Buğday Üst gübreleme

Anıza ekim yapmak bu yüzden tehlikelidir. Tohum hava almış , o yüzden seyrek çıkmış. Benimde başıma gelmişti, benim tarla toparlayamamıştı. Sana tavsiyem kardeşlenmeye yardımcı olması için 10-15 kg üre at. Üstüne de merdane çekmelisin kardeş yapması için.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Kuru tarım iç anadolu iklimi.Sonbaharda yağış pek olmadığı için buğdaylar geç çimlendi ve biraz seyrek çıktı.Üst gübre atma zamanı gelmiş mi siz değerleri trakkulup üyelerinden fikir almak istiyorum.Dekara 15 kg 26 Can atıyoruz.Üre boya veriyor dane vermiyor ve yakıyor.Ve seyrek olması sıkıntı olur mu kardeşlenme ile bu risk azalır mı?
15kg 26 üst gübre icin cok az bu gübreleme ile anca 200kg alirsin beence 25kg can at en azindan bir parsellde dene

• Beğen
Hocam Buğdayda 3. yapraktan sonra kardeşlenme başlar sizin buğdaylar kardeşlenme başlangıcında, onun için zaman kaybetmeden azotlu gübreleme yapmanız gerekiyor.Ürenin buğdayda yarayışlı forma geçme süresi takribi 10 gündür ve bu süreyi boş geçmemek adına öncesinde çinko ve azot içerik değeri iyi olan bir şelatlı yaprak gübrelemesi yapmanızı tavsiye ederim.
Merdane olayında girmenizi pek tavsiye etmem çünkü, gördüğüm kadarıyla tapan çekmemişsiniz. Yani tarla yüzeyi kesekli olduğu için buğday çok hasar alabilir.Yine de bilemiyorum tabi forumda daha tecrübeli arkadaşlarda vardır onların da görüşünü alın.

Bir de bundan sonra ekim derinliğini iyi ayarlayın derine kaçmış gibi sanki.
Bununla alakalı da tecrübem oldu.Ekim yapmadan önce ister mibzerle olsun ister fırfırla , tarlaya bir tapan çekin ve mümkünse kazayağı yani çapayla değilde
goble dediğimiz diskaroyla ekimi yapın.

Allah bereketini verir inşallah

• Beğen
Kuru tarım iç anadolu iklimi.Sonbaharda yağış pek olmadığı için buğdaylar geç çimlendi ve biraz seyrek çıktı.Üst gübre atma zamanı gelmiş mi siz değerleri trakkulup üyelerinden fikir almak istiyorum.Dekara 15 kg 26 Can atıyoruz.Üre boya veriyor dane vermiyor ve yakıyor.Ve seyrek olması sıkıntı olur mu kardeşlenme ile bu risk azalır mı?
Merdane çekip sıvı gübre atabilirsiniz kardeşlemede granül gübreden daha çok faydası olur.Bitkiyi de yakmaz

15kg 26 üst gübre icin cok az bu gübreleme ile anca 200kg alirsin beence 25kg can at en azindan bir parsellde dene
Geçen sene kum yerlere 20 kg nitrat attım 7 nisanda yanma yaptı
125kg verim oldu
taban yerde iyi oldu 500kg yakı n verim oldu
dÜn kum yerlere 12kg nitrat attım
Toplam ekimle birlikte 60kg gübre atmış oldum dölümüne

bereketli bir yıl olur İNŞALLAH.

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
40-50 gün diye biliyorum ben ürenin etkisini.Toprağına göre değişir tabi..
Hocam galiba şöyle bir yazı okumuştum ben Üre gübresinin Nitrata dönüştüğü dönemde gelebilecek aşırı yağışlar nitrata dönüşmüş hazır gübrenin yıkanmasına sebep olabileceğinden olumsuz etkisi olur..Galiba buradan anladığım yağışın da toprakta kalma süresini belirlediği yönünde..Tabi toprak yapısı da önemli dediğini gibi mesela Kumsal yerlerde sanırım bu yüzden bölerek atmakta fayda var deniliyor..

Kumsal yerlerde geçirgenlik fazla olduğu için daha üre nitrata dönüşemeden bile toprakda kaybolup gidiyor.Yada çok az kısmı bitkiye geçiyor.Kumsal yerlerde üreyi 1-2-3 seferde atmak daha mantıklı.Kara toprak zaten suyu tutar çok aşırı yağış olmadığı sürece ürenin etkisi 90 güne kadar çıkabilir.Kara toprak dediğimiz humusca zengin topraklarda zaten üre gübresi nitrata dönüşsede kolay kolay yıkanmaz.Hersene yaşıyorum bu olayı.Bir kaç kumsal tarlam var.Oralara artık üreyi 2 yada 3 seferde bölerek veriyorum.Gübreden tam performans alıyorum.Diğer yerlerde toprağı iyi olan yerlerde 2 seferde verdim bu sene.Geçen seneki buğdaylardan çok daha iyiler.Bizim burda üreyi tek seferde atarlar 20-25 kilo şubatın 10 gibi başkada bişi atmazlar.Ben ocak sonu ve şubat sonu 14er kg attım burdaki çiftçiler şaşırdı.Bu kadar gübremi atılır ocakta atılan gübrenin ne faydası olur gibi filan.Sonda nitrat attım bazı yerlere 20 kilo bazı yerlere 17 kilo_Onuda ben ilk defa atıyorum.Dİyorumki biz şimdye kadar bu işi yanlış yapmışız.Bitkiye isteği zaman gübre vermek mantıklı olanı.Ekimle berber atılan kök gübresi şubatın ilk haftasına kadar yetmiyor bile kardeşlenme zayıf oluyor.Onun için ocak ortası gibi atılan üre kardeşlenmeye ve kök yapısına çok etkisi var.Şuan çevremde arpalar yatmışken benimkiler ayakta.Bizim iklimimiz bu gübrelemeyi kaldırıyor.İklim olarak trakyala aynı sayılırız.Oradan giren yağış bizede tutuyor.Bu gübrelemeyi belki iç anodolu kaldıramaz.

Kumsal yerlerde geçirgenlik fazla olduğu için daha üre nitrata dönüşemeden bile toprakda kaybolup gidiyor.Yada çok az kısmı bitkiye geçiyor.Kumsal yerlerde üreyi 1-2-3 seferde atmak daha mantıklı.Kara toprak zaten suyu tutar çok aşırı yağış olmadığı sürece ürenin etkisi 90 güne kadar çıkabilir.Kara toprak dediğimiz humusca zengin topraklarda zaten üre gübresi nitrata dönüşsede kolay kolay yıkanmaz.Hersene yaşıyorum bu olayı.Bir kaç kumsal tarlam var.Oralara artık üreyi 2 yada 3 seferde bölerek veriyorum.Gübreden tam performans alıyorum.Diğer yerlerde toprağı iyi olan yerlerde 2 seferde verdim bu sene.Geçen seneki buğdaylardan çok daha iyiler.Bizim burda üreyi tek seferde atarlar 20-25 kilo şubatın 10 gibi başkada bişi atmazlar.Ben ocak sonu ve şubat sonu 14er kg attım burdaki çiftçiler şaşırdı.Bu kadar gübremi atılır ocakta atılan gübrenin ne faydası olur gibi filan.Sonda nitrat attım bazı yerlere 20 kilo bazı yerlere 17 kilo_Onuda ben ilk defa atıyorum.Dİyorumki biz şimdye kadar bu işi yanlış yapmışız.Bitkiye isteği zaman gübre vermek mantıklı olanı.Ekimle berber atılan kök gübresi şubatın ilk haftasına kadar yetmiyor bile kardeşlenme zayıf oluyor.Onun için ocak ortası gibi atılan üre kardeşlenmeye ve kök yapısına çok etkisi var.Şuan çevremde arpalar yatmışken benimkiler ayakta.Bizim iklimimiz bu gübrelemeyi kaldırıyor.İklim olarak trakyala aynı sayılırız.Oradan giren yağış bizede tutuyor.Bu gübrelemeyi belki iç anodolu kaldıramaz.
Merhaba hangi il ilçe sizin yeriniz

Müsadenizle bir sorum daha var , taban gübresi , toprağa karıştırılmayıp toprak üstüne atılırsa etkisş nasıl olur

Eğer kullanacağınız gübre Nötral amonyum sitrat içeriyorsa (20 20 0, 18 46, 15 15 15 gibi) fosfor ve potasyumun (özellikle fosforun) topraktaki hareketliliği toprak yüzeyinden kök bölgesine inemeyecek kadar düşüktür.Bu tip gübreleri toprağa karıştırmadan yüzeye uygularsak sadece içerisindeki azotlu kısımdan fayda sağlayabiliriz.Azotunda üre veya amonyum formundan nitrat formuna geçip kök bölgesine ulaşmasını beklememiz gerekmektedir.
Üstten fosfor veya potasyum verilmek isteniyorsa üre fosfat,Map,MKP,Potasyum Sülfat,Potasyum Nitrat,KTS gibi gübreler uygulanmalıdır.Çünkü bu tip gübrelerde fosfor ve potasyumun tamamı suda eriyebilen formdadır.