besicilik, feedlot

Befendi faiz haram diyor ama riski biz alıyoruz ayağına örtülü faiz alıyor. Katılım bankaları ayağı gibi. Kardeşim ticaret yapıyorsan faiz alırsın bu kadar basit, insan kendine yalan söylememeli.
Her şeyin bir ücreti var paranın ücreti ise faiz bu kadar basit anlamak istemiyorlar diye düşünüyorum çünkü bu kadar lafı neye anlatsan bu zamana kadar anlardı.

Yüksek faiz oranlarının olduğu Türkiye yi ben çok iyi biliyorum, gençler bilmiyor olabilir.

Faizin yüksek olması iyi bişeymiş gibi algılanmaya başladı, paradan para kazanan finans sektörü, iki sandaliye bir masa koyup insanları o masaya oturtan bankalar ve finans sektörünün diğer kurumları yatırım şirketleri vs.

Bunlar hep kazanmak ister, büyümek ister, peki hu nasıl olacak, tabiyki faizler yüksek olursa onlar için daha rahat ve güzel kazançlı olacak her şey, yoksa piyasa durup dururken yüksek faiz istemez.

Haliyle para bir ölçü birimi, para değer kaybettiği sürece faizerin düşük olması sermaye ile iş yapan, yani paradan para kazananı daha yüksek faizle çalışırsa kurtarır hale getiriyor, fazilerinde artması kaçınılmaz oluyor, bu yüzden ülkeler öncelikle parasının gereksiz yere değersizleşmesini engellemeye çalısır, fakir ülkeler ise parasının değersizleşmesiyle tekrar para basmanın avantajını kullanmak ister.Yönetimler bu sayede basılan paranın gelirine konar, bütçeleri geçici rahatlama sağlar, fakat yükselen faizler ülkenin geri kalmasını devam ettirir.

Evet yüksek faize tekrar hoşgeldik, yeni genç jenerasyon alışana kadar emekleri uçup gidecek, vade denen olgu yapacak bunu, yüksek faiz ortamı yapacak, sonunda hepsi işten güçten vazgeçip mecbur sermaysine sıkı sıkı sarılacak mal alıp mal satacak, para alıp bekletip para satacak, döviz vs.. sonra mal alacak malı satacak, nüfusun büyük kısmı ise seyredecek, fakirlemeyi gelir düşmesini, kazancının satınalma gücünün kaybolmasını sineye çekecek, işler durağanlaşacak ve sonra faiz indirimleri devri başlayacak, işler açılsın diye tabiykide.

Hepsi sırayla yaşanacak, sermaye işini bilir sırayla hepsini yaşatır, önce faizler yukarı hep yukarı, sonra istikrar ayağına faizlerde indirim indirim ver coşkuyu olur, arada herkes bişeyleri mubah sayabalir yada farzmış gibi yaşanması şartmış gibi konuşabilir ayrı mesele.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Yüksek faiz oranlarının olduğu Türkiye yi ben çok iyi biliyorum, gençler bilmiyor olabilir.

Faizin yüksek olması iyi bişeymiş gibi algılanmaya başladı, paradan para kazanan finans sektörü, iki sandaliye bir masa koyup insanları o masaya oturtan bankalar ve finans sektörünün diğer kurumları yatırım şirketleri vs.

Bunlar hep kazanmak ister, büyümek ister, peki hu nasıl olacak, tabiyki faizler yüksek olursa onlar için daha rahat ve güzel kazançlı olacak her şey, yoksa piyasa durup dururken yüksek faiz istemez.

Haliyle para bir ölçü birimi, para değer kaybettiği sürece faizerin düşük olması sermaye ile iş yapan, yani paradan para kazananı daha yüksek faizle çalışırsa kurtarır hale getiriyor, fazilerinde artması kaçınılmaz oluyor, bu yüzden ülkeler öncelikle parasının gereksiz yere değersizleşmesini engellemeye çalısır, fakir ülkeler ise parasının değersizleşmesiyle tekrar para basmanın avantajını kullanmak ister.Yönetimler bu sayede basılan paranın gelirine konar, bütçeleri geçici rahatlama sağlar, fakat yükselen faizler ülkenin geri kalmasını devam ettirir.

Evet yüksek faize tekrar hoşgeldik, yeni genç jenerasyon alışana kadar emekleri uçup gidecek, vade denen olgu yapacak bunu, yüksek faiz ortamı yapacak, sonunda hepsi işten güçten vazgeçip mecbur sermaysine sıkı sıkı sarılacak mal alıp mal satacak, para alıp bekletip para satacak, döviz vs.. sonra mal alacak malı satacak, nüfusun büyük kısmı ise seyredecek, fakirlemeyi gelir düşmesini, kazancının satınalma gücünün kaybolmasını sineye çekecek, işler durağanlaşacak ve sonra faiz indirimleri devri başlayacak, işler açılsın diye tabiykide.

Hepsi sırayla yaşanacak, sermaye işini bilir sırayla hepsini yaşatır, önce faizler yukarı hep yukarı, sonra istikrar ayağına faizlerde indirim indirim ver coşkuyu olur, arada herkes bişeyleri mubah sayabalir yada farzmış gibi yaşanması şartmış gibi konuşabilir ayrı mesele.
Uzun bir dönemdir bankacıyım güzel özet ama siyasal görüş ile yapılmış bir süreç kelimeler hatalı iğne hep finans sektörüne ama merkez bankası BDDK hükümet sütten çıkmış ak kaşık di mi ? Biz merkezde faiz 8,50 iken mevduata 40 oran verdik neden verdik merkez bankası BDDK ve hükümetin saçma düzenlemeleri ile vermek zorunda kaldık . Önce dedilerki bankalara TL mevduatın ile yabancı para mevduatın oranı çok önemli % 40 TL olacak % 60 YP olacak sonra iş 50 ye 50 oldu işin sonunda %70 TL % 30 YP oldu size bir bankacı olarak soruyorum 10.000 dolar paranız benim bankamda olsa bozdurmanız için sizi zorlama şansım var mı yok o zaman mevduat faizi %40 olur bunun yanında 40 la para toplarsam 45 ile de satarım ve sattık da hemde merkez bankası faizi % 8,5 iken sattık o yüzden finans sektöründeki banka aktörleri yerine devlet kurumları ve hükümeti suçlayın hatta bankalara dendi ki bireysel kredi kartları ve ek hesapları için 3 yıl vadeli ve faizi 8,75 olan devlet borçlanma kağıdı alacaksınız bu limitlere karşılık gelen tutarlar için merkez bankasına çakıl taşı vermiyoruz TL veriyoruz böyle olursa kredi kartı taksitini de kapatırız ek hesabıda kapatırız ilkokula giden çocuk bile dondurma fiyatının 3 sene sonra ne olacağını bilir yüksek faiz demek kur baskısını almak demektir bankalar kar yapsın demek değildir biz ticaret haneyiz normal bir ülkede banka 10 ile alır 13-14 ile satar 50 ile alırsa da 55-58 ile satar kar marjı hep bellidir banka 80 ile para satsada kar marjı 3ile 8 arasını geçmez bunu bilin

TL değersizleştiği için bankalar kazandıkları TL ile döviz borçlarını karşılayamadıklarından, dövizi daha çok ellerinde tutmak istemeleri, ellerinde döviz mevduatının fazla olmasını istemiş olmaları bu durumda etkili, paradan para kazanıcak ama TL kazancı eriyor, TL ile kazanan herkesin kazancı eriyor bankalarınkide eriyor, böyle oluncada döviz mevduatları bozdurulsun istemez zaten, müşterisine derki aman bozdurma. niye 10 bin doları olan müşteriyi bozdurması için zorlasınki, tam tersi bozdurmaması için zorlar, 10 bin için konuşulmaz gerçi bu zorlama işleri, sermaye kimde dolar var bilir, bu işlerin hepsi aynı kapıya çıkar, kafayı ne kadar yorarsan ve hesaplarsan hesapla, sonuç olarak piyasa yüksek faizi durup dururken istemez, isteyen sermaye yada finans kurumları vardır, ama içerde ama dışarda global, bu hiç değişmez, faizlerde bu durumda mecbur yükselecektir, bu şekilde oluyor algısı halka verilebilir ayrı mesele, asıl arkada bunu isteyen güçlü sermaye mutlaka vardır, inişler çıkışlar olmasa borca dayalı para sitemi işlemez zaten.

