Çiftçiler En Fazla Pempe ve Yeşil Renkli Tohumları Seçiyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü, tohumlarda hangi rengin albeniyi daha çok arttırdığını belirlemek amacıyla bir araştırma yaptı. Araştırmanın, ilaç firmalarının tohumlarda kullandığı renklere bakış açılarını etkileyeceği belirtildi. Sonuçta yıllardır kullanılan pembe renk, tercih sıralamasında başta yer aldı fakat yeşilin de onun tahtına aday olduğu ortaya çıktı.

Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eftal Düzyaman ile öğrencisi Nazan Ergi, renklendirilmiş tohumlardan hangisinin nihai kullanıcı tarafından daha çok beğenildiğine dair bir araştırma yaptı. 251 kişiyle birebir görüşülerek, tohumlarda hangi rengin albeniyi daha çok arttırdığı belirlendi. Renklendirme, kaplama materyalinin tohum üzerinde dağıtılıp dağıtılmadığını görmek açısından önemli olan araştırma için Prof. Dr. Düzyaman, 'Tohumların renklendirilmesi, ilaçlandığını gösteriyor. Çiftçiler, renkli tohum gördüklerinde ilaçlandığını anlıyor ve satın alırken buna önem veriyorlar. Tohum üzerindeki düzgün renk dağılımı, kaliteli ilaçlandığını gösteriyor. İlaçsız tohum, ekildiğinde enfeksiyon kapabilir demektir. Son yıllarda piyasada artan renklerin, kullanıcılar tarafından tercih edilme oranını araştırdık. Erkek bayan ayrımının yanısıra tohum hakkında bilgisi olanla olmayan arasında da fark saptayarak, ilaç firmalarının renkleri kullanırken bilmeleri gereken verileri ortaya çıkardık.' dedi. Hem domates hem salatalık tohumlarında pembenin en çok beğenilen renk olduğunu aktaran Düzyaman,'Pembe renkli domates tohumları ankete katılanların yüzde 42 ' sinin, pembe hıyar tohumları ise yüzde 45 ' inin beğenisini kazandı. Hıyarda altın rengi yüzde 26, yeşil yüzde 21, Gümüş yüzde 15, domateste yeşil yüzde 30, altın yüzde 20, mavi yüzde 14, Gümüş yüzde 7 beğeni topladı. Hem domateste hem de hıyarda en az beğenilen renk ise Gümüş oldu. Ankete katılanların yüzde 41 ' i hıyarda, yüzde 29 ' u domateste, Gümüş rengini hiç tercih etmeyeceklerini özellikle belirtti.' şeklinde konuştu. Eftal Düzyaman, ziraatta çalışanların genellikle pembeyi tercih etmesininse tohum renginde geleneksel bir kabullenmenin varlığına işaret ettiğine dikkat çekerek, 'Tarımla ilgili kesimler, eskiden beri tohumda kullanılan pembe renge çok aşina. Ayrıca pembe, tohumun ilaçlı olduğu sinyalini de veriyor.' dedi. Düzyaman, tohum firmalarının en azından favori çeşitlerinde pembeden vazgeçmemesini tavsiye etti. Tarımla alakası olmayanların favori tohum rengininse yeşil olduğunu belirten Prof. Dr. Düzyaman, bu rengi özellikle doğal görünümü bakımından yakıştırdıklarının altını çizdi.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt