• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Bugün Regaip Kandili!

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Bugün Regaip Kandili... Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, 'Üç aylar ve kandiller, giderek yalnızlaşan, maddi imkanı artmasına rağmen ruhi yönelişlerini yitiren günümüz insanı için bir diriliş fırsatıdır' dedi.

Bardakoğlu, bu gece kutlanacak Regaib Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında, bu zaman dilimini fırsat bilerek çekişmeleri ve kırgınlıkları, şahsi menfaat hesaplarını bir tarafa bırakıp, sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterilmesi çağrısında bulundu.

Regaib’in Kandili’nin 'huzur ve maneviyat mevsimi olarak isimlendirilen üç aylara' girildiğinin müjdecisi olduğunu belirten Bardakoğlu, üç ayların Recep ayı ile başlayıp, Şaban ayı ile devam ettiğini, Ramazan ayı ile noktalandığını anımsattı.

Bardakoğlu, şöyle devam etti: 'Zira bu günlerde kalpler aynı duygu etrafında birleşip çarpar, eller aynı düşüncelerle semaya açılır, gözlerden aynı hissiyatın yaşları süzülürken, dillerden dua ve tespihler aynı aşkla dökülür. Ayrıca bu aylar, durup düşünmenin, geçip giden zamanın değerini idrak etmenin ve daha iyi değerlendirmenin çaba ve imkanlarını sunmaktadır bizlere. Günlük hayatın koşuşturması ve yoğun temposu içinde insan, zaman zaman gönül alemine nazar kılma ve içe doğru bir yönelişi yaşama ihtiyacı duymaktadır. İşte bu mübarek gün ve geceler böyle bir deruni muhasebeye de vesile olurlar.'

'SORUMLULUKLARIMIZI HATIRLATIR'-

Bardakoğlu, üç ayların ve kandillerin, giderek yalnızlaşan, maddi imkanı artmasına rağmen ruhi yönelişlerini yitiren günümüz insanı
için bir diriliş fırsatı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

'Dini hayata olumlu anlamda yeni bir heyecan, canlılık ve ivme kazandıracak olan bu mübarek ay ve geceler, Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, vatanımıza, milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha bizlere hatırlatmakta, yanlış
ve kusurlarımızdan dönmemize vesile olmaktadır.'

'İNSANİ İLİŞKİLER DÜNYEVİLEŞİYOR'

İnsanın, bir taraftan saygın, üstün hasletlerle donatıldığını, diğer taraftan da pek çok zaaf ve kusuru bulunduğunu belirten Bardakoğlu, madde ve mana arasındaki dengenin madde lehine bozulduğuna, dünyevileşen insani ilişkilerin ve değer ölçütlerinin herkesi olumsuz yönde etkilediğine dikkati çekti.
İnsanın ruhunu derin kırılmalardan ve acılardan koruyabilmek için manen yükselirken öz eleştiriye her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu ifade eden Bardakoğlu, mesajında şu görüşlere yer verdi:

'Bu mübarek gün ve gecelerde kendimizi sorgulamaya ve dinin manevi ikliminde gönül huzuru, istikamet ve öz güven kazanmaya, ihtiraslarımızı dizginleyip menfaat ve çekişmelerden uzak kalmaya ihtiyacımız daha da artmaktadır. Bu mübarek zaman dilimini fırsat bilerek, aramızdaki çekişmeleri ve kırgınlıkları, şahsi menfaat hesaplarını bir tarafa bırakıp, Yüce dinimizin bizden istediği, sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterelim.

[size=25pt]tüm trakkulüp ailesinin kandilini kutlar hayırlara vesıle olmasını cenab_ı haktan niyaz ederim [/size]
 
Katılım
16.11.2007
Mesajlar
2,255
Konum
İstanbul
Ynt: Bugün Regaip Kandili!

bütün site arkadaşlarımın,bütün ülkemin,bütün islam aleminin kandili mübarek olsun
 
Katılım
18.01.2008
Mesajlar
490
Ynt: Bugün Regaip Kandili!

tüm arkadaşlarımın , regaip kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim...
 


Üst Alt