Bakan Vahit Kirişci: "Gelişmiş ülkelerde zengin kırsalda, fakir kentte yaşar, bizde tam tersi"


📌 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bugün bir dizi ziyaret gerçekleştirmek için Bolu'daydı. Kendisine sorular soran basın mensuplarına şu şekilde yanıtlar verdi:


✅ "Akaryakıt bizde üretilen birşey değil, ithal ediyoruz. Azotlu gübreler de doğalgazdan elde edilen temel bir girdi, doğalgaz da bizde yok. İnşallah 2023'de Karadenizdeki doğalgazımızla buna da başlayacağız ve o zaman da Samsun ve Karadeniz bölgesinde 1-2 yerde kuracağımız tesislerde kendi gübremizi de artık üretiyor olacağız. İnşallah önümüzdeki günlerde bunu kamoyunda paylaşacağız."

✅ "Desteklerimizde sadeleştirmeye gideceğiz
. Temel girdiler yani mazot, gübre ve ilaç konusunda üreticilerimizin elini kolaylaştıracak, onun bunları dert etmemesini sağlayacak yeni bir uygulama başlatacağız. Sayın cumhurbaşkanlığınımızın başkanlığındaki hükümetimiz, devletimiz bunu destekliyor olacak. Bizim derdimiz kırsaldan kente göç etmiş bir Türkiye'den, kentlerden yeniden kırsala dönen bir Türkiye! Çünkü kırsalı kalkındırmadan kırsalda bu düzeni sağlamadan kentlerin de huzur içerisinde yaşaması söz konusu değil. Evet doğru, şuanki kırsaldaki yaş ortalması 54 55'lere geldi. Ama biz gençlerimizi buraya getirmek için bu çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle köy okullarından taşımalı eğitimden dolayı kapanan metruk kalan yerler var. Bunarla ilgili aslında bir çalışma yürütülse iyi olur dedik. Sağolsun milli eğitim bakanımız şuanda bu 4000 okulu olabiliyorsa kreç, olabiliyorsa anasınıfı veya halk eğitim merkezi haline getirilecek. Biz de bu halk eğitim merkezinde tarımla ilgili eğitim faliyetlerini yürüteceğiz. Mesela mantar, kiraz yetiştirciliği veya bölgede ne varsa, küçükbaş veya büyükbaş hayvanla ilgili bilgi vereceğiz.

⭐ "Dünyanın gelişmiş ülkelerinde zengin kırsalda yaşar, fakir kent merkezinde yaşar. Ama bu ülkede tam tersi. İnşallah bunu tekrar tersine çevireceğiz" dedi.

6836_5.jpg
 
"Dünyanın gelişmiş ülkelerinde zengin kırsalda yaşar, fakir kent merkezinde yaşar.
biz gençlerimizi buraya getirmek için bu çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle köy okullarından taşımalı eğitimden dolayı kapanan metruk kalan yerler var. Bunarla ilgili aslında bir çalışma yürütülse iyi olur dedik. Sağolsun milli eğitim bakanımız şuanda bu 4000 okulu olabiliyorsa kreç, olabiliyorsa anasınıfı veya halk eğitim merkezi haline getirilecek. Biz de bu halk eğitim merkezinde tarımla ilgili eğitim faliyetlerini yürüteceğiz.

Bakan bey çok doğru ve güzel konuşmuş. Köyde okul olsa yolu, gazı, altyapısı olsa bir dakika durmam şehirde.

Abd gibi ülkelerde insanlar sabah şehre gider çalışır akşam yine 10-15 km yol dönerek kırsaldaki evine gider. Şehirde gettolarda varoşlarda birde gökdelenlerde yaşayanlar kalır. Akşam saat 7'den sonra şehirde gezmek bile tehlikelidir.

O 2 katlı, garajlı, bahçeli, havuzlu evler hep şehir dışındadır. 3-5 dönüm ev arazisi var insanların. Planlı bir düzenleri var. Okulu, altyapısı, yolu kaldırımı olunca mis.
 
ben köy okulunda okudum,
bence 1 dk düşünmeden merkezi köylerdeki okulları yeniden açsınlar,gerekirse birleştirilmiş sınıf yapsınlar,atama bekleyen öğretmenleri gerekiyorsa sözleşmeli öğretmen olarak köy okullarına atasınlar,kurslar bekleyebilir,ertelenebilir,köylüye köy kahvesinde de ders verilebilir ancak okul öyle değil,
hemen her köyde tek katlı bir okul binası var,bizimki 20 yıl oldu kapanalı,koca bina seçimden seçime açılıyor.tüm ekipmanı bırakıldığı günki gibi duruyor,okulun olmadığı yerde genç nüfus olur mu?
 
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Sn. Bakana sormak lazım. Gelişmiş ülkelerdeki bireylerin sosyal_ekonomik hayatlarına/imkanlarına bakın bakalım bizdeki kadar uçurum var mı? Ülkemizin geldiği son durum maalesef; ya tarafsınız ya bertaraf. Hala zenginliği insanların kullandığı telefona, apartman görevlisinin arabasının olup olmadığına v.s bakarak kıyaslayan devlet adamları var. Norveç, Danimarka ile aşık atamayacağımız için 'çok şükür Somali'den iyi durumdayız diyebiliyorlar. Köyler de kimseler kalmadı. Gençler köyden kaçıp kendini kurtarıyor. Köyde kalsa evlenemez, çiftçilik hayvancılık yapsa zar zor geçinir, sigortasını ödeyemez. Kalem kalem hesaplasa girdiği kapıdan çıkamaz kısacası. Köylere şehirde çalışıp emekli olanlar geliyor sadece. Onlarda mecburiyetten. Hem emekli maaşı ile geçinemedikleri için, hem de zamanında iyi kötü bir ev sahibi olduysa çocukları otursun da kira vermesin diye.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular