750 special

Fiat 750 om motorlu strok 120. Piyasada bulunan bir motor değildir. Parçası zor bulunur. Ağır devirli. Tank gibi cerleri olan eski bir sürümdür. Altınkuşak serisi fiatlardan önce de 615 te bu şanzıman ve arka kullanılıyordu.fakat düz dişli aktarma organları çok güç harcıyordu. 1975te yerine 80 serisi fiatlar çıktı. Altınkuşak serisi ise daha çok 640,540,480,450 üretildi.
74 80 tümo 780in üzerine 70 56 motoru koyulmuş versiyonudur.Hem motoru hem aktarma organları seridir. İşte yormaz. Konforludur.
750 eski alman traktörlerini anımsatır. Kullanmadım ama ergonomi daha düşük seviyelerde.

• Beğen
Tepkiler: Yaşar Akgün
70 56 dan az yakıyo dediler bilgisi olanlar yazarsa sevinirim

Geçen yıl bu zamanlara kadar benim elimde bir tane750 fiat vardı. Evet. 70. 56 dan az yakıp daha fazla asılıyordu. Yıl 2000 arkadaşça 70 56 var benzinlik ten depoları fulleyip hemen hemen aynı pullukla 36 dönüm yeri sürüp benzinliğe. Yanaşıp depoları doldurduk 750 fiat 17 TL 70 56 23 TL mazot aldı. O yıllarda santarafij kullanıyorduk 12. Saatte salma ve 8-10 dönüm sulamak şartıyla. 750 fiat 23 lt ,70 56 fiat. 33 lt yaktığını gözlerimle gördüm.

Hemde turuncu efsane bizde 480 var onun üstüne nasıl olur acaba

Resimler ve ekler

• Screenshot_20200624-111923_sahibindencom.jpg
    Screenshot_20200624-111923_sahibindencom.jpg
    385.8 KB · Görüntüleme: 75
  • Screenshot_20200624-111901_sahibindencom.jpg
    Screenshot_20200624-111901_sahibindencom.jpg
    341.8 KB · Görüntüleme: 71

Bende ki 75 model 98 elden almıştım. Spesialler düz modellere göre 5 beygir daha üstünmüş diyorlar gendeki düz olanındandı. Bunlar nette 3 farklı modelmiş diye okumuştum. Ancak farkları nedir hepsini incelemediğim için bilmiyorum.. Yanlızca dikkatimi çeken ilk şey takviye 4 yok, ikincisi ise takviyeye hiç düşmüyor düşsede pek iş yapmıyor.. İmkanım olsa. Keyif için bir tane kapımın önünde durmasını isterim.

Bende ki 75 model 98 elden almıştım. Spesialler düz modellere göre 5 beygir daha üstünmüş diyorlar gendeki düz olanındandı. Bunlar nette 3 farklı modelmiş diye okumuştum. Ancak farkları nedir hepsini incelemediğim için bilmiyorum.. Yanlızca dikkatimi çeken ilk şey takviye 4 yok, ikincisi ise takviyeye hiç düşmüyor düşsede pek iş yapmıyor.. İmkanım olsa. Keyif için bir tane kapımın önünde durmasını isterim.
Önerirmisin peki abi

Son düzenleme:

Abi yazık olmuş efsaneye. inşAllah gene alırsınız.Dedem zamanında sıfır almış. şoförlüğü onda öğrendim.Agir devirli yolda 25 km anca yapar. arka lastikler geniş,3 lü 12 no pulluğu,en kuru tavda temmuz, Ağustos seri 1 le çeker.

• Beğen
Tepkiler: FEHİM
İlk sahibi olduğumuz special, 74 ten 2016 ya kadar tek rektifiye ile geldi. 4.6 litre ve ruhsatta 82 bg di. Tractordata sitesinde 80 yazıyor. 3 takviye 4 seri ileri, 2 geri vitesi vardır. Sallı olması sebebiyle (ön ağırlık gerektirmeksizin) kolay kolay kafa kaldırmaz. Uzun olması manevra kaybı yaratsa da çekişine faydalıydı. Ara işler için uygun değildir. Bizimki sıralı hiçbir şeye sığmıyordu. Ayçiçeği, mısır gibi ya da yonca biçersin tekerlek turda üzerinden geçmek zorundaydı. Cer dişlileri serçe parmak kalınlığındaydı. Bir keresinde bilya dağıtmıştı. Bilyaları iş makinası bilyası gibiydi. Cerin içine dağılan bilyaları un ufak etmişti. Cerde hiç bozulma olmamıştı. Frenlerinde enteresan bir ses vardı. Ben hep acaba havalı mı frenleri diye düşünürdüm (sadece sesinden dolayı yoksa biliyordum komprasör olmadığını :). 2015 te 41. senesinde balataları bitirince (aslında bitirmemiş ama açılınca değiştirelim dedik) gördüm fren sistemini. Kara şanzıman devrini almazsa cartlayarak geçer vitese. Ağır devirlidir. Düzde herkes geçerdi ama rampada bayılmazdı. Parça bir şekilde bulunuyordu. Usta emekliye ayrılınca kendisini de ayırdık yavaş yavaş (hatalı tamirat daha büyük yaralara sebep oluyordu). Dozer gibiydi. Kepçe de takıldı balya da yaptı 3-16 pulluk çekti hep. Evet çok hor kullanıldı aslında. Çekeceksin, çıkacaksın diye diye heryere vurduk. Şimdi bizdeki 42 sene önce bayiden evin önüne gelmiş tek sahibi olmamıza rağmen yıprandı, yoruldu. Şu an satılanlarda çok büyük ihtimalle böyle makinalar. Yani alınca güvenilir bir ustaya revize şart.

• Beğen
Tepkiler: CELAL KARABULUT