DOLAR 7250.. NERDESİNİZ EKRANA BAKIP FİYAT BELİRLEYEN KOOPERATİFLER

Evet gübre fiyatları çok yüksek özellikle mısır ekenler için daha büyük sıkıntı fakat kazanmıyorum diye söyleyen bu işi bilmiyordur bilmeyende yapmasın.bu Türkiye de 10 bin dönüm terkedilmiş araziyi alıp 10 yıl ıslah edip şuan inanılmaz verimler alan çiftçiler var özellikle buğday için konuşuyorum buğday üreticisi üretici bile değildir toplasanız tarlaya 10 kez gittiğiniz ürün için birbirinize gaz vermeyin buğday tembel işidir ayrıca traktör konusunda konuşan arkadaşlarada bir çift lafım var Allah göstermesin ama bir gün o çok sevdiğiniz 165 yolda giderken olurda çekisi kırılır rotu çıkar birşey olur vücut sağlığınızdan olur ya da karşınızdakini edersiniz sonra 5 traktör parası harcasanız geri gelmez başımıza geldi ordan biliyorum bir de bizim yaşlı çiftçimizle elin yabancısının yaşlısına bakın adamlar ilk klimalı traktörleri 1970 li yıllarda kullandı siz bu gün kendinize lüks görüyorsunuz ne diyebilirim ki sonuç olarak tarımdan ve çiftçilikten gayet memnunum çok güzel kazanıyoruz girdilerimiz dünya standartlarındayken malımızı da dünya borsalarından satıyoruz bunu yapabilen zaten fazla bir sektör yok yapmayan kazanmayan bıraksın daha bu gün yapacak çıkar yukarıda bir arkadaş bahsetmiş küçük küçük bir sürü traktörle bu işi yapan üretici ya birleşmeli ya da kazanmıyorsa yapana devretmeli.

Evet gübre fiyatları çok yüksek özellikle mısır ekenler için daha büyük sıkıntı fakat kazanmıyorum diye söyleyen bu işi bilmiyordur bilmeyende yapmasın.bu Türkiye de 10 bin dönüm terkedilmiş araziyi alıp 10 yıl ıslah edip şuan inanılmaz verimler alan çiftçiler var özellikle buğday için konuşuyorum buğday üreticisi üretici bile değildir toplasanız tarlaya 10 kez gittiğiniz ürün için birbirinize gaz vermeyin buğday tembel işidir ayrıca traktör konusunda konuşan arkadaşlarada bir çift lafım var Allah göstermesin ama bir gün o çok sevdiğiniz 165 yolda giderken olurda çekisi kırılır rotu çıkar birşey olur vücut sağlığınızdan olur ya da karşınızdakini edersiniz sonra 5 traktör parası harcasanız geri gelmez başımıza geldi ordan biliyorum bir de bizim yaşlı çiftçimizle elin yabancısının yaşlısına bakın adamlar ilk klimalı traktörleri 1970 li yıllarda kullandı siz bu gün kendinize lüks görüyorsunuz ne diyebilirim ki sonuç olarak tarımdan ve çiftçilikten gayet memnunum çok güzel kazanıyoruz girdilerimiz dünya standartlarındayken malımızı da dünya borsalarından satıyoruz bunu yapabilen zaten fazla bir sektör yok yapmayan kazanmayan bıraksın daha bu gün yapacak çıkar yukarıda bir arkadaş bahsetmiş küçük küçük bir sürü traktörle bu işi yapan üretici ya birleşmeli ya da kazanmıyorsa yapana devretmeli.

Evet söylediklerin doğru . Fakat seninde sene de 10 kere bile tarlaya gitmeyen buğday çiftçisi dediğin kişi burada misal100 dönüm buğday la lüx yaşamak isterse olmaz. Sulu tarım imakanı yoktur belki buda ayrı konu ama Allah her bölgeye özgü bir ürün vermiş sanki bununla ilgilenmeli veya keşfetmeli .

Benim sulama imkanım olmasa dikerim kayısı bahçemi 50 dekar bakarım keyfime . Kıraç ta yetişir
Olmadı hayvancılık yaparım . Zaten pancardan pek farkı yok sadece iki ay boş kalıyoruz sulu tarımda çamurda karda buzda gece gündüz geziyoruz .

Evet söylediklerin doğru . Fakat seninde sene de 10 kere bile tarlaya gitmeyen buğday çiftçisi dediğin kişi burada misal100 dönüm buğday la lüx yaşamak isterse olmaz. Sulu tarım imakanı yoktur belki buda ayrı konu ama Allah her bölgeye özgü bir ürün vermiş sanki bununla ilgilenmeli veya keşfetmeli .

Benim sulama imkanım olmasa dikerim kayısı bahçemi 50 dekar bakarım keyfime . Kıraç ta yetişir
Olmadı hayvancılık yaparım . Zaten pancardan pek farkı yok sadece iki ay boş kalıyoruz sulu tarımda çamurda karda buzda gece gündüz geziyoruz .
Şimdi sayın abim seninde dediğin gibi bahsettiğim tam da o kişiler su yoksa bile allah türlü türlü bitki vermiş muhakkak o yöreye göre uygun bir bitki vardır ağaç vardır en kötü yap çayır balya yap sat hayvan yetiştir ne bileyim bugün alpler dediğimiz yer aylarca kar altında ama hayvancılığın kralı orada yapılıyor en lezzetli peynirleri diye reklamı yapılan peynirler orada üretiliyor şahsen tanıdığım Afrika’nın Togo ülkesinden öğretmen arkadaşım burada gördüğü damlama sulamayla yapılan çeltiği kendi memleketinde yetiştirmeye başladı yapacağım diyene her türlü para var bizim ülkemizde işçi her sabah 8 de işine başlıyorsa memurun her sabah 8 de işine başlıyorsa sende başlayacaksın yok ben patron olacağım dersen 04:00 05:00 arası kimler hangi araçlarıyla hangi fabrikalarına gidiyor kalkarsa görür yok öyle 100 dönüm buğday ekeyim 5 gün tarlaya gideyim 360 gün kahvede oturayım 20 ton buğday benim bir yıllık masrafımı görsün üstüne ev alsın üstüne araba alsın hatta yatta alsın.

Son düzenleme:
19 Şubat 2021 Cuma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısından sonra buğday, arpa, yulaf ve çavdarda üreticilere dekar başına ödenecek olan 8 liralık gübre desteğini yüzde 100 artışla 16 liraya çıkardıklarını açıkladı. Diğer ürünlerde ise dekar başına 4 liradan 8 liraya çıkarılıyor. Ayrıca dekar başına 10 lira olan organik ve organomineral gübre desteğinin de 20 liraya çıkarıldığını söyledi. Desteklerin ilkbaharda ödeneceğini de belirtti.

Son 1 yılda gübre fiyatlarının uluslararası piyasalarda yaklaşık yüzde 100 oranında artması nedeniyle destek artışı yapıldığı ifade edildi. Desteğin yüzde 100 artırılması çiftçiyi memnun etmedi. Çiftçi, geçen yıl bu dönemde üre gübresinin tonunu 1650 liradan alırken bu yıl 3000 liradan alıyor. DAP gübresi 1850 liradan 3 bin 450 liraya yükseldi. Amonyum sülfat 950 liradan 1650 liraya çıktı. Bu nedenle gübre desteğinin hububatta dekar başına 8 liradan 16 liraya çıkarılması diğer ürünlerde 4 liradan 8 liraya çıkarılmasının artan fiyatlar karşısında yetersiz kaldığı ifade ediliyor.

Verilen destek 80 kiloda 1.5 kilo
Bölgeye, mevsimine, ürünün gelişimine, ekimin sulu veya kuru olmasına, topraktaki organik madde oranına göre farklı miktarlarda ve çeşitlerde gübre kullanılıyor. Çiftçilerin anlatımıyla artan gübre fiyatları nedeniyle buğdayda dekar başına ortalama 150 liralık gübre atılıyor. Bölgelere göre bu miktar artabilir veya biraz azalabilir. Miktar olarak ise dekar başına 80-90 kilo gübre kullanılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı gübre desteği ortalama 150 liranın sadece 16 lirasını karşılıyor. Miktar olarak ise 80 kilo kabul edildiğinde bunun sadece 1.5 kilosu destek olarak verilmiş olacak.

Buda haberin linki
https://www.dunya.com/kose-yazisi/gubre-destegindeki-100-artis-ciftciyi-memnun-etmedi/611502

Evet gübre fiyatları çok yüksek özellikle mısır ekenler için daha büyük sıkıntı fakat kazanmıyorum diye söyleyen bu işi bilmiyordur bilmeyende yapmasın. bu Türkiye de 10 bin dönüm terkedilmiş araziyi alıp 10 yıl ıslah edip şuan inanılmaz verimler alan çiftçiler var özellikle buğday için konuşuyorum buğday üreticisi üretici bile değildir toplasanız tarlaya 10 kez gittiğiniz ürün için birbirinize gaz vermeyin buğday tembel işidir ayrıca traktör konusunda konuşan arkadaşlara da bir çift lafım var Allah göstermesin ama bir gün o çok sevdiğiniz 165 yolda giderken olurda çekisi kırılır rotu çıkar bir şey olur vücut sağlığınızdan olur ya da karşınızdakini edersiniz sonra 5 traktör parası harcasanız geri gelmez başımıza geldi oradan biliyorum bir de bizim yaşlı çiftçimizle elin yabancısının yaşlısına bakın adamlar ilk klimalı traktörleri 1970 li yıllarda kullandı siz bu gün kendinize lüks görüyorsunuz ne diyebilirim ki sonuç olarak tarımdan ve çiftçilikten gayet memnunum çok güzel kazanıyoruz girdilerimiz dünya standartlarındayken malımızı da dünya borsalarından satıyoruz bunu yapabilen zaten fazla bir sektör yok yapmayan kazanmayan bıraksın daha bu gün yapacak çıkar yukarıda bir arkadaş bahsetmiş küçük küçük bir sürü traktörle bu işi yapan üretici ya birleşmeli ya da kazanmıyorsa yapana devretmeli.
Komşuya sorduk napacaz diye ;
-Bir römork mısır götürüp bir römork gübre alıyorduk, gelmeden bir de ıslama köfte yerdik, diyordu.

Komşuya sorduk napacaz diye ;
-Bir römork mısır götürüp bir römork gübre alıyorduk, gelmeden bir de ıslama köfte yerdik, diyordu.
Şimdi bırak köfteyı cepten gidiyor😄😄😄

Klavye si olanda yukarıdakıler gibi konusuyor😅😅

Yap cayır balyası sat Dio😅

Adama bi sor bakalım balya makinası var mı ?

Yada kaç para bu makıne ?

Hep boşşşş hep boşşşş konısuyoruz...

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.