Uzun bir dönemdir bankacıyım güzel özet ama siyasal görüş ile yapılmış bir süreç kelimeler hatalı iğne hep finans sektörüne ama merkez bankası BDDK hükümet sütten çıkmış ak kaşık di mi ? Biz merkezde faiz 8,50 iken mevduata 40 oran verdik neden verdik merkez bankası BDDK ve hükümetin saçma düzenlemeleri ile vermek zorunda kaldık . Önce dedilerki bankalara TL mevduatın ile yabancı para mevduatın oranı çok önemli % 40 TL olacak % 60 YP olacak sonra iş 50 ye 50 oldu işin sonunda %70 TL % 30 YP oldu size bir bankacı olarak soruyorum 10.000 dolar paranız benim bankamda olsa bozdurmanız için sizi zorlama şansım var mı yok o zaman mevduat faizi %40 olur bunun yanında 40 la para toplarsam 45 ile de satarım ve sattık da hemde merkez bankası faizi % 8,5 iken sattık o yüzden finans sektöründeki banka aktörleri yerine devlet kurumları ve hükümeti suçlayın hatta bankalara dendi ki bireysel kredi kartları ve ek hesapları için 3 yıl vadeli ve faizi 8,75 olan devlet borçlanma kağıdı alacaksınız bu limitlere karşılık gelen tutarlar için merkez bankasına çakıl taşı vermiyoruz TL veriyoruz böyle olursa kredi kartı taksitini de kapatırız ek hesabıda kapatırız ilkokula giden çocuk bile dondurma fiyatının 3 sene sonra ne olacağını bilir yüksek faiz demek kur baskısını almak demektir bankalar kar yapsın demek değildir biz ticaret haneyiz normal bir ülkede banka 10 ile alır 13-14 ile satar 50 ile alırsa da 55-58 ile satar kar marjı hep bellidir banka 80 ile para satsada kar marjı 3ile 8 arasını geçmez bunu bilin
bu durumda, önümüzdeki, gelecek yıllar, %100-%150 enfilasyonlu yıllar olmaya aday...

insanların feleği şaşar...
allah, fakir fukaraya sabır versin...

bu durumda, önümüzdeki, gelecek yıllar, %100-%150 enfilasyonlu yıllar olmaya aday...

insanların feleği şaşar...
allah, fakir fukaraya sabır versin...
Zaten yaşadığımız son bir buçuk iki senelik reel enflasyon %200 üzerinde değil mi peynir ,kıyma, şu kaç paradan kaç para oldu TÜİK gibi bir kurumun rakamı ile yaşadığımız gerçek hiç tuttu mi basit bir örnek iki yıl önce ekipman ,yem ,gübre ,mazot , tarım ilacı , veteriner masrafı ile şu anı kıyaslayın lütfen iki yıl önce cıvata içinde çapa makinesi için kırlangıç patik 10 TL idi 1 ay önce kavga gürültü 50 TL ye aldım şu an 70-80 den aşağı değildir belki 100 TL kur yüzünden tüm şirketler ve çiftçi çok ağır bir yük içinde olacak bireysel çalışan mesai yapan işçi arkadaşlarımızda öyle olacak 2019 yılında küçükbaş kurbanlık 800 TL den başlayıp 1200 TL ye alıcı buldu şu an o para iki kilo antrikot albilmekteyiz enflasyon merkez bankası faiz artırdı diye aratmayacak yanlış politikayı 27 ay zorladığımız için artmakta idi şimdi baz etkisi olacak bu ülkeyi sizin hepinize anlayacağınız şekilde anlatayım . Benim bir işletmem var adı kahvehane olsun market olsun otel olsun hayvancılık için çiftlik olsun bitkisel üretim için çiftçilik olsun adı ne olursa olsun 100 birimlik iş yapıyorum ama 20 birim benim param 80 birim kredi bu kredi Ziraat Bankası olsun , Halkbank esnaf kredisi olsun yada özel banka İşbankası Akbank Yapıkredi TEB olsun 80 birim borç vadesi gelince ödeyip gidip kapıya tekrar kredi alıyoruz doğru mu doğru . Tarım sektörü için traktör kredisi taksitli kredi , ekpiman kredi taksitli kredi, sulama kredisi taksitli kredi mi evet taksit ödenir ve borç biter . İşletme kredisi hayvancılık için besi kredisi, başak kart , işletme kredisi bitkisel üretim kredisi çekiyoruz ödemeye gidiyoruz sonrada ertesi gün gidip aynı para yada üstünü istiyoruz bankanın parasını sermaye yaptık farkında mısınız lütfen şapkalar öne

Biz neyi bahsettik, finans sektörüne gebe kaldı toplum, hep kazanmak isteyenlere gebe kaldı, burada önemli olan kazançlarının hep 3 veya 8 oranını geçmemesi değil, 2 sandeliye 1 masa ile hep kazanan olarak kalmaları. Ama sen öylemisin, ne kazanacağın belli değil,keşke faizlerin artışını isteyen piyasa gibi, emeğinin artışını isteyenler olsa ve rakamla hemen bunu ayarlayabilse, işte finans sektörü borca dayalı para sistemi ile bunu rahatalıkla sağlıyor, deniz ne kadar dalgalı olursa olsun hep suyun üstünde yüzüyorlar, ülkemizdede her yıl en çok kazanan bankalardır, diğer şirketler iş yapsa noolur, halk emekçilik yapsa noolur?

Cümleten hayırlı bayramlar.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca