Arpa gübreleme

Arkadaşlar s.a. aranıza yeni katıldım.. Bölgemizde hububat tarımıyla uğraşıyoruz. Buğdayı güzden arpayı ise yazlık ekiyoruz.. 2019 da güz yağışlarının düzensiz oluşu ve ürün değişikliği yapmak istediğimiz için bu yıl buğday ekmedik.. Nasip olursa martın ikinci haftsı gibi baslayıp yazlık arpa ekecegiz ...arpa ekiminde genellikle çinkolu 20.20 yada dap gübresini tabana veriyoruz ..üst gübresi olarak 33 nitrat kullanıyorduk yasaklanınca üre can gibi diğer azotlu gübreleri kullandık ama istediğimiz sonucu alamadık ..verim olarak 250-300 kg civarı bir verimimiz var.. Bu verim için 4-5 kg saf fosfor ve 6kg kadarda saf azot yeterli oluyo..ancak azotlu gübreleme yaparken yağışların düzensiliği ve ekili alanın fazla oluşu sebeplerinden dolayı azot kaybı olmadan doğru dürüst bir gübreleme yapamıyoruz .üst gübrelemede çok dar bir zaman araliğına ve bu zaman aralığında ise kısıtlı yağışa sahibiz..belirttiğim gibi artık 33an yasak olduğu için can kullandık ama artık kullanmıyacazgız ..bunun yerine üre yada üre ve as bileşeni olan ultra azot nitropower kullanacagız ama yağışa denk getiremesek azot kaybı cok oluyo..bu durumlardan dolayı yaptığım araştırmalarda üre ve nitropwer gübresinin toprağa karıştırınca azot kaybı olmuyo deniyor.bunu öğrenince ekim yaparken mibzer ile kompoze gübreyle beraber karıştırarak ekme fikri oluştu ..gerek gübre firmalarının ziraat mühendislerine gerekse tanıdığım mühendislere sorduğumda kullanabileceğimi söylediler..ancak çimlenmeye zararı olmaması için 20 kg az kullanmak getekiyomus..bizde o kadar atmiyoruz zaten..bu konuyu açma sebebim ise, bu tür bir uygulamayı tecrübe edenler var ise yada görüşleriniz nedir öğrenmek istiyorum..

Çimlenmeden kardeşlenme dönemine kadar olan zamanda azot ihtiyacı düşüktür.Ekimle beraber verirseniz bitki o azotu kullanamadan yıkanır veya buharlaşır.Sadece toprak altına geçtiği zaman buharlaşma ile kaybı toprak yüzeyine atmaya göre daha az olur.Bu yüzden tabana dap üste ise nitropower veya üre kullanabilirsiniz.Ürenin inhibitörlü olup yağış olmadığında kayıp yaşanmayan çeşitleri var.Bu ürünleride tercih ederseniz daha iyi olur.

Öneriniz için teşekkürler mehmet bey.. Peki ultraazot yada nitropower da ürede olduğu gibi kayıplar varmıdır?? İceriğinde üre ve as olması kaybın olabilecegi yönündedir ancak gübre firmaları olmayacağını söylüyo.. Gübre atıldıktan sonra bikaç gün yağışsız gectiğinde kayıp olmayacaksa niropwer ı üste kullanmayı düşünürüm..

Öneriniz için teşekkürler mehmet bey.. Peki ultraazot yada nitropower da ürede olduğu gibi kayıplar varmıdır?? İceriğinde üre ve as olması kaybın olabilecegi yönündedir ancak gübre firmaları olmayacağını söylüyo.. Gübre atıldıktan sonra bikaç gün yağışsız gectiğinde kayıp olmayacaksa niropwer ı üste kullanmayı düşünürüm..
Toros ve gübretaș yazılı olarak azot kaybının olmayacağını bildirmiyorlar.Mantıken azot kaybının olması lazım.Sulama öncesi veya çapayla beraber yazmaları azot kaybını olacağını kanıtlar bence.İçeriğindeki kükürt sizi kullanmaya teşvik edebilir etmelidir.Fakat topraklarımızda bitkiye yeterli miktarda kükürt her zaman için olmaktadır.Bu yüzden kükürt içermeyen süper inci gibi azot kaybının minumum olacağı inhibitörlü üre kullanabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Cafer58
Toros ve gübretaș yazılı olarak azot kaybının olmayacağını bildirmiyorlar.Mantıken azot kaybının olması lazım.Sulama öncesi veya çapayla beraber yazmaları azot kaybını olacağını kanıtlar bence.İçeriğindeki kükürt sizi kullanmaya teşvik edebilir etmelidir.Fakat topraklarımızda bitkiye yeterli miktarda kükürt her zaman için olmaktadır.Bu yüzden kükürt içermeyen süper inci gibi azot kaybının minumum olacağı inhibitörlü üre kullanabilirsiniz.
Teşekkürler Mehmet bey mutlaka araştıracağım

arcanda idi. taneleri biraz biraz küçük oluyor ama verim yüksek.
Bahsettiğiniz arcanda cinsini hatırladım.. Zirai ilaç bayisi bir dene diye teklif etmişti ama biz arpayı yazlık olarak ektiğimiz için korktuk açıkcası..tam emin değilim ama sanırım soguklama ihtiyacı gerekiyor bu cins için.. Yani güzden ekime uygun..bölgenizi bilmiyorum ama eğer yazlık ekim yapacaksanız larende diye bir cins var tavsiye ederim ..larende cinsinde taban arazide 550 kg geçemedim buda ek bilgi olsun..tohumluk seçerken iyi araştırmak gerekiyor iki yıl önce bir arkadaş 800 dönüm sertifikalı bir arpa ekti ismini bilmiyorum..ektiği arpanın soğuklama yapması gerekiyormuş haliylede güzden ekilmesi..bizim arkadaş yazlık ekti çim gibi bişey oldu tarlada ne sapa kalktı nede basak yaptı.. Onun için özel firmaların tohumları iyi araştır derim kardeşim