Çiftçiye verilen destek haczedilemeyecek

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, çiftçilere doğrudan gelir desteği sağlanması amacıyla yapılan ödemelere haciz konulamayacağı kararını verdi

Yargıtay‘‘ın aldığı kararla sonuçlanan süreç, bir çiftçinin, doğrudan gelir desteğinin yatırıldığı banka hesabına borcundan dolayı haciz konulması ile başladı. Çiftçinin, haciz kararını temyiz etmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, doğrudan gelir desteğinin yatırıldığı banka hesabına haciz konulmasına ilişkin mahkeme kararını oy birliğiyle bozdu. Kararda, çiftçilere doğrudan gelir desteği sağlanması amacıyla 13 Aralık 2001‘‘de yasal düzenlemeler yapıldığı hatırlatıldı.


--------------------------------------------------------------------------------
Bu düzenlemelere göre, çiftçilere yapılacak doğrudan gelir desteği ödemelerinin, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının alacaklarına mahsup edilemeyeceğinin hükme bağlandığı belirtildi. Olayda, borçlu çiftçinin doğrudan gelir desteğinin yatırıldığı bankaya haciz konulduğunun görüldüğü ifade edilen kararda, ‘‘‘‘Temelde devlete ait olan bu paraların borçlu çiftçiye veriliş amacı da gözetilerek haczi mümkün değildir. Alacaklının sıfatı, kamu kuruluşu niteliğinde olup olmaması ya da özel hukuk tüzel kişisi olup olmaması yukarıdaki ilkeye etkili bulunmamaktadır‘‘‘‘ denildi.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt