyi belirlemiş olursunuz.
Bütün ayarlar doğru yapıldığın da traktörle çift sürmekten mutlu olursunuz.
20200714_235458.jpg
20200714_235406.jpg
20200715_001956.jpg
20200715_001621.jpg

Son düzenleme:
Küçük kol üst konumdayken sert topraklar alt konumdayken yumuşak topraklarda işleme yapılır ayarın normali bu fakat sen sürekli üstte kullan pek bişey fark etmez pullukla sürüm yaparken orta deliği kullanmalısın üst delikte hassasiyet en az olduğu için traktör çok fazla zorlanır üst delik genelde ağır ekipman taşımak için kullanılır

• Beğen
Tepkiler: Çİftçi4
Orta kol ayari;Pulluk kullanırken,işin ,yerin ve ekipmanın ağırlığına göre;üst ve orta deliği kullanın.ustte doğru hafif işler. Alta doğru ağır işler için kullanılır.

A-Hassasiyet ayarı çok olursa ağır toprakta çift sürerken zıplamalar,titremeler olur.Başınıza muhakkak gelmiştir .Hidrolik ani kaldırma eğilimine girer.Sert toprakta;Hassasiyeti düşürmek için (+) yukarı alın.

Hafif topraklarda da hassasiyet artırılmali ki;hidrolik hassas tepkiler vermeli ki çok derine batmamalı stabil düzeyde sürüm yapabilsin.Derine batmaya başladığında ani tepki vererek,derine batmayı engeller.
Kumlu hafif toprakta( -)Aşağıya alın.
Bununla uğraşmak istemezseniz,ortaya yakın bir konuma getirin.

Ayrıca,çiftte ; resimdeki ,2 nolu çeki kumanda kolu (koltuktan yana olan) Diğer 1 nolu kol olan pozisyon kumanda kolundan (dış koldan )yukarıda olmali
Yani sizden taraftaki çeki kolu,diğerine göre, yukarıda olmali. Çift sürerken dıştaki kolu hafif kaldırarak diğer kola yakın duruma getirir V açılı sekilde ayarlanirsa (karma)kontrol yapılmış olur.Distaki kol ile pulluğun toprağa batan en alt seviyeyi belirlemiş olursunuz.
Bütün ayarlar doğru yapıldığın da traktörle çift sürmekten mutlu olursunuz.
Ekli dosyayı görüntüle 50937Ekli dosyayı görüntüle 50938Ekli dosyayı görüntüle 50939Ekli dosyayı görüntüle 50940
Çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için. Ben 4lü pulluk kullanıyordum rampalarda zorluyordu 70-56yı yeni pulluk aldım 3lü onları denedim bugün.Tabiki traktör hissedilir derece kolay yürüyor fakat diğer 4lülere göre bu 3lüler ile çalışırken traktörün biraz daha müdahalede bulunduğunu farkettim(hemen ay zorlandım diyemeden yukarı çekiyor :D) Orta kolun konumu nasıl olmalı bu traktör müdahalesini azaltıp derin sürüm yapma adına?. Şuan traktör kısmında ortada pulluk kısmında en üstte kullandım orta kolu.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için. Ben 4lü pulluk kullanıyordum rampalarda zorluyordu 70-56yı yeni pulluk aldım 3lü onları denedim bugün.Tabiki traktör hissedilir derece kolay yürüyor fakat diğer 4lülere göre bu 3lüler ile çalışırken traktörün biraz daha müdahalede bulunduğunu farkettim(hemen ay zorlandım diyemeden yukarı çekiyor :D) Orta kolun konumu nasıl olmalı bu traktör müdahalesini azaltıp derin sürüm yapma adına?. Şuan traktör kısmında ortada pulluk kısmında en üstte kullandım orta kolu.
Orta kol ayarınız doğrudur,öyle kullanın.
Orta kol ;Pulluk tarafından traktöre doğru aşağı eğim li açılı gelmeli.Yani pulluk bağlantı noktası diğer uca göre yukarıda olmalı

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Çİftçi4
Fiat 7056 , 7. kez sol arka aks kesti, 1989 model ilk çıkan modellerindendir.
Bir kaç çeşit aks markası varmış, hangisini tavsiye edersiniz.
Ortalama 3-4 yılda bir kesiyor,
Aks mili dıştan içeri 1cm gibi dairesel olarak ayrılma yapıyor ve ortasından kopuyor.
Halbuki sağ akis daha fazla darbeye maruz kalır, anlamadık gitti.
Sağ akis traktör alındığından beri hiç kesmedi.

• Beğen
Tepkiler: ilyas35
Fiat 7056 , 7. kez sol arka aks kesti, 1989 model ilk çıkan modellerindendir.
Bir kaç çeşit aks markası varmış, hangisini tavsiye edersiniz.
Ortalama 3-4 yılda bir kesiyor,
Aks mili dıştan içeri 1cm gibi dairesel olarak ayrılma yapıyor ve ortasından kopuyor.
Halbuki sağ akis daha fazla darbeye maruz kalır, anlamadık gitti.
Sağ akis traktör alındığından beri hiç kesmedi.
Muhtemelen sonradan takılan parçaların orjinali kadar sağlam olmadığındandır diye düşünüyorum