DOLAR 7250.. NERDESİNİZ EKRANA BAKIP FİYAT BELİRLEYEN KOOPERATİFLER

Bakın üretici traktör bayisine gidiyor ve yurtdışından getireceği 80 bin euro lük traktörü sipariş ediyor, 80 bin euro ödüyormu, bunu 80 bin euro ya üreten ülkedeki bayidende dışarda başka bir üretici alıyormu, alıyor aynı fiyat değilmi?

Peki üretici gübre bayisine gittiğinde dışardan geliyor denen gübre 265 dolar ton fiyatı varken, neden 446 dolar ödeyerek hımm dışardan geliyomuş pahalıymış diyerek gübreyi alıyor, sorgulamıyor dışarıda bunun fiyatı ne ben ne ödüyorum demiyor, neden bu fiyata alıyorum demiyor?

80 bin euroluk traktöre yüzde 70 fazla versen 125 bin euroya alsan ve dışarıdaki üretici çiftçi 80 bin euro ya aynı traktörü almaya devam etse enayi heissetmezmisin kendini?

Yani burada bayilik sistemi gübrede var ithalatçıda var, traktördede ithalatçı var bayilik sistemi var, en basit örekten gittik, neden gübrede kazığı yiyerek 446 dolar fiyattan üre gübresi alıyrum diye sorgulama yok, aynı şey traktörde olsa kırk kere sogularsın.

Son düzenleme:
Ben suna inanmıyorum bu gübre fiyatı ile çiftçiler batıyor lafı bence yalan pahalımı pahalı hem fikiriz kârımız azalıyormu evet azalıyor çiftçiye en büyük zararı veren icar parası bence bakıyorum söyle dekara 300 500 enaz ücret ödeniyor bu şekilde nasıl para kazanılır birde bilinçsiz şekilde borca girmek sen tarladan çıkana güvenip kredi cekersen traktör alırsan kusura bakma ama batarsın ayağını herzaman yorganına göre uzatan kimse batmamıştır bende massey 165 lik var ben gidip kredi ile çift çeker alamazmiyim alırım ama işimi görüyor bu bana göre gerek yok
Paylaşımınız aklıma bir anımı hatırlattı.
2019 yılı köyde bir cuma namazı çıkışı herkes mazot pahalılığından yakınıyordu.. birisi çıktı dediki "hepiniz koca koca ciftcekerleri aldınız benim gibi 165 'le devam etseydiniz mazot pahalımı ucuz mu anlardiniz " dedi..
Üstadım.. ortada mazotun Gübre nin ve diğer girdilerin PAHALI olduğu gerçeği varken sizin yada bir başkasının ben ayağımı yorganıma göre uzattım gerisi ne olursa olsun gibi düşüncesi ortadaki gerçeği değiştirmez.. şu platformda bile en azından düşünce olarak bile birlik olamıyoruz dikkat ederseniz..

• Beğen
Tepkiler: Blackview
Her nedense,,,
Değneğinin altindan kaçınca, doların değerini arttırıp,ülkeyi ve vatandaşı darboğaza sokan küresel güçleri burada hiç kimse şikayet edip,eleştirmezken,
Bunların yurtiçindeki,ayakçı ve şakşakçılarıın(gübrecilerde buna dahil)doları bahane ederek,
Yine aynı vatandaşa çullanmalarının suçu,
Niye iktidar ve ona oy veren kesime kesiliyor.
Bu işte bir tutarsızlık var.
Iktidar doların değerini nasıl belirliyor,
O zaman hiçbir ülkenin akıllı olduğu söylenemez,
Hepsi enayi,
Niye her ülke,kendine göre doların fiyatını belirlemiyor.
Mesela bizzzz,
Doları 1 tl. Yapalım.
Niye kendimizi ezdiriyoruz demi.
Gübrecilerin boş iddialarınıda çürütmüş oluruz.
Ben bu işten bu kadar anlıyorum.
Daha teerruatlı anlatan varsa buyursun.
Ekonomi si kötü olan ülkelerin doları Kuru Yuksek olur eger doları bir TL yapabiliyor ise bu hukumet helal olsun derim ama yapamıyor isede öle atmak tutmakla olmuyor bu işler ... Dünyada her şey dolar kuru üzerinden işliyor sen TL den istersen 6 sifir at veya ekle bu hiç bir seye fayda etmez doları düşürme nın bir yolu vardır ülke Ler için buda üretimdir sen üretir isen ithalat yapmaz isen senin ülke ndekı dolar kuru düşer ama üretmeyıp dısarıdan alır isen dolar kuru nu dengeleyemezsın cunku elınde onu dengeleyecek bır oluşumun yok. Sen git samanı bugdayı dısardan al surıyeden patates ithal et eee sonra dolar düşssün olur dolarda düşmek için bizi bekliyordu 😅

Ben suna inanmıyorum bu gübre fiyatı ile çiftçiler batıyor lafı bence yalan pahalımı pahalı hem fikiriz kârımız azalıyormu evet azalıyor çiftçiye en büyük zararı veren icar parası bence bakıyorum söyle dekara 300 500 enaz ücret ödeniyor bu şekilde nasıl para kazanılır birde bilinçsiz şekilde borca girmek sen tarladan çıkana güvenip kredi cekersen traktör alırsan kusura bakma ama batarsın ayağını herzaman yorganına göre uzatan kimse batmamıştır bende massey 165 lik var ben gidip kredi ile çift çeker alamazmiyim alırım ama işimi görüyor bu bana göre gerek yok
Çifçi traktör almasın mı yani ? Hep MF 165 le mi yetınsin ? MF 165 50 sene olmus hala onunla yetınebılmeyı dusunmen yanlıs .. kucumseme yada yanlış anlamayın ama Boyle bır dusunce olmaz ... !

Düşünce soyle olur.

Çiftçi kazansın kredisini ceksin traktör ünü alsın borcunu odesın dusunce Boyle olur..

Lükse karsıyım ama bir aletin kullanım ömrü 10 yıl olan bir seyı 50 senedir kullanılmalı bu yetıyor denılmesi yanlıstir. Ve yanlıs yonetımı savunmaktan başka bir sey deıldir...

• Beğen
Tepkiler: guray
Üre gübresi dünya piyasalarında EKİM KASIM ARALIK 2020 aylarında tonu 245 dolar idi

tamam Ocak 2021 Ayında fiyat 265 dolar oldu

Dolar kuru geçtiğimiz hafta boyunca 6,89 ile 7,02 arasında seyretti ortalama 6,95 oldu, netekim şu an 6,95

Dünya piyasalarında 1 ton üre 265 doları çarpın 6,95 ile

265*6,95=1841,75 TL bulursunuz

Dünyadan hazır üre gübresini tonu 1842 liradan alıp getirip satsanız yüzde 25 kar ile oda 1842*1,25=2302 TL yapar

yani 265 dolara sayarak alsanız ve 331,25 dolara satsanız 265*1,25= 331,,25 dolar derseniz

331,25 * 6,95 =2300 TL ye satan adam yüzde 25 karla satar bunu

üre gübresini 3100 lerde satıldığını görüyoruz hayırdır dünyada 1842 TL olan gübre 3100 den satılırsa ülkemizde aradaki yüzde 70 kazancı kim kazanıyor?

ülkede ithalatçılıktan kazanan gübre kartelimi var yoksa?

Hayır bu üre gübresini üretip 265 dolara satan dünyanın geri kalanı bu kadar safmı 265 dolara satıyorlar getirsinler bizim ülkede tonu 3100 lira yani 3100/6,95 = 446 dolara alan üretici varken boşuna uğrşamasınlar üreyi 446 dolardan bizim çiftçiye satsınlar..birileri öyle yapıyor görünüyor.

tonu 265 dolara nerede 446 dolar nerede.

265 dolara satanlar çok güzel kazanıyorki dünyada fiyat 265 dolar.

dünyadan apayrı bir ülke olarak yaşıyoruz yahu hayret edilecek bişey.

Yerinde 265 USD ise navlunu (gemiyle taşıma)indirme-tekrar yükleme)+dağıtım giderlerini de eklemek gerekir.Ancak bunlar eklensede yine aşırı bir kar oranı gözüküyor.Anladığım kadarıyla bunlar döviz kuru yüksekken gübre ithalatı siparişi verdiler,TL değer kazanınca değerli TL den değil gübre için dolar alırken kullandıkları TL den bize gübre satmak istiyorlar.Aynen düşen döviz fiyatlarını TL olarak çiftçiye yansıtmak istemeyen ithal traktörcüler gibi.

Gelelim tüketici tarafına.Buyrun dünkü gazete haberi.Hiç ayçiçeği yetiştirmeyen Almanya,İsviçre,Avusturya da ki marketlerin 1 lt ayçiçeği fiyatlarına bakın, birde benim bugün migrosta çektiğim resimdeki fiyatlara bakın.Biz ithal ediyorsak onlarda ithal ediyor,onlar euro veriyorsa bizde euroyla alıyoruz,üstelik bizim kendi üretimimizde var.Almanyadaki marketin işletme giderleri Türkiyedekinin yarısı mı ki, ayçiçeğinin litresini yarı fiyata satabiliyor? Bütün dünyanın güneş çiçeği dediği (sunflower) bitkiye biz niye ay çiçeği diyoruz.Neyse konudan sapmayalım :)

Ben hem üreticiyim hem tüketiciyim.Hem üretim için kullandığım girdilere hem tüketimlerime niye dünya fiyatının üzerinde harcama yapıyorum.

Resimler ve ekler

• IMG_20210221_152947.jpg
    IMG_20210221_152947.jpg
    379.5 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Çifçi traktör almasın mı yani ? Hep MF 165 le mi yetınsin ? MF 165 50 sene olmus hala onunla yetınebılmeyı dusunmen yanlıs .. kucumseme yada yanlış anlamayın ama Boyle bır dusunce olmaz ... !

Düşünce soyle olur.

Çiftçi kazansın kredisini ceksin traktör ünü alsın borcunu odesın dusunce Boyle olur..

Lükse karsıyım ama bir aletin kullanım ömrü 10 yıl olan bir seyı 50 senedir kullanılmalı bu yetıyor denılmesi yanlıstir. Ve yanlıs yonetımı savunmaktan başka bir sey deıldir...

Düşünce soyle olur.

O yazıdan çiftçinin en iyi traktörü almasına karşı oldugumu nasıl çıkartıyorsun ben herkes durumuna göre ilerlemeli dedim çiftçi en güzeline layıktır ama aşırı derecede borçlanıp batmasin ben hiç bir zaman yanlışı savunmadım ama sizin resiten nefret ettiğiniz kadar onu seviyorum buda gerçek

O yazıdan çiftçinin en iyi traktörü almasına karşı oldugumu nasıl çıkartıyorsun ben herkes durumuna göre ilerlemeli dedim çiftçi en güzeline layıktır ama aşırı derecede borçlanıp batmasin ben hiç bir zaman yanlışı savunmadım ama sizin resiten nefret ettiğiniz kadar onu seviyorum buda gerçek

Hocam aslında sen oy verdiğin için dünya piyasalarında gübre fiyatları artıyor ama senin de dünyanın da bundan haberi yok :)

Tamam işte bende diorum ki çiftçi 50 senedir ilerliyemıyor o zaman bu mu gelısmek🤔 aynı yerde saymak hatta gerıye gitmek demek bu

Tamam işte bende diorum ki çiftçi 50 senedir ilerliyemıyor o zaman bu mu gelısmek🤔 aynı yerde saymak hatta gerıye gitmek demek bu
Söylediklerinin de haklılık payı var .
Ama traktör bir prestij değildir nice adam tanıyorum eski model yadigar diye elinden çıkarmayan . Yenisini alsa alır ama işini görüyor devam ediyo . Etrafımda böyle insanlarin ekonomik sıkıntı sı da daha az . Başka yere yatırım yapan da var.
Lüks motorlara binen ler bugün zor zingir ayakta buda gerçek gaz ile başına bela alan da çok

Hocam dünya piyasalarında üre şuan 400 dolar üzerinde. 429 doları gördü bir ara.
Dap fiyatları 550 doların üzerinde.

Arkadaşın söylediği 265 dolar fiyatlar likit sıvı Uan32 ya da Uan28 üre amonyum nitrat fiyatlarıdır. Öyle bir fiyat yok yani ama bir yerden duyduğu yanlış bilgiye sorgulamadan inanmış, okuyan herkesi de inandırmış anlaşılan.

Bakın siz fiyatı kimin nereden duyduğuna yada baktığını bilmeden yorum yapmayın derim

Sizin uan muan dedikleriniz veya 400 dolar üre fiyatı dediğiniz yerlerin fiyatları firmaların desteği yüksek pazarlardaki oluşturduğu fiyatlar

bu yüzden yapmış olduğunuz yorum yanlış, pazarlarda satış bayilerinin verdiği destekli üreticelere sunulan fiyatlarla gelmeyin buraya..

dünya borsalarındaki fiyatlara bakacaksınız..

zahmet eder bakarsınız, fakat öyle uan32 li muan28lı yorumları katarak akıl karıştırmayın ayıp denen bişey var, herkez ne yazdığını bilecek...

vereceğim linkteki endekste dap gübre fiyatının Ocak ayında 421 dolar ton olduğunuda görebilirsiniz, uzun vadeli grafikte vardır

üre fiyatının Ekim Kasım Aralık 2020 de 245 dolar ton, en son Ocak 2021 ayında ise 265 dolar ton olduğunu apaçık görebilirsiniz.

haa ben ayrıca yazımda dedimki bu fiyatlardan getiren yüzde 25 kar ile satsa 331 dolardan satar her türlü masrafı karını alır dolar bazında,

331 dolar çarpı 7 lira dolar kuru 2300TL yapar

3100 liraya üre satmak nedemek

3100/7=442 dolar

dolar 7 liradan hesaplarsak şu an üre alan 442 dolar verir yahu bu ülkede

hesap ortada...

ahanda link burada,,, uan32 miymiş bak okuda öğren bakalım.:ROFLMAO:

Burayada sayfanın resmini atayım.

üre fiyatları-1.png

Son düzenleme:
  • Beğen
Söylediklerinin de haklılık payı var .
Ama traktör bir prestij değildir nice adam tanıyorum eski model yadigar diye elinden çıkarmayan . Yenisini alsa alır ama işini görüyor devam ediyo . Etrafımda böyle insanlarin ekonomik sıkıntı sı da daha az . Başka yere yatırım yapan da var.
Lüks motorlara binen ler bugün zor zingir ayakta buda gerçek gaz ile başına bela alan da çok
Çünkü parası yok ve ona yatırım yapmak istemiyor . Parası olsa onuda alır diğerinıde 👍

Hocam siz iyi misiniz? ciddi misiniz yani bunları yazarken? Fob fiyatlarıni paylaşmışsiniz :) fob fiyatı üzerinden yok şu kadar kar ile satsa Şu kadar ediyor falan diye yazmışsiniz bi de :)

Hey Allahım ne diyim tamam öyle olsun. Konuşulacak birşey bırakmadıniz ortada. Şey diyelim benim paylaştıgim firmalarin desteği yüksek pazarlarda oluşturduğu fiyatlar olsun o ne demekse artık :) Baktım okudum öğrenemedim ama..

Demekki dünyada son kullanıcıya satış fiyatı 400 dolar + olan bir ure gubresi var değil mi? Ama Türkiye fob fiyatından satış yapmalı. Diğer tüm giderleri devlet karşılamali falan. Bir gram gelir vergisi ödemeyen çiftçiye devlet iki kuruşluk yer ekecek trilyonluk Traktorle gezecek diye çiftcisinin tüm maliyetini devlet karşılasın falan.

Böyle görünce aciyorum devlete valla bizim gibi üç kuruşluk is yapıp bulunduğu Her ortamı ağlama duvarına çeviren çiftçilerle Türkiyede tarım bir gram ileri gidemez. Şirketlesip adam akıllı yapacağı işi bilen adamlar yapmalı bu işi. Bizlerin de orda (işgücü) olması lazım. Bu kafayla ancak onu hakediyoruz çünkü. Yazık valla bir kişinin yapacağı işi 20tane küçük çiftçi ayrı ayrı ağlayarak doğru düzgün yapamıyoruz bile Sonra bi de devlet bize bahmiyir diye geziyoruz ortada :) Çünkü devlet fob fiyatından gübreyi kapımıza getirmiyor :)

Hocam Alibabada var 300dolar civarına alabilirsiniz siz başka hiç bir maliyeti yok Kargo ücretsizmis siz ordan alın. Deneyimlerinizi de paylaşırsiniz bize de öğretirsiniz kaça alınabiliyormus bu güpre dediğimiz şey öğrenmiş oluruz.
"İki kuruşluk yer ekecek "

Cumlesınden sonra

Kaâle alınmayacak biri oldugu ve boş konustugu ortada..

🙂🙂🙂🙂

• Beğen
Tepkiler: 1011011
Kale alınmayacak kişi değil bence kartelleşenler kazansın mantığı yapıyor onlardan olabilir bayiliği falan varsa, çünkü en başta üretici olsa ekimden hasada kira hariç sırf maliyetini 200 lira olsa şükrederim demez, ben bu mantığı çok iyi bilirim, çiftçiye mal satan çiftçinin kazancını hesaplamaya kalkar, hesaplar kağıt üzerinde bakar kazanıyor, o kazanca ortak olmak için elinden geleni yapar, çiftçiye mal satan istisnasız her kesimin yaptığı iş budur, dikkat edin, yahu 200 kiloyla bu işi yapacaksa yapsın ben yapamam, anadoluda pek çok üreticinin yapamayacağından eminim, çok yer 200-250 kilo alabiliyormu onuda bilmez ya neyse... haa bu iki kuruşluk değildir çok çalışıp çok yer almıştır dededen kalmamıştır o zaman böyle maliyetli işleri arkadaş yapar Türk tarımda uçar.

265 dolara gübreye gelince, işte rakam ortada, fob fiyatı alıcının bu fiyata tüm giderlerle gemiyle alması, haa gemiye ödeme yapacaksın tabiki, gübreyide çuvala dolduracaksın bi zahmet.... anlattık anlamadın yüzde 25 verdik yani 66 dolar para koyduk getirip satanın cebine daha ne, yahu fabrikası üretim yapıyor o gübreden o kadar kazanmıyor verdiğimizi getirip satan evlıyamı 442-265=177 dolar yukardan satacak kazanacak, hiç hesap kitap bilemden şu konulara dalmayın bari...

az ciddi olun yahu.

Kale alınmayacak kişi değil bence kartelleşenler kazansın mantığı yapıyor onlardan olabilir bayiliği falan varsa, çünkü en başta üretici olsa ekimden hasada kira hariç sırf maliyetini 200 lira olsa şükrederim demez, ben bu mantığı çok iyi bilirim, çiftçiye mal satan çiftçinin kazancını hesaplamaya kalkar, hesaplar kağıt üzerinde bakar kazanıyor, o kazanca ortak olmak için elinden geleni yapar, çiftçiye mal satan istisnasız her kesimin yaptığı iş budur, dikkat edin, yahu 200 kiloyla bu işi yapacaksa yapsın ben yapamam, anadoluda pek çok üreticinin yapamayacağından eminim, çok yer 200-250 kilo alabiliyormu onuda bilmez ya neyse... haa bu iki kuruşluk değildir çok çalışıp çok yer almıştır dededen kalmamıştır o zaman böyle maliyetli işleri arkadaş yapar Türk tarımda uçar.

265 dolara gübreye gelince, işte rakam ortada, fob fiyatı alıcının bu fiyata tüm giderlerle gemiyle alması, haa gemiye ödeme yapacaksın tabiki, gübreyide çuvala dolduracaksın bi zahmet.... anlattık anlamadın yüzde 25 verdıyorik yani 66 dolar para koyduk getirip satanın cebine daha ne, yahu fabrikası üretim yapıyor o gübreden o kadar kazanmıyor verdiğimizi getirip satan evlıyamı 442-265=177 dolar yukardan satacak kazanacak, hiç hesap kitap bilemden şu konulara dalmayın bari...

az ciddi olun yahu.
anadoludaki adam zaten ortalama 200 kg alıyor 200 kg masraf yapsada istediği verime her sene ulaşamaz.trakyadaki adam her ay gübre atıyor 265 dolara gelen gübre 450 dolara gelirse tabi canımız sıkılır geçen sene 1900 a aldığım gübre şimdi 3200 niye fazla para vereyim gübreye buğdayı hemen ithal etmesini bilior fiyatı düşürmesinide gübreyi de düşürsün ayrıca gelir vergisi almıyormuş bi zahmet almasın üreticiyiz tüketici değiliz zaten gelir vergisinden almadığını başka yerden fazlasıyla çıkartıo

Hocam siz iyi misiniz? ciddi misiniz yani bunları yazarken? Fob fiyatlarıni paylaşmışsiniz :) fob fiyatı üzerinden yok şu kadar kar ile satsa Şu kadar ediyor falan diye yazmışsiniz bi de :)

Hey Allahım ne diyim tamam öyle olsun. Konuşulacak birşey bırakmadıniz ortada. Şey diyelim benim paylaştıgim firmalarin desteği yüksek pazarlarda oluşturduğu fiyatlar olsun o ne demekse artık :) Baktım okudum öğrenemedim ama..

Demekki dünyada son kullanıcıya satış fiyatı 400 dolar + olan bir ure gubresi var değil mi? Ama Türkiye fob fiyatından satış yapmalı. Diğer tüm giderleri devlet karşılamali falan. Bir gram gelir vergisi ödemeyen çiftçiye devlet iki kuruşluk yer ekecek trilyonluk Traktorle gezecek diye çiftcisinin tüm maliyetini devlet karşılasın falan.

Böyle görünce aciyorum devlete valla bizim gibi üç kuruşluk is yapıp bulunduğu Her ortamı ağlama duvarına çeviren çiftçilerle Türkiyede tarım bir gram ileri gidemez. Şirketlesip adam akıllı yapacağı işi bilen adamlar yapmalı bu işi. Bizlerin de orda (işgücü) olması lazım. Bu kafayla ancak onu hakediyoruz çünkü. Yazık valla bir kişinin yapacağı işi 20tane küçük çiftçi ayrı ayrı ağlayarak doğru düzgün yapamıyoruz bile Sonra bi de devlet bize bahmiyir diye geziyoruz ortada :) Çünkü devlet fob fiyatından gübreyi kapımıza getirmiyor :)

Hocam Alibabada var 300dolar civarına alabilirsiniz siz başka hiç bir maliyeti yok Kargo ücretsizmis siz ordan alın. Deneyimlerinizi de paylaşırsiniz bize de öğretirsiniz kaça alınabiliyormus bu güpre dediğimiz şey öğrenmiş oluruz.
türkiyedeki aracılar üreticiden fazla kazanıyorudr kim dedi devlet karşılasın diye giderleri 250 dolar gideri mi var bize gelene kadar gübrenin ne alakası var yok iki kuruşluk tarla yok üç kuruşluk iş sana yakıştıramadım anadoludaki adam hayatında bırak 600-700 ü 500 kg görmemiştir hayatında aracı kazanmasın gübreyi üretenden fazla kazanıyorlar sen heralde aracısın bu gübreyi satan o yüzden işine geliyo ya da baya zenginsin

mazot 7 tl sana dokunmuyor olabilir 20 dolarken brent petrol niye gene 6 tlydi mazot kim kazandı şimdi 60 dolar zaten ülkeye 3 tlye geliyo petrol burda 7 tlye satıyor çıkartandan gene fazla kazanıyor devlet gelir vergisi almıyormuş Allah razı olsun zaten kitlediğini kitlio

türkiyedeki aracılar üreticiden fazla kazanıyorudr kim dedi devlet karşılasın diye giderleri 250 dolar gideri mi var bize gelene kadar gübrenin ne alakası var yok iki kuruşluk tarla yok üç kuruşluk iş sana yakıştıramadım anadoludaki adam hayatında bırak 600-700 ü 500 kg görmemiştir hayatında aracı kazanmasın gübreyi üretenden fazla kazanıyorlar sen heralde aracısın bu gübreyi satan o yüzden işine geliyo ya da baya zenginsin

Yahu bu 3 e al 5 e sat mantıgında olanar yüzünden bu haldeyiz, adam dışarda fabrikasını kuracak dünya işçilik üretim maliyeti hammadde toplıycak sağdan soldan ve nihayetinde gübreyi üretecek, bu uyanık 3 e al 5 e satçılara 265 dolardan satacak, eee ne kazanıyordur bu gübre üreten? ....bu uyanıklar 265 den alıp 442 ye satacak 177 dolar kazanacak, ne iş yapıyor bunu kazanmak için?, gübreyi getirip çuvallayıp satmak işi, o kadar zahmetle üretiyo 265 e satan parmağını ısırıyodur uff bee ne götürüyolar malı demiyosa bende bişey bilmem..

Haa ben bu 177 doları bu kadar basit bir iş yaparaka getirip çuvallayıp üreticiye satandan mal almam arkadaş, devlet acil gübre ithalatçılarının belgelerini toplamalı, bu işi madem dışardan getirip yapacaklar, tez elden adam gibi yapacaklara belge vermeli, yada çiftçiyede getirme hakkı verimeli 265 dolara gemiye yükleteceğimize, limana teslim yaptırıcaz toptan sipariş vericez getirtecez, sonrada çuvallatıp alıcaz, 177 dolar fazla vermeyiz, bu ne yaa gübre getirip satıyosun diye hem gübre üretenden fazla kazanacaksın, hemde üretici 200 kiloya mal etsin diye satış fiyatı oluşturacaksın, bunların belgeleri acilen iptal edilmeli süresiz olarak.

İleri geri konuşup durmayın bakın üretici arkadaşlar hakkında, bizim burada maksadımız gübre satış fiyatı, dünyadaki üretimi, onu getirip satanın fiyat üzerindeki etkisi

konuyu saptırıpta yok çiftçilik nekadar zormuşta kolaymışta bilmem şuymuşta diyerek üretici arkaşları hedef lan yazılar yazmayın, terbiye sınırlarını9m aşarak bişey elde edemezsinz, ciddi ciddi burada yazacaksanız yazın okuyalım dikkate alalım, öyle yazı arasına sırıtma vede üretici arkadaşların yaptığı işleri küçümsemek gibi davranışınız gerçekten çok sinir bozucu...

kendinize güveniyosanız o kadar çok biliyosanız yazmış olduğum şu kadar basit işle gübreyi getirip 177 dolar kazııkla satanları ele alında matematiğinizi görelim.

Sen ne diyorsun ? Alma ? sana da söylüyorum git 265 dolara gübre alan birini bul ben senden 500 dolara geri alacam. İki tane yalan dolan boş boş konuşana hemen nasıl da inanıyorsunuz. Ben çok memnunum anasını satayım geçen sene 1900e aldığım üreyi 2500-3000den almaktan :D Hey Allahım.. Yalan söylemeyin yalan benim derdim bununla.

İç anadoluda 100-150 kg masraf yapar 400-500 kg verim alır yatarım aşağı ne kadar zormuş şu çiftçilik yaa.
çiftçilik yok kolaymış neresi kolay neresi

• Beğen