ÇAYKUR'un Organik Tarım Desteği Değişikliği Tepki Çekti

6.png

ÇAYKUR’un Organik Tarım Desteği Müstahsillerin Tepkisine Yol Açtı​

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarafından yapılan açıklamada, organik tarımda verilen desteğin kilogram bazlı değil dekar bazlı olarak verileceği bildirildi. Bu yeni düzenleme, çay tarımıyla uğraşan müstahsiller arasında büyük tepkiye yol açtı.

ÇAYKUR’un aldığı bu karar, çay tarım arazisiyle ilgilenen müstahsillerin gelirlerini olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle eleştirildi. Müstahsiller, desteklerin üretim miktarına göre yapılması gerektiğini belirterek, düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesini talep ediyor.

Bir müstahsil, yaptığı açıklamada, “Bahçesiyle ilgilenmeyen az çay veriyor, bahçesiyle ilgilenen çok çay veriyor. Bu nedenle desteğin de üretilen çay miktarına göre yapılması adil olacaktır,” ifadelerini kullandı. Bu görüş, birçok müstahsil tarafından da paylaşılırken, yeni düzenlemenin adil olmadığını ve üreticiler arasında haksızlığa yol açacağını savunuyorlar.

ÇAYKUR’un organik tarım desteğini dekar bazlı olarak vermesi, özellikle organik çay üretiminde kalite ve verimliliği yüksek olan müstahsillerin gelirlerini ciddi şekilde etkileyebilir. Müstahsiller, bahçelerine daha fazla özen gösteren ve daha yüksek verim elde eden üreticilerin bu düzenlemeden olumsuz etkileneceğini belirtiyor.

Konuyla ilgili olarak ÇAYKUR yetkililerinden bir açıklama beklenirken, müstahsiller düzenlemenin adil bir şekilde yeniden ele alınmasını ve desteklerin üretim miktarına göre verilmesini talep ediyor. Bu durum, çay tarımı sektöründe önemli bir tartışma konusu haline gelmiş durumda.

ÇAYKUR’un bu kararının organik tarım faaliyetlerini nasıl etkileyeceği merak konusu olurken, müstahsillerin tepkileri ve talepleri karşısında bir adım atılıp atılmayacağı dikkatle takip ediliyor.