Dün bütçe rakamları açıklandı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Katılım
11.09.2010
Mesajlar
3,864
Şehir
kırşehir
Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak için Başbakan Erdoğan'ınayağını kaydırmanın yollarını arıyorlar.

Dün bütçe rakamları açıklandı. Avrupa ülkeleri devasa bütçe açıklarını nasıl kapatacaklarının telaşındayken, Türkiye'nin bütçesi yılın ilk ayında 1.7 milyar lira fazla verdi. Bütçe fazlası böylece geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 çoğaldı.


Peki devlet bütçesinin fazla vermesi ne anlama geliyor? Bu durum, mali disipline uyulduğunu, devletin fazla borçlanmayacağını, faizlerin gerileyeceğini gösteriyor. Bütçe hortumcularının hortumlarının kesildiğine işaret ediyor. Yolsuzlukların azaltıldığına delil teşkil ediyor. Ayrıca bütçe fazlası, enflasyonun gerileyeceğini, devletin piyasalardaki parayı özel teşebbüse bırakacağını, böylece yatırımların çoğalacağını da bize gösteriyor.

Kısacası bütçenin fazla vermesi, faiz lobisinin nasıl yalan söylediğini kanıtlıyor. Hatırlayacaksınız lobinin, yurtiçinden ve dışından son üç ayda yaptığı yayınlar, 2012'nin ilk ayında ekonominin çıkmaza gireceği, Türkiye'nin adeta batacağı yönündeydi. Bütçenin ilk ay uygulamasındaki bu olumlu gelişme tabii şimdi bazılarının hiç işine gelmiyor.

Bu olumlu gelişme kimlerin işine gelmiyor derseniz... Savaş isteyenlerin, silah satıcılarının, faiz lobisinin, bütçeyi hortumlayan statükocu İstanbul sermayesinin işine gelmiyor. Çünkü onlar devletin iki yakasının bir araya gelmesini istemiyor. Aksine bütçede mali disiplinin bozulmasının peşindeler. Savaş yoluyla kaotik ortam yaratıp, bütçe açığının yükselmesini, devletin aşırı borçlanmasını böylece faizlerin ve enflasyonun yükselmesini arzu ediyorlar. İşte bu nedenle de Türkiye'nin başında, ekonomik sorunları çözen, refahını artıran, barış isteyen bir Başbakan görmek istemiyorlar. Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak için Başbakan Erdoğan'ın ayağını kaydırmanın yollarını arıyorlar. Karşılarına çıkan her fırsata büyük bir iştahla sarılıyorlar.
 
Katılım
05.10.2010
Mesajlar
4,568
Şehir
Manisa
Ynt: Dün bütçe rakamları açıklandı

karde$ pek anlamam ama .. faizler dü$üyor dü$üyor dedikleri hangi faizler .. gecen sene %5 kullandıgımız ziraat bankası yıllık faizi .. bu yıl %17 olmus özel bankalarda bu rakam %20 ' lerde geçen yıla oranla büyük bi artı$ var. benim anlamadıgım tvlerdede süreklisöylüyorlar faizler dü$üyo faizler dü$üyo kullanılan kredi faizlerinde çok büyük artı$ var bunun sebebi nedir bi bilen açıklıyabilirmi acaba ?
 
Katılım
12.11.2009
Mesajlar
3,980
Şehir
diyarbakır
Ynt: Dün bütçe rakamları açıklandı

Gururlanmamak elde değil. Avrupay la kiyaskandiğinda gerçekten güzel
 
Katılım
03.07.2009
Mesajlar
101
Şehir
sınop boyabat
Ynt: Dün bütçe rakamları açıklandı

gazetelerde cıktı 13 mılyar dolar para fazladan cıktı bu para nerden geldı dıe sordular.hıc bırı acıklayamadı.80 ton fazla altın cıktı yıne sordular nerden geldı bu para arda olur boyle seyler dedıler.efendıler maksadım burda tartısmak degıl.ama ınsan bı duruur dusunur.bu paralar arab emırlıklerınden ordan burdan neyın karsılıgında alınıyo.cok fazla ayrıntıya gırmek ıstemıom burda cunku burası bu konuların yerı degıl
 
Katılım
11.09.2010
Mesajlar
3,864
Şehir
kırşehir
Ynt: Dün bütçe rakamları açıklandı

cruelmann link=topic=52435.msg539287#msg539287 date=1329392565' Alıntı:
karde$ pek anlamam ama .. faizler dü$üyor dü$üyor dedikleri hangi faizler .. gecen sene %5 kullandıgımız ziraat bankası yıllık faizi .. bu yıl %17 olmus özel bankalarda bu rakam %20'lerde geçen yıla oranla büyük bi artı$ var. benim anlamadıgım tvlerdede süreklisöylüyorlar faizler dü$üyo faizler dü$üyo kullanılan kredi faizlerinde çok büyük artı$ var bunun sebebi nedir bi bilen açıklıyabilirmi acaba ?
%5 olan kredin tarımsal kredidir bugün tarımsal kredi yine %5 faizlidir
özel banka faizerine buradan bakabilirsiniz

http://bigpara.ekolay.net/faiz/banka-kredi-faizleri/
 
Katılım
06.12.2007
Mesajlar
13,525
Şehir
Ankara
Ynt: Dün bütçe rakamları açıklandı

Konuyu direk kilitliyorum bin kere söylüyoruz ama anlamak istemiyor bazı üyelerimiz,sitede hiç siyaset diye bir bölüm gördünüz mü? Herşey var ama siyaset yok.Yapmak isteyen buyursun birçok siyaset konuşulan forum var siyaseti orda konuşsunlar,kalan konularda sitemizde gerekli bölüm başlıkları var zaten.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